Osiedlowa mapa potrzeb wciąż w planach. Ma być oparta o projekty zgłaszane do BBO
Dodano: 18.05.2021 | 11:22Na zdjęciu: Mapa potrzeb to projekt, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb i problemów bydgoskich osiedli.
Fot. Szymon Fiałkowski
W 2018 roku zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel w wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL zadeklarował, że chciałby wdrożyć bydgoską mapę potrzeb – mechanizm służący identyfikacji oczekiwań i problemów osiedli. Teraz ponawia swoją obietnicę i podaje, że narzędzie będzie oparte o projekty zgłaszane przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy mapa potrzeb doczeka się publikacji i czy za nią pójdą faktyczne zmiany na osiedlach.
Mapa potrzeb to projekt, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb i problemów lokalnych społeczności. Rozwiązanie jest wykorzystywane w wielu gminach na terenie całej Polski. Zapowiedź jego zastosowania w Bydgoszczy padła w naszej rozmowie z zastępcą prezydenta Michałem Sztyblem, przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku.
– Na każdym osiedlu są spore oczekiwania. Na pewno jednym z mechanizmów, które chciałbym wdrożyć, jest przygotowanie mapy potrzeb, która byłaby swego rodzaju wskaźnikiem. Już budżet obywatelski niejako jest takim narzędziem, które pozwala nam określać, gdzie coś bardziej jest potrzebne, a gdzie nie – mówił w wywiadzie Sztybel.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM SZTYBLEM Z LISTOPADA 2018 ROKU
Do deklaracji, która padła z ust zastępcy prezydenta powrócił w swojej interpelacji radny Szymon Róg. W połowie marca 2019 roku, powołując się na nasz wywiad zapytał się władz, czy przedmiotowa mapa potrzeb Bydgoszczy jest w przygotowaniu i kiedy można spodziewać się jej publikacji. W odpowiedzi Sztybel przekazał radnemu, że wciąż trwają prace nad aktualizacją Strategią Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.
– Przyjęcie zaktualizowanej wersji „Strategii Rozwoju Bydgoszczy”, jako obowiązującego dokumentu, będzie punktem wyjścia do rozpoczęcia prac, w oparciu o programy sektorowe, nad stworzeniem mapy potrzeb bydgoskich osiedli – poinformował zastępca prezydenta.
Zobacz również:
Więcej o bydgoskiej mapie potrzeb
Zalety idei mapy potrzeb podkreślał także społecznik z Miedzynia i Prądów Dariusz Smól, przypominając o pomyśle podczas spotkania miedzynian z władzami miasta, które odbyło się we wrześniu 2019 roku. Teraz, po dwóch latach od deklaracji Sztybla i przyjęciu nowej strategii miasta, radny Róg ponownie poruszył temat mapy. – Czy przedmiotowa mapa potrzeb Miasta Bydgoszczy znajduje się w opracowaniu? Kiedy można spodziewać się jej w publikacji oraz w jakiej formie? – zapytał w interpelacji.
W odpowiedzi Sztybel podkreślił, że od 2018 roku zaszły „okoliczności mające wpływ na tempo podejmowanych działań”. Wśród nich wymienił „konsekwentne i przemyślane działania ze strony władzy centralnej”, czyli ograniczenie wpływów z podatku PIT, a także dodatkowe wydatki poniesione na walkę z epidemią koronawirusa. Towarzyszące jej obostrzenia także spowodowały spadek dochodów miasta, m.in. z obiektów sportowych i kulturalnych.
– Niemniej, pomimo niekorzystnych dla bydgoszczan działań rządu, deklaruję stworzenie nowego mechanizmu pokazującego, jakie są potrzeby mieszkańców. W jednym miejscu przedstawimy projekty zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które w ostatnich latach nie uzyskały wymaganej liczby głosów. Umieszczenie projektów na mapie pozwoli wizualnie przedstawić, jakie potrzeby zgłaszają osoby z różnych osiedli – oznajmił zastępca prezydenta.
Sztybel dodał także, że wskaźnikiem zainteresowania mieszkańców są liczne konsultacje, w tym trwające obecnie konsultacje ws. kolejności miejskich inwestycji. – Ich wyniki będą istotnym wskaźnikiem, co jest priorytetem dla mieszkańców naszego miasta – zaznaczył. Konsultacje trwają do 21 maja – bydgoszczanie mają do wyboru 15 zadań, m.in. budowę zachodniej pierzei Starego Rynku, realizację parku Akademickiego w Fordonie czy rozbudowę ulicy Nakielskiej.
W odpowiedzi na pismo radnego Roga nie pada jednak informacja, kiedy można spodziewać się publikacji diagnozy potrzeb mieszkańców. Przedstawiciele rad osiedli chcieliby, by za publikacją mapy potrzeb poszły też konkretne kroki w celu wzmocnienia osiedlowych samorządów, np. wprowadzenie budżetu inwestycyjnego dla rad czy zwiększenie środków budżetowych na inwestycje w różnych częściach Bydgoszczy.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024