Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dobre wieści dla mieszkańców Kapuścisk. Pierwsze wykupy lokali komunalnych możliwe już za kilka miesięcy

Dodano: 08.01.2021 | 11:12

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Mieszkańcy bloku przy ulicy Kapuściska 13 najprawdopodobniej będą mogli wykupić mieszkania latem.

Fot. Eryk Dominiczak

Po trwającej ponad dwadzieścia lat batalii mieszkańcy kilku bloków na Kapuściskach wreszcie zyskali możliwość wykupów mieszkań komunalnych na własność. – Pierwsze umowy powinniśmy podpisać już latem – prognozuje Andrzej Bereda, dyrektor miejskiego Wydziału Mienia i Geodezji.

Sprawa dotyczy sześciu bloków znajdujących się przy ulicach: Kapuściska, Baczyńskiego, Ciesielskiej i Wojska Polskiego. Kilkudziesięciu najemców miejskich lokali od 2000 roku czekało na rozstrzygnięcie wniosku spadkobierców dawnej właścicielki tych terenów (znajdujących się przy ówczesnej ulicy Bełzy) o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowej z grudnia 1951 roku i de facto przyznanie im odszkodowania za niewłaściwy tryb wywłaszczenia. Po dwóch dekadach Ministerstwo Rozwoju dwukrotnie odmówiło unieważnienia decyzji – najpierw pod koniec marca, następnie – pod koniec września.


O sprawie wywłaszczenia terenów na Kapuściskach pisaliśmy wcześniej:
» „Dekret Bieruta po bydgosku” (listopad 2017 r.),
» „Zawieszeni. Czy po wielu latach oczekiwań mieszkańcy Kapuścisk staną się właścicielami mieszkań?” (maj 2020 r.),
» „Saga z wykupem mieszkań na Kapuściskach dobiega końca. Po dwudziestu latach batalii” (październik 2020 r.).


Druga z decyzji realnie otwierała już możliwość przeprowadzenia procesu wykupów mieszkań. Ale dyrektor Bereda zwracał uwagę, że spadkobiercom pozostaje jeszcze możliwość zaskarżenia decyzji do sądu. Podkreślał, że w związku z tym musi skonsultować z zespołem prawnym ratusza możliwość podpisania umów z dotychczasowymi najemcami.

Tyle że ten problem jest już nieaktualny. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że skarga do sądu administracyjnego przez żadną ze stron nie została złożona. „Tym samym postępowanie w sprawie oceny legalności orzeczenia z dnia 28 grudnia 1951 roku zostało prawomocnie zakończone” – przekazał nam Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (nowa nazwa po zmianach w strukturach rządu).

W tej sytuacji nic, a właściwie – prawie nic nie stoi już na przeszkodzie, aby umowy wykupu zostały zawarte. Prawie, bo zlecony Administracji Domów Miejskich audyt części wspólnych wykazał nieprawidłowości w czterech budynkach: Baczyńskiego 8 i 12, Kapuściska 12 oraz Wojska Polskiego 39. – Bez uregulowania tych kwestii umowy nie mogą zostać podpisane – wskazuje Andrzej Bereda. Dlatego też w najbliższych miesiącach do mieszkań w tych blokach mają zapukać urzędnicy, którzy przeprowadzą inwentaryzację i dokonają ponownego opomiarowania lokali. – Może to jednak wydłużyć sam proces wykupów o kilkanaście miesięcy. Zwłaszcza w okresie trwającej epidemii – przyznaje Bereda.

Lepsze wieści dyrektor Bereda ma dla mieszkańców bloków przy ul. Kapuściska 13 oraz Ciesielskiej 2. – Tam sytuacja jest klarowna, dlatego możemy przystąpić do wykupów – mówi w rozmowie z nami. Jeszcze w styczniu ma rozpocząć się poszukiwanie rzeczoznawców, którzy dokonają wyceny poszczególnych mieszkań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze umowy będą mogły zostać podpisane latem. Czeka na nie ponad trzydziestu wnioskodawców.