Fontanna Potop będzie nieczynna. Z powodu remontu
Dodano: 08.07.2019 | 14:11Na zdjęciu: Fontanna "Potop" znajduje się przy wejściu do parku Kazimierza Wielkiego.
Fot. ST/archiwum
Odrestaurowana w latach 2009-2014 fontanna „Potop” zostanie czasowo wyłączona z powodu prac konserwatorskich. Na pewien okres zniknie z niej także rzeźba Niedźwiedzicy.
Wodotrysk z rzeźbami autorstwa Ferdinanda Lepcke (twórcy posągu Łuczniczki) stanął przy placu Wolności w 1903 roku. W 1943 roku fontanna została rozebrana – decyzją władz niemieckich jej metalowe elementy przetopiono na potrzeby wojska. Starania o przywrócenie pierwotnego kształtu wodotrysku zaowocowały zbiórką pieniędzy na jej rekonstrukcję. Dzięki staraniom społecznego komitetu odbudowy fontanny, udało się przywrócić jej pierwotny kształt – w latach 2009-2014 odtworzone rzeźby stopniowo pojawiały się w misie fontanny, a wokół niej odnowiono chodniki – przywrócono m.in. dawną, kolorową mozaikę. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanego dzieła nastąpiło 26 czerwca 2014 roku.
Wodna atrakcja bydgoskiego Śródmieścia co jakiś czas wymaga jednak prac renowacyjnych. Jak informuje urząd miasta, we wtorek (9 lipca), z uwagi na konieczność pomalowania misy fontanny, wodotrysk zostanie wyłączony z użytkowania, a z misy zostanie wyjęta rzeźba niedźwiedzicy. – Po wyjęciu rzeźby przy sprzyjających warunkach (brak opadów) misa fontanny zostanie pomalowana na obecny kolor – pod usuniętą rzeźbą jest farba w innym kolorze. Szacujemy, że malowanie misy nie powinno potrwać dłużej niż tydzień (zakładając margines związany z pogodą) – podaje biuro prasowe bydgoskiego ratusza.
Prace konserwatorskie fontanny „Potop” wykonuje na podstawie umowy zawartej z miastem firma Restauro. Ponowne uruchomienie fontanny ma nastąpić niezwłocznie po zakończeniu malowania misy, natomiast rzeźba niedźwiedzicy powróci na swoje miejsce jesienią.
WIĘCEJ O FONTANNIE POTOP
Obiekt składa się z trzech grup rzeźb: środkowa (najwyższa) ukazuje wysoki szczyt skalny, na którym stoi półnagi mężczyzna, ratujący jedną ręką nieprzytomną kobietę, a drugą wciągający brodatego mężczyznę wdrapującego się na skałę. Poniżej leży martwa kobieta, przy której siedzi dziecko, a za mężczyzną widnieje ratujący się lew. Wschodnią grupę rzeźb stanowi niedźwiedzica z młodymi w pysku, a zachodnią – nagi mężczyzna walczący z wężem.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024