Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoscy seniorzy pod lupą. Czego oczekują od miasta?

Dodano: 01.01.2022 | 12:21

Na zdjęciu: W badaniach wzięło udział ponad 1200 bydgoskich seniorów. Przedstawili w nich swoje problemy, ale też oczekiwania względem urzędników.

Fot. Pixabay

Brak domów dziennego pobytu, słaba reklama wydarzeń i inicjatyw, ale też widoczne zainteresowanie życiem miasta – to najważniejsze wnioski z przeprowadzonej na zlecenie ratusza diagnozy potrzeb i potencjału bydgoskich seniorów. W obliczu coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa odpowiedź na potrzeby „srebrnego pokolenia” będzie sporym wyzwaniem – także finansowym – dla władz Bydgoszczy.

Badania seniorów przeprowadzono w okresie od czerwca do września 2021 roku. Wzięło w nich udział 1200 osób; ponadto z 15 seniorami przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione. Zadania podjęła się Oficyna Profilaktyczna z siedzibą w Krakowie. Wyniki diagnozy mają wskazać władzom miasta, jakie są najważniejsze potrzeby najstarszej grupy mieszkańców. A jej udział będzie systematycznie się zwiększał: w 2020 roku seniorzy stanowili 26,5% wszystkich bydgoszczan, a za 10 lat ich udział sięgnie 30%.

W pierwszej kolejności uczestnicy badania mieli wskazać problemy, które ich zdaniem najczęściej napotykają osoby starsze na terenie Bydgoszczy. Aż 34% z nich wskazało na niski poziom wrażliwości społecznej. Wśród kolejnych wymieniali samotność i izolację, niepełnosprawność i choroby oraz bariery architektoniczne. Seniorzy wskazywali także na utrudniony dostęp do placówek medycznych czy opiekuńczych oraz niewystarczającą liczbę miejsc wspierających osoby starsze. Jakie są natomiast potrzeby seniorów? Analizując ankiety badacze stwierdzili, że na terenie Bydgoszczy seniorom należy zapewnić wsparcie finansowe (40%) oraz emocjonalne (38%). Wskazywano też na zorganizowanie usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych czy pomocy w pracach domowych. Starsi bydgoszczanie oczekują też zwiększenia dostępu do specjalistycznej pomocy medycznej oraz wsparcia przy załatwianiu spraw urzędowych.

Bydgoscy emeryci zwrócili także uwagę na niewystarczającą liczbę domów dziennego pobytu. Ten postulat pojawił się w kilku wywiadach indywidualnych: przepytani seniorzy oczekują, by powstawały na każdym osiedlu, „żeby emeryt miał blisko do niego i mógł pójść, porozmawiać z innymi”, gdyż w tak dużym mieście jak Bydgoszcz jest ich jak na lekarstwo. Wśród pozostałych potrzeb mieszkańcy wymienili utworzenie punktu, w którym osoby starsze mogłyby uzyskać informacje dotyczące sportu, turystyki, rekreacji oraz życia kulturalnego w mieście. Odpowiedzią na te postulaty ma być Bydgoskie Centrum Seniora, które za rok powstanie przy Dworcowej – 13 grudnia podpisano umowę na wykonanie prac budowlanych.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoskie Centrum Seniora ma być gotowe za rok. Podpisano umowę z wykonawcą


Z bydgoskiego badania seniorów wynika, że najczęściej spędzają oni czas w domowym zaciszu, czytając prasę i książki, rozwiązując krzyżówki czy oglądając telewizję. Najrzadziej przyznawali, że podróżują czy uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Seniorzy chcą jednak chodzić do teatru lub opery (30% badanych wskazało taką odpowiedź w ankiecie) oraz jeździć na wycieczki. Wśród przyczyn obecnego braku takiej aktywności – poza względami finansowymi czy sytuacją epidemiczną – wymieniali brak osoby, z którą mogliby uczestniczyć w takich wydarzeniach, zbyt dużą odległość od placówek kulturalnych, brak imprez wyłącznie dla osób starszych czy zbyt duży hałas w kinach. Wśród wydarzeń, w których respondenci chcieliby wziąć udział wyróżniono – jako alternatywę dla głośnych multipleksów – kina plenerowe.

Bydgoscy seniorzy pod lupą. Czego oczekują od miasta?

Zobacz również:

Spór o parkowanie przy Farze. Biskup Tyrawa do końca walczył o przywileje

W badaniu zapytano też, jakie zajęcia interesowałyby seniorów. Najczęściej wskazywano na zajęcia muzyczne, sportowe oraz edukacyjne. Wśród propozycji aktywności wymieniano m.in. warsztaty praktyczne połączone z integracją międzypokoleniową (np. wspólne zajęcia z wnukami). Zwrócono też uwagę na brak zajęć dla mężczyzn (np. stolarskich), które pozwoliłyby na nawiązywanie nowych znajomości i zwalczanie często wskazywanej przez seniorów samotności. W opinii respondentów, na terenie Bydgoszczy powinno znajdować się więcej placówek zrzeszających seniorów, jak i wspominanych domów dziennego pobytu.

Wśród ograniczeń w dostępie do usług mieszkańcy zwrócili uwagę na brak informacji o wydarzeniach. – Znaczna część seniorów nie korzysta z Internetu i nie kupuje gazet, gdyż są one coraz droższe – czytamy w raporcie z badań. Wśród pomysłów na poprawę komunikacji z mieszkańcami wymieniano wydawanie bezpłatnych informatorów, wysyłanie smsów czy dostarczanie ulotek do skrzynek. Z diagnozy wynika, że jest to jedno z najważniejszych wyzwań dla ratusza, gdyż w kolejnych pytaniach seniorzy w dużej części stwierdzili, że nie uczestniczą w skierowanych do nich zajęciach właśnie ze względu na brak wiedzy o ich istnieniu.

Brak odpowiedniej komunikacji widać także w przypadku funkcjonujących już programów. Niemal połowa ankietowanych chciałaby skorzystać z pomocy „złotej rączki”, czyli bezpłatnych, drobnych napraw. Taki program działa w Bydgoszczy od 2018 roku – niewiedza może jednak wynikać z tego, że z uwagi na pandemię został on… zawieszony. Seniorzy wskazali też na potrzebę uruchomienia teleopieki, usług kosmetycznych czy taksówek dla osób starszych. Ponadto, oczekują także wsparcia przy dostarczaniu zakupów czy płaceniu rachunków.

Często wskazywaną przez bydgoskich seniorów niedogodnością są bariery architektoniczne, występujące m.in. w parkach, na przystankach czy w urzędach. W mieście brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych czy wind; spory kłopot sprawia wsiadanie do tramwajów (zwłaszcza starszych Konstali); respondenci postulowali również budowę większej liczby przystanków wiedeńskich. Takie rozwiązanie na razie zastosowano na ulicy Focha; plany ZDMiKP zakładają ich budowę na ulicy Gdańskiej.

Podsumowując badanie, jego autorzy przekazali ratuszowi kilkanaście rekomendacji działań, które mają uczynić Bydgoszcz przyjaźniejszą dla seniorów. Wśród propozycji wymieniają m.in. organizowanie spotkań dla seniorów, rozpowszechnianie istniejących już programów i organizowanych wydarzeń, tworzenie nowych domów pobytu, wsparcie finansowane i likwidowanie barier architektonicznych zarówno w instytucjach oraz przestrzeni miasta, jak i w komunikacji publicznej.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments