Bydgoszcz w czerwonej strefie: Nowe obostrzenia i nowa strategia walki z koronawirusem [RAPORT]
Dodano: 17.10.2020 | 10:51Na zdjęciu: W Bydgoszczy w ramach NFZ funkcjonuje sześć punktów wykonywania testów na koronawirusa.
Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
Znaczna część województwa kujawsko-pomorskiego znalazła się od soboty w czerwonej strefie. W związku z tym przypominamy o nowych obostrzeniach i informujemy o punktach, w których można wykonywać testy w kierunku koronawirusa. Prezentujemy także najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń oraz przedstawione przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza szczegóły nowej strategii walki z epidemią na terenie Kujaw i Pomorza.
Od dziś (17 października) miasto Bydgoszcz i powiat bydgoski, a także Grudziądz, Toruń i Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski i żniński znajdują się w czerwonej strefie. Pozostała część województwa pozostaje natomiast w żółtej strefie. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Zdrowia, czerwoną strefą staje się powiat, na którego terenie w ciągu 14 dni zostanie odnotowanych więcej niż 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców.
W strefie czerwonej obowiązują następujące obostrzenia:
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw.;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych);
- od 19 października będzie obowiązywać zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej – wśród najważniejszych należy wymienić organizacje wydarzeń sportowych bez udziału publiczności, ograniczenie liczby osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych do max. 25% miejsc zajętych przez publiczność, zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni czy ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc.
Jak wygląda walka ze wzrostem zakażeń na terenie województwa kujawsko-pomorskiego? W piątek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że w szpitalach przebywa 394 zakażonych. – 135 jest w stanie dobrym, a pozostali w stanie średnim lub złym. 31 osób potrzebuje wsparcia respiratora – zakomunikował wojewoda. Ponadto, wojewoda odbył spotkanie z przedstawicielami służb medycznych oraz samorządów – zarówno z ramienia miast, gmin i powiatów, jak i urzędu marszałkowskiego.
Zobacz również:
Lekarz na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem
– Przedstawiliśmy strategię na najbliższe dni oraz tygodnie. Opiera się ona o zaangażowanie wszystkich szpitali w województwie w leczenie zakażonych koronawirusem. Do tej pory było tak, że do tego celu wytypowane były główne szpitale – obecnie chorzy będą leczeni także w szpitalach powiatowych – poinformował Bogdanowicz. Wojewoda uważa, że to „dobra decyzja”, która pozwoli otoczyć pacjentów lepszą opieką. Dodał także, że współpraca z samorządami jest „bardzo dobra”. W wyniku podjęcia nowej strategii związanej z wykorzystaniem szpitali powiatowych, przygotowano około 1000 łóżek dla pacjentów zmagających się z chorobą COVID-19, z czego 66 z nich to łóżka respiratorowe. – Oczywiście będziemy dostosowywali liczbę miejsc respiratorowych do potrzeb – podkreślił Bogdanowicz.
Zwiększona liczba zakażeń powoduje, że coraz więcej osób jest kierowanych na testy w kierunku zakażenia koronawirusem. Z tego powodu od kilku dni można zaobserwować kolejki w rejonie bydgoskiego szpitala zakaźnego. Jak jednak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, test można zrobić w innych punktach pobrań. Zlecony test w kierunku koronawirusa (przed wyjazdem do sanatorium, przez lekarzy POZ) można wykonać w sześciu punktach w Bydgoszczy, 2 w Toruniu, po 1 – we Włocławku, Grudziądzu, Tucholi, Ciechocinku, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Inowrocławiu, Lipnie, Szubinie i Nakle, Świeciu, Chełmży, Wąbrzeźnie, Żninie, Radziejowie i Rypinie. Wiele punktów w wybrane dni tygodnia czynnych jest również w godzinach popołudniowych, przy czym harmonogramy przyjęć ulegają zmianie w przypadku pojawienia się zwiększonej liczby pacjentów.
W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów pobrań. Pracownicy Oddziału NFZ na bieżąco reagują na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. Przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, gdyż liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu. Listę bydgoskich mobilnych punktów testów na koronawirusa ZNAJDZIESZ TUTAJ
Sobotni raport Ministerstwa Zdrowia przyniósł informację aż o 9622 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie Polski – Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 167 230/3 524 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – raportuje ministerstwo. Dane dla województwa kujawsko-pomorskiego przedstawiają się następująco:
- 470 nowych potwierdzonych przypadków (w tym 104 w Bydgoszczy) – łączna liczba wynosi 7405 (z czego aktywnych zakażeń jest 5510).
- Zmarła jedna osoba zakażona – łączna liczba zgonów wynosi 114.
- Do 1781 wzrosła liczba ozdrowieńców – dzisiejszy raport informuje o 32 takich osobach.