Wiele pytań o stadion przy Piwnika. Kiedy koniec remontu? Czy będzie dostępny dla mieszkańców?
Dodano: 02.03.2020 | 08:04Na zdjęciu: Na czas oczekiwania na wznowienie robót, stadion jest zamknięty. Wśród mieszkańców Fordon rośnie obawa, że obiekt nie będzie im udostępniany.
Fot. BB
Dopiero w maju wykonawca przebudowy stadionu przy Piwnika-Ponurego ma zakończyć prace i oddać obiekt do użytku. Opóźnienie wynika nie tylko z warunków pogodowych, ale i błędów związanych z wykonaniem murawy. Wciąż bez konkretnej odpowiedzi pozostają też pytania o dostępność obiektu dla mieszkańców – w końcu jest to inwestycja realizowana przy udziale środków z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Historia przebudowy stadionu (finansowanej także w ramach BBO) mimo stosunkowo skromnego zakresu zadania, obfituje w wiele zwrotów akcji. Przetarg na prace remontowe ogłoszono w czerwcu 2018 roku . Już w lipcu miasto, przy udziale mediów ogłosiło podpisanie umowy z wybranym wykonawcą – firmą DBM Services. Ta rozpoczęła prace we wrześniu, ale jak się okazało – po wykonaniu rozbiórek szybko zniknęła z placu budowy. Po kilkunastu tygodniach urząd miasta zerwał umowę z warszawskim przedsiębiorstwem i ogłosił ponowny przetarg na modernizacje fordońskiego obiektu.
Postępowanie na budowę nowej bieżni i murawy na stadionie wygrało konsorcjum lokalnych spółek – Bogmar z Ostromecka i AB Factor z Bydgoszczy. Za wykonanie prac otrzyma ona niespełna 2,5 miliona złotych. Pracownicy obu firm wykonali powierzone im zadania, lecz pod koniec prac, planowanych na jesień poprzedniego roku, pojawiły się problemy, skutkujące przesunięciem terminu oddania obiektu. Jak ustaliśmy, powodem owego znacznego opóźnienia są błędy wykonawców, polegające na nieumiejętnym zasiewie trawy – jej ukorzenianie musi potrwać. Ponadto, na opóźnienie wpływ miała też pogoda, uniemożliwiająca położenie ostatniej warstwy nawierzchni bieżni. Na razie nie zamontowano też siatek na piłkochwyty.
– Termin na realizację tych prac jest wydłużony do maja – informuje rzecznik prezydenta miasta Marta Stachowiak. I podkreśla, że na koniec prac wykonawca przedstawi zalecenia dotyczące eksploatacji i utrzymania obiektu.
Zobacz również:
Wisełka łączy się z Wisłą Fordon
Nie tylko opóźnienie prac budzi emocje mieszkańców Fordonu. Od dłuższego czasu dopytują oni o zasady użytkowania obiektu, który w części powstaje ze środków budżetu obywatelskiego. Wielu z nich chciałoby skorzystać z bieżni, lecz obawia się tego, że ogrodzony po remoncie stadion będzie dostępny tylko do uczniów ZS nr 5, która zarządza obiektem. Na pytania o możliwość korzystania z obiektu władze szkoły przekonywały, że zasady zostaną ustalone po zakończeniu modernizacji. Tak samo odpowiedziała rzecznik prezydenta Bruskiego. – Zgodnie z zasadami Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego inwestycje są ogólnodostępne – zarządca wyznaczy dni i godziny, kiedy obiekt będzie dostępny nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców – dodaje Stachowiak.
W związku ze sporym opóźnieniem prac, dopytaliśmy urząd miasta, czy zaczął już naliczać wykonawcy kary za spóźnienie. – Przed dokonaniem ostatecznego odbioru realizowanego zakresu inwestycji, będącego podstawą do rozliczenia końcowego z wykonawcą, trudno mówić o dodatkowych kosztach związanych z jej realizacją. Do tej pory nie podpisano z wykonawcą żadnego aneksu zwiększającego wartość zadania. Wszystkie wnioski o wydłużenie terminu realizacji zawierały szczegółowe uzasadnienie braku możliwości pełnego zakończenia prac w wyznaczony terminie umownym i dotyczyły przyczyn, których nie można było przewidzieć na etapie zawierania umowy, szczególnie w zakresie pogody. Dotychczasowa, nie zmieniona wartość wynagrodzenia dla wykonawcy to kwota 2 416 335,00 złotych – informuje Stachowiak.
Przebudowa obiektu przy ulicy Piwnika-Ponurego obejmuje położenie nowej, poliuretanowej bieżni – okólnej o długości 333,33 metrów i prostej o długości 100 metrów. Obie będą wyposażone w cztery tory. W ramach prac zmodernizowano także pozostałą infrastrukturę lekkoatletyczną – powstało miejsce do trenowania skoków wzwyż, a w drugim rzutnia do pchnięcia kulą. Na przedłużeniu bieżni prostej zrealizowano skocznię do skoków w dal. Inwestycja objęła też wymianę murawy na boisku piłkarskim, która jest wyposażone w system nawadniania. Stadion został też ogrodzony.
Warto dodać, że w najbliższych miesiącach przebudowywany stadion ma zyskać nowe trybuny. Na projekt remontu zniszczonych siedzisk w ubiegłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowało ponad 600 bydgoszczan. Koszt tego zadania oszacowano na ponad 450 tysięcy złotych.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024