Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Argument cenowy w sprawach frankowych [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 11.02.2022 | 06:00

Na zdjęciu:

Fot. FreeImages

Banki coraz rzadziej, ale jednak wskazują, że może i te umowy frankowe są wadliwe, ale za to są (a przynajmniej miały być) dla klientów tańsze. Budują przy tym otoczkę jakoby klient był chytry i skusił się na ten produkt tylko dlatego, że miał być dla niego korzystniejszy od kredytu w złotówkach + WIBOR, a w związku ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego nie osiąga zakładanych założeń co do rentowności.


Należy więc wskazać, iż tzw. „argument cenowy” nie ma wpływu na ocenę abuzywności danej klauzuli. Nie stanowi uzasadnienia abuzywności klauzuli okoliczność, że dane świadczenie oferowane jest przez przedsiębiorcę (bank) po szczególnie korzystnej cenie (np. że kredyt ma korzystniejsze oprocentowanie), nie ma znaczenia z punktu widzenia oceny innych klauzul przenoszących ryzyko lub koszty (poza tymi, które wynikają ze świadczeń głównych). Z punktu widzenia danego stosunku prawnego nie istnieje bowiem związek między daną klauzulą abuzywną a ceną świadczenia, która głównie wynika z rynkowych warunków konkurencji, a nie takiego czy innego ukształtowania umowy (E. Łętowska, Prawo…, s. 331).


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wszystkie odcinki porad w cyklu Radca w Piątek


Należy również zwrócić uwagę, że banki będące profesjonalistą i silniejszą stroną stosunku prawnego na mocy analizowanych postanowień umownych wykorzystał lub przynajmniej mógł wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję, czym rażąco naruszono interes powoda.
Tego typu argumenty niezwiązane bezpośrednio z problemem danej sprawy mają jedynie zamydlić problemy prawne umowy, które są podnoszone w pozwach frankowych.

Analogicznie można by analizować zakup obuwia. Idziemy na wyprzedaż, kupujemy dobre buty w lepszej (niższej) cenie i po jakimś czasie odkleja się podeszwa. Składamy reklamację. Nie do wyobrażenia byłby argument sprzedawcy, że co prawda buty się rozkleiły, ale kupione zostały na wyprzedaży, więc mogą być mniej wartościowe. Taka argumentacja trąciłaby absurdem. Podobnie jest w sprawach frankowych. Nie do przyjęcia jest argumentacja cenowa sugerowana przez banki w pismach procesowych.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
>> radca prawny
>> tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Przemysław Piątek