Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy plan na Myślęcinek. Miejscy urbaniści rozpoczynają prace nad zagospodarowaniem zielonych płuc Bydgoszczy

Dodano: 01.05.2019 | 16:43

Na zdjęciu: Imprezy i atrakcje Myślęcinka przyciągają wielu mieszkańców. Park zamierza zareagować na rosnące potrzeby bydgoszczan i planuje działania inwestycyjne.

Fot. Stanisław Gazda

Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczyna prace nad sporządzeniem planu miejscowego dla terenów Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Od końca kwietnia do 28 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje wnioski do planu. Władze LPKiW deklarują, że nowa wizja zagospodarowania Myślęcinka pozwoli na realizacje oczekiwanych inwestycji, które podniosą poziom parku.

Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego została podjęta na kwietniowej sesji rady miasta. Obszar planu „Myślęcinek – Leśny Park Kultury i Wypoczynku” obejmuje swymi granicami obszar ograniczony: od północy – terenem osiedla Podkowa, gruntami położnymi przy ulicy Hipicznej u zbiegu ze Strugą Zacisze oraz ulicą Jeździecką, od wschodu – ulicą Gdańską, od południa – linią kolejową nr 201 i od zachodu – ulicą Rekreacyjną. Teren objęty planem to aż 652 hektary.

5cc997f399e81

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że praktycznie cały teren Myślęcinka nie posiada planu miejscowego. Nowy dokument ma ustalić przeznaczenie terenów LPKiW oraz określić sposoby ich zagospodarowania i warunki jego zabudowy. – W planie określone zostaną parametry i wskaźniki zagospodarowania terenów, które pozwolą na kształtowanie ładu przestrzennego m.in. poprzez „porządkowanie” struktury funkcjonalno-przestrzennej tego „zielonego” obszaru miasta – czytamy w uchwale. Pozwoli to na modernizację istniejących obiektów i infrastruktury, służącej do uprawiania sportu i rekreacji.

Co ważne, sporządzenie planu miejscowego pozwoli też na realizację inwestycji, mających na celu rozwój i rozbudowę LPKiW. Dokument ma m.in. ułatwić realizacje inwestycji związanych z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej – obecnie prowadzenie zamierzeń budowlanych na gruntach leśnych wymaga uzyskania stosownych zgód, których otrzymanie jest możliwe wyłącznie na etapie sporządzania planu miejscowego. Nowy plan miejscowy ma też pozwolić na reaktywację kolejki wąskotorowej, która zakończyła swoją działalność w 2011 roku. W planach jest bowiem budowa zupełnie nowej trasy pomiędzy Zaciszem a Lasem Gdańskim, który ma spiąć w formie pętli dawny szlak wąskotorowej ciuchci.

Nowy plan na Myślęcinek. Miejscy urbaniści rozpoczynają prace nad zagospodarowaniem zielonych płuc Bydgoszczy

Zobacz również:

Myślęcinek to zielona perła Bydgoszczy. Co może się w niej zmienić?

W trakcie kwietniowej sesji rady miasta dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska podkreśliła, że jednym z kluczowych problemów do rozwiązania w trakcie sporządzania planu będzie ukształtowanie stref wejściowych do LPKiW – zarówno od ulicy Gdańskiej, jak i pętli tramwajowej Las Gdański. Plan ma też przyspieszyć działania nad adaptacją ruin dawnego browaru czy trasowania dróg rowerowych wzdłuż ulicy Gdańskiej (w kierunku Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego), jak i na terenie samego parku.

Bardzo istotnym uwarunkowaniem – i o to też wnosi prezes parku – jest to, aby ulica Hippiczna przestała być drogą publiczną i stała się drogą wewnętrzną, drogą parkową – mówiła Rembowicz-Dziekciowska. Inną z kluczowych kwestii jest stworzenie nowych dróg dla rolkarzy czy rowerzystów, tak by odciążyć zatłoczoną – zwłaszcza w weekendy – Hippiczną. Plan ma też pozwolić na likwidację napowietrznych sieci średniego napięcia, przecinających (i szpecących) tereny parkowe czy utrzymanie i rozbudowę myślęcińskich stawów.

Z wnioskiem o sporządzenie planu dla Myślęcinka wystąpił prezes Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Jak podkreśla rzecznik parku Sandra Tyczyno dokument usprawni prace instytucji. – Plan zagospodarowania przestrzennego jest nam niezbędny do rozwoju. Poza oczywistą funkcją, ułatwia on przygotowanie dokumentacji nowych inwestycji. Dzięki niemu będzie można zaoszczędzić sporo czasu, który należy poświęcić na pozyskanie dodatkowych dokumentów niezbędnych przy braku takiego planu. Dobitnie się o tym przekonaliśmy chociażby przy okazji budowy Biegunarium. Posiadając plan, wszystkie procedury mogłyby zakończyć się rok szybciej – mówi nam Tyczyno.

Kiedy nowy plan wejdzie w życie? – Uchwalenia spodziewamy się nie wcześniej niż za rok, biorąc pod uwagę jak długotrwały i mozolny jest proces uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego – podkreśla rzecznik LPKiW. Procedura planistyczna rozpoczęła się od etapu składania wniosków – bydgoszczanie, którzy chcą złożyć wnioski do planu, mogą to zrobić do 28 czerwca. Uwagi na piśmie należy składać osobiście bądź listownie na adres MPU oraz przez platformę e-PUAP.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments