Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zbliża się Bydgoski Festiwal Nauki 2022. Co przygotowano w tym roku?

Dodano: 13.10.2022 | 21:54

Na zdjęciu: Dziś odbyła się konferencja prasowa promująca XII edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Fot. Milena Wyrąbkiewicz

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się Bydgoski Festiwal Nauki 2022. Zaplanowano wiele ciekawych paneli na wszystkie dni wydarzenia.

W czwartek, 13 października 2022 roku odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca dwunastą edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 20-22 października. W tym roku wyjątkowo został zaplanowany na jesień, a nie wiosną jak we wcześniejszych latach.

Bydgoski Festiwal Nauki 2022: Program wydarzenia

Ze strony Wyższej Szkoły Gospodarki w programie znajdą się m.in. punkty poświęcone nauce o zdrowiu, gdzie zostaną przedstawione techniki ratowania życia czy o naukach technicznych, podczas których zostaną zaprezentowane drukarki 3D. Pojawią się również panele poświęcone kulturowym zwyczajom zagranicznych studentów, a także esport. Wszystkie te punkty programu odbędą się na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Garbary 2.

Wyższa Szkoła Gospodarki od samego początku uczestniczyła w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Byliśmy w gronie trzech uczelni założycielskich i nadal kontynuujemy swój udział – mówi prof. Ryszard Maciołek z Wyższej Szkoły Gospodarki.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przygotował zajęcia z każdej dyscypliny nauk, jaką reprezentuje. Tym razem wydarzenia w ramach festiwalu będą odbywały się nie tylko na terenie głównego kampusu, ale również na poszczególnych wydziałach. W programie pojawią się punkty związane ze skanowaniem 3D czy warsztaty z robotyki. Zaplanowano też panele o zmianie klimatu, wnętrzu ziemi i kosmosie, a także o historii, sztuce i globalnych bieżących tematach. Będzie również możliwość zobaczenia DNA na własne oczy.

Będą też warsztaty fotograficzne, czyli świat zwierząt w obiektywie, a oprócz tego gry matematyczne i różne możliwości wykorzystania tej wiedzy z zakresu matematyki, jak chociażby oferta kojarzenia par na Tinderze w aspekcie matematycznym. Myślę, że starszy odbiorca też może być zainteresowany – mówi dr Alina Kaszkur z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Bydgoska Szkoła Wyższa przygotowała punkty poświęcone bieżącym zagadnieniom, ochronie zdrowia, problemom cywilizacyjnym, pierwszej pomocy czy medycynie estetycznej. Odbędą się również zajęcia poświęcone tematom inżynieryjno-technicznym, np. profilaktyka zdarzeń drogowych i kolejowych czy interoperacyjność w ruchu kolejowym. Będzie można skorzystać również z porad specjalistów z zakresu dietetyki, bariatrii czy endokrynologii.

Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli będziemy mogli zaprezentować warsztaty dotyczące bezpiecznego przejazdu i witamin w życiu młodego człowieka, ale także zachęcić do stosowania pierwszej pomocy w życiu codziennym – mówi doc. dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

Politechnika Bydgoska przygotowała punkty poświęcone m.in. roślinom w skali mikro i makro, mykotoksynom czy wytrzymałości stali. Będzie można wziąć udział w panelach poświęconych ekologii oraz kinezyterapii.

Dla miłośników informatyki przygotowaliśmy zajęcia poświęcone programowaniu dronów, programowaniu mini Tesli, a także nasz wydział sztuk projektowych pokaże jak poddać liftingowi hulajnogę – mówi Michał Grzybowski z Politechniki Bydgoskiej.

Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowało zagadnienia poświęcone głównie medycynie i szeroko pojętej biomedycynie. Jednak nie zabraknie tam paneli dotyczących ekologicznych kosmetyków czy biochemii podczas powstawania piwa. Mikrobiolodzy opowiedzą, czym jest antybiotykoodporność.

Oczywiście tutaj medycyna ma wymiar praktyczny, dlatego na naszych uniwersytetach zapraszamy do naszych laboratoriów i na sale. To zawsze ma bardzo ciekawy wymiar, ponieważ nasi goście jak najbardziej chcą wejść na zaplecze szpitalne czy na zaplecze laboratorium, które na co dzień jest niedostępne dla przeciętnego odbiorcy – mówi mgr Agnieszka Milik z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ostatni dzień festiwalu odbędzie się w Młynach Rothera, gdzie całe rodziny będą mogły w aktywny sposób dowiedzieć się nowych rzeczy i eksperymentować. Uczestnicy będą odkrywać tajniki napięcia powierzchniowego i wielu innych zjawisk fizyczno-chemicznych zachodzących w wodzie. Natomiast na pierwszy dzień festiwalu również przygotowano atrakcję, którą będzie wykład dr Andrzeja Dragana pt. “Ile wymiarów ma czas?”. Zostanie tam poruszona kwestia związku między teorią względności a teorią kwantową.

W Młynach Rothera niebawem zostaną otwarte wystawy popularnonaukowe. Również laboratoria oraz pracownie dla dzieci i młodzieży, które będą służyć do aktywnego poznawania i eksperymentowania. Będziemy zachęcać do poznawania świata osoby w każdym wieku – mówi Sylwia Mularczyk z Młynów Rothera.

Udział w zajęciach jest darmowy. Zapisy na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl.

BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI 2022: ZOBACZ PROGRAM

Milena Wyrąbkiewicz