Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaCzerwona strefa uderza w bydgoską komunikację. ZDMiKP: Pasażerowie będą mieć utrudniony dostęp
16.10.2020 | 09:56

Czerwona strefa uderza w bydgoską komunikację. ZDMiKP: Pasażerowie będą mieć utrudniony dostęp

Na zdjęciu: Od soboty, 17 października wprowadzone zostaną limity pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.

Fot. Klaudia Karczmarek

W związku z wprowadzeniem w Bydgoszczy czerwonej strefy, od soboty, 17 października ponownie zostają wprowadzone limity pasażerów w transporcie publicznym na terenie miasta. Maksymalna liczba pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej może wynosić tylko połowę miejsc siedzących lub 30% całej pojemności pojazdu. ZDMiKP nie ukrywa, że wielu pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej. – W najbliższych dniach będziemy obserwować napełnienie taboru – podkreślają drogowcy.

Od soboty, 17 października, z uwagi na to, że na terenie Bydgoszczy w ciągu 14 dni odnotowano więcej niż 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców, teren miasta został objęty czerwoną strefą. W związku z tym wprowadzono szereg obostrzeń – także dotyczących komunikacji miejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia maksymalna liczba pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej może wynosić tylko połowę miejsc siedzących lub 30% całej pojemności pojazdu.

Zobacz również:

Bydgoszcz w czerwonej strefie

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej nie ukrywa, że nowe obostrzenia będą problematyczne dla mieszkańców. – Tym samym może się zdarzyć losowa sytuacja, że wielu pasażerów będzie miało utrudniony dostęp do środków komunikacji miejskiej – informuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. Przypomnijmy, że w marcu, kiedy drogowcy zmniejszyli liczbę połączeń, wywołało to powszechne oburzenie. Dopiero po decyzji rządu o nałożeniu limitów, przywrócono funkcjonowanie „normalnego rozkładu jazdy”.

Drogowcy na razie nie zapowiadają jednak zwiększenia częstotliwości połączeń, a obserwacje napełnienia taboru. – Działanie to będzie realizowane w oparciu o monitoring wizyjny w pojazdach, obserwacje własne oraz sygnały od pasażerów – dodaje rzecznik drogowców. W uzasadnionych przypadkach mogą zostać wprowadzone odpowiednie wzmocnienia danych kursów, polegające bądź na zadysponowaniu do ruchu taboru o większej pojemności lub dublowaniu kursów w zakresie posiadanej liczby pojazdów. Przypomnijmy, że na środowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz zapowiadał wzmocnienia linii autobusowych, kursujących przez Wiadukty Warszawskie.

Drogowcy bronią się tym, że nikt w Polsce „nie był przygotowany na taki scenariusz wydarzeń i nie dysponuje odpowiednią ilością taboru, aby przy stałej liczbie pasażerów spełniać tak wyśrubowane ograniczenia epidemiologiczne i świadczyć zarazem usługi przewozowe na dotychczasowym poziomie”. Przypominają też, że już pierwsze ograniczenia epidemiologiczne mocno wpłynęły na spadek sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i tym samym mocno ograniczyły wpływy do budżetu miasta. – Straty z tego tytułu wynoszą w tym roku już kilka milionów złotych – podkreśla Okoński.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
11 miesięcy temu

Zazdroszczę poczucia humoru i braku poczucia czasu „specjalistom” z ZDMiKP w Bydgoszczy. Zaskoczenie prawie jak u rządzących, że jest jesień i sezon infekcyjny. Kolejne zaskoczenie to wiadukty warszawskie, czy też wiadukt na Wojska Polskiego, albo może na Armii Krajowej?? Może również zaskoczeniem jest brak alternatywnego połączenia Fordonu z resztą miasta?? Obecnie łatwiej dojechać z Fordonu do centrum Torunia niż do ronda Jagiellonów:):). Czekać tylko aż nasi sąsiedzi na tym skorzystają. Wtedy będzie płacz, że po bydgoskim przedmieściu Toruń powiększy się o Fordon:). Akademia Medyczna tez nie była zauważana do czasu jak nie stała się toruńską filią upadającego UMK… No ale… Czytaj więcej »

Marek
Marek
11 miesięcy temu

Jeszcze 1 tramwaj skrócić trasy autobusów i będzie grało brawo Prezydencie Bruski

Marta
Marta
11 miesięcy temu

Nie ma co obserwować mieszkam w Fordonie ostatnio korzystałam z linii 69 oraz 81 na trasie Skarżyńskiego Auchan i muszę powiedzieć że autobusy kursujące na tej trasie były zapełnione i na pewno więcej niz w 50% . Wyjeżdżałam o godz 11 linia 81 w wracałam 13.30 linia 69. To samo można powiedzieć o tramwajach. Może tylko taki autobus na linii 74 dworzec Fordon nie jest zapełniony ale to jest krótka trasa. poza tym skoro emeryci mają robić zakupy między 10:00 A 12:00 to czymś muszę dojechać do tego sklepu i wrócić więc na pewno autobusy kursujące w mojej dzielnicy będą… Czytaj więcej »

Elżbieta
Elżbieta
11 miesięcy temu

To są kpiny. Kto ma liczyć ilość pasażerów wsiadających. Tyle ile jest na przystanku, tyle wsiądzie! Chore przepisy.

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Jak zabierzecie znowu atobusy bydgoskie pks i inne to ludzie nie będą wcale jeżdzić do pracy bo nie będą mieli czym. Już jest mało atobusòw pks.

Black
Black
11 miesięcy temu

Czy mzk „wzmocni” bądź zdubluje kurs lini 56P? Jest to jedyna linia która jeździ na „Park przemysłowy biurowiec ” i zawsze jest pełno , nikt ta lina na wycieczki nie jeździ , ludzie chcą z spokojem dostać się na rano do pracy

Marek
Marek
11 miesięcy temu

56 jest linia prywatna nie obsluguje to mzk lecz Irex Trans

VIOLETTA
VIOLETTA
11 miesięcy temu

A czy to oznacza, że jak ZDMiKP będzie prowadzić obserwacje w pojazdach to ludzi może być ponad limit??? Bo jako mieszkanka Bydgoszczy, płacąc tu podatki i korzystająca z komunikacji miejskiej (do czego również władze miasta zachęcają) czuje się zaniepokojona…. Mam narażać siebie i swoich Bliskich, bo ktoś się będzie przyglądał, ile osób jeździ autobusami, czy tramwajami????
Mam też nadzieję, że tym razem pojawia się na drzwiach pojazdów informacje ile osób może w danym pojeździe jechać…albo zakreślone miejsca gdzie można usiąść.

Ola
Ola
11 miesięcy temu

Ciekawe jak ludzie będą do pracy dojeżdżać, jeśli nie mają innej możliwości jak autobus. Akurat do mnie do pracy dojeżdża tylko jeden autobus przed godziną 6, 14, 22, który jest tak zapełniony że ludzie się oknami wylewają.

Arkadiusz
Arkadiusz
11 miesięcy temu

Normalnie debil. Przejedź się gościu autobusem 77 rano na Niklową to zobaczysz jaki jest pełny

Powiązane treści