Zbliża się Bydgoski Festiwal Nauki 2022. Co przygotowano w tym roku?
Dodano: 13.10.2022 | 21:54Na zdjęciu: Dziś odbyła się konferencja prasowa promująca XII edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki.
Fot. Milena Wyrąbkiewicz
Już w przyszłym tygodniu odbędzie się Bydgoski Festiwal Nauki 2022. Zaplanowano wiele ciekawych paneli na wszystkie dni wydarzenia.
W czwartek, 13 października 2022 roku odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca dwunastą edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 20-22 października. W tym roku wyjątkowo został zaplanowany na jesień, a nie wiosną jak we wcześniejszych latach.
Bydgoski Festiwal Nauki 2022: Program wydarzenia
Ze strony Wyższej Szkoły Gospodarki w programie znajdą się m.in. punkty poświęcone nauce o zdrowiu, gdzie zostaną przedstawione techniki ratowania życia czy o naukach technicznych, podczas których zostaną zaprezentowane drukarki 3D. Pojawią się również panele poświęcone kulturowym zwyczajom zagranicznych studentów, a także esport. Wszystkie te punkty programu odbędą się na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Garbary 2.
– Wyższa Szkoła Gospodarki od samego początku uczestniczyła w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Byliśmy w gronie trzech uczelni założycielskich i nadal kontynuujemy swój udział – mówi prof. Ryszard Maciołek z Wyższej Szkoły Gospodarki.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przygotował zajęcia z każdej dyscypliny nauk, jaką reprezentuje. Tym razem wydarzenia w ramach festiwalu będą odbywały się nie tylko na terenie głównego kampusu, ale również na poszczególnych wydziałach. W programie pojawią się punkty związane ze skanowaniem 3D czy warsztaty z robotyki. Zaplanowano też panele o zmianie klimatu, wnętrzu ziemi i kosmosie, a także o historii, sztuce i globalnych bieżących tematach. Będzie również możliwość zobaczenia DNA na własne oczy.
– Będą też warsztaty fotograficzne, czyli świat zwierząt w obiektywie, a oprócz tego gry matematyczne i różne możliwości wykorzystania tej wiedzy z zakresu matematyki, jak chociażby oferta kojarzenia par na Tinderze w aspekcie matematycznym. Myślę, że starszy odbiorca też może być zainteresowany – mówi dr Alina Kaszkur z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Bydgoska Szkoła Wyższa przygotowała punkty poświęcone bieżącym zagadnieniom, ochronie zdrowia, problemom cywilizacyjnym, pierwszej pomocy czy medycynie estetycznej. Odbędą się również zajęcia poświęcone tematom inżynieryjno-technicznym, np. profilaktyka zdarzeń drogowych i kolejowych czy interoperacyjność w ruchu kolejowym. Będzie można skorzystać również z porad specjalistów z zakresu dietetyki, bariatrii czy endokrynologii.
– Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli będziemy mogli zaprezentować warsztaty dotyczące bezpiecznego przejazdu i witamin w życiu młodego człowieka, ale także zachęcić do stosowania pierwszej pomocy w życiu codziennym – mówi doc. dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej.
Politechnika Bydgoska przygotowała punkty poświęcone m.in. roślinom w skali mikro i makro, mykotoksynom czy wytrzymałości stali. Będzie można wziąć udział w panelach poświęconych ekologii oraz kinezyterapii.
– Dla miłośników informatyki przygotowaliśmy zajęcia poświęcone programowaniu dronów, programowaniu mini Tesli, a także nasz wydział sztuk projektowych pokaże jak poddać liftingowi hulajnogę – mówi Michał Grzybowski z Politechniki Bydgoskiej.
Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowało zagadnienia poświęcone głównie medycynie i szeroko pojętej biomedycynie. Jednak nie zabraknie tam paneli dotyczących ekologicznych kosmetyków czy biochemii podczas powstawania piwa. Mikrobiolodzy opowiedzą, czym jest antybiotykoodporność.
– Oczywiście tutaj medycyna ma wymiar praktyczny, dlatego na naszych uniwersytetach zapraszamy do naszych laboratoriów i na sale. To zawsze ma bardzo ciekawy wymiar, ponieważ nasi goście jak najbardziej chcą wejść na zaplecze szpitalne czy na zaplecze laboratorium, które na co dzień jest niedostępne dla przeciętnego odbiorcy – mówi mgr Agnieszka Milik z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ostatni dzień festiwalu odbędzie się w Młynach Rothera, gdzie całe rodziny będą mogły w aktywny sposób dowiedzieć się nowych rzeczy i eksperymentować. Uczestnicy będą odkrywać tajniki napięcia powierzchniowego i wielu innych zjawisk fizyczno-chemicznych zachodzących w wodzie. Natomiast na pierwszy dzień festiwalu również przygotowano atrakcję, którą będzie wykład dr Andrzeja Dragana pt. “Ile wymiarów ma czas?”. Zostanie tam poruszona kwestia związku między teorią względności a teorią kwantową.
– W Młynach Rothera niebawem zostaną otwarte wystawy popularnonaukowe. Również laboratoria oraz pracownie dla dzieci i młodzieży, które będą służyć do aktywnego poznawania i eksperymentowania. Będziemy zachęcać do poznawania świata osoby w każdym wieku – mówi Sylwia Mularczyk z Młynów Rothera.
Udział w zajęciach jest darmowy. Zapisy na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl.
BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI 2022: ZOBACZ PROGRAM
- Kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki! Przygotowano wiele atrakcji - 12 października 2023
- Nowe atrakcje nad Starym Kanałem Bydgoskim! Mają pojawić się jeszcze w tym roku - 12 października 2023
- Nowości w Multikinie! Odbędzie się kilka filmowych premier - 12 października 2023