Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plac Kościeleckich ogrodzony. Rozpoczyna się rewitalizacja

Dodano: 17.05.2023 | 18:03

Na zdjęciu: W środę, 17 maja firma Czill - wykonawca inwestycji - ogrodziła plac Kościeleckich. W jego centralnej części rozpoczęto już rozbiórki nawierzchni.

Fot. Szymon Fiałkowski

W środę, 17 maja rozpoczęły się pierwsze prace w ramach modernizacji placu Kościeleckich. Odnowiony plac ma być gotowy za rok – ratusz zapewnia, że rosnące od lat kasztanowce zostaną zachowane, a plac będzie wyglądał znacznie lepiej niż obecnie.

Rewitalizacja placu Kościeleckich to inwestycja zapowiadana od wielu lat – prezydent Rafał Bruski mówił o niej już w 2016 roku, podczas wmurowania kamienia węgielnego pod biurowiec Immobile K3. Budynek, który zastąpił plac dawnego dworca PKS, został oddany do użytku prawie pięć lat temu – dopiero teraz obietnica Bruskiego zaczyna się urzeczywistniać.

Przymiarki do przebudowy placu trwały wiele miesięcy; w 2017 roku, po wycince sześciu sztuk, miasto chciało pozbyć się kolejnych rosnących tam kasztanowców, lecz wojewódzki konserwator zabytków nie zezwolił na tak radykalną ingerencję w „zieloną bramę miasta”. Po kilkuletniej ciszy, w 2021 roku ratusz zaczął coraz poważniej myśleć o realizacji zapowiadanej inwestycji. Latem tego roku złożono wniosek o dofinansowanie odnowienia placu Kościeleckich w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Urząd miasta otrzymał na ten cel wnioskowane pięć milionów złotych i rozpoczął poszukiwania wykonawcy prac.

Czill odnowi plac Kościeleckich

Poszukiwania nie były łatwe: pierwszy, ogłoszony rok temu przetarg zakończył się fiaskiem z powodu zbyt wysokich cen zaproponowanych przez firmy budowlane. Ratusz ogłosił więc drugie postępowanie, w którym wzięły udział trzy spółki: uczestnicy pierwszego przetargu – Betpol i Affabre – oraz trzecia, do tej pory niezbyt znana bydgoska firma Czill. To właśnie ona, po negocjacjach, zaoferowała najniższą cenę wynoszącą 9,2 miliona złotych.

Wiedząc, że w obliczu inflacji trudno będzie znaleźć korzystniejszą ofertę, urzędnicy zdecydowali się na wybór spółki Czill. Konieczne było jednak zwiększenie budżetu inwestycji, na co zgodę wyrazili bydgoscy radni. W zeszłym tygodniu ratusz podpisał umowę na wykonanie prac – te rozpoczęły się dziś (17 maja). Środkowa część placu została ogrodzona: trwają już rozbiórki nawierzchni chodników i murków. Roboty na razie nie wpływają na organizację ruchu ani komunikacji miejskiej – przypomnijmy, że plac Kościeleckich to węzeł wszystkich linii nocnych oraz początkowy przystanek linii 51, 58, 61 i 99.

Co zmieni się na placu Kościeleckich?

Ratusz podkreśla, że poza pracami w środku placu, jednym z pierwszych zadań realizowanych w jego obrębie będzie budowa zbiorników retencyjnych w ramach projektu MWiK. – Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy. Zakończenie tej części prac o szacowanej wartości prawie 3 mln zł planowane jest jeszcze w tym roku – przekazuje biuro prasowe magistratu. Zbiorniki powstaną w zachodniej części placu Kościeleckich.

Najważniejszym etapem rewitalizacji będzie odnowienie terenów zielonych w centralnej części placu. – W projekcie ujęliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę – zapewnia ratusz.


Prom Flisak wraca po awarii. Ma nowe godziny kursowania


Przez środek placu wytyczona zostanie nowa ścieżka ze wschodu na zachód, podkreślająca osiową kompozycję placu. Jest ona zgodna z jego historycznym wyglądem. Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. Plac zyska też nowe też stylowe oświetlenie.

Ostatnim etapem rewitalizacji placu będzie przebudowa jezdni i chodników: na jezdniach ułożona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa, a stanowiska postojowe autobusów zostaną zabrukowane kamienną kostką. Odcinki przyległych jezdni (Przy Zamczysku oraz połączenie z ul. Długą), z których nie korzystają autobusy otrzymają nawierzchnię z bruku. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. – Zastosowane zostaną płytki układane w karo oraz kamienne opaski. Cześć chodników od strony ul. Bernardyńskiej otrzymała już nową nawierzchnię wraz z rozbudową ul. Kujawskiej – zaznacza urząd miasta.

Prezydent Rafał Bruski podkreśla, że Plac Kościeleckich to jedna z bram prowadzących do Salonu Bydgoszczy. – Jego rewitalizacja kapitalnie uzupełni już wcześniej rozpoczęte projekty związane między innymi z wprowadzeniem nowych funkcji do hali targowej, zabudową dawnego placu manewrowego dla autobusów oraz konserwatorskimi remontami w gmachach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz UKW – mówi prezydent Bydgoszczy.

Zgodnie z zapisami umowy, rewitalizacja placu Kościeleckich ma zająć nieco ponad rok.

Co jeszcze zmieni się w rejonie placu Kościeleckich?

Warto podkreślić, że bydgoscy drogowcy przygotowują się do przebudowy sąsiadujących z placem uliczek: Grodzkiej, Przy Zamczysku i Pod Blankami. Miastu udało się na ten cel pozyskać rządowe dofinansowanie w wysokości 30 milionów złotych: drogowcy ogłosili już pierwsze przetargi na zadania w ramach otrzymanej dotacji.

Ratusz od trzech lat zapowiada też sprzedaż działki po targowisku przy hali targowej (sama hala, która wbrew zapisom umowy z miastem będzie miała praktycznie jedynie funkcję gastronomiczną, wciąż nie jest otwarta) – zimą radni wyrazili zgodę na uruchomienie przetargu. Wydział mienia i geodezji do tej pory nie ogłosił jednak postępowania, w którym zostanie wybrany nowy właściciel atrakcyjnego terenu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na działce przy Magdzińskiego można postawić zabudowę mieszkaniowo-usługową w formie pierzejowej o wysokości od 12 do 18 metrów.

CZYTAJ TAKŻE: To prawdziwa bestia. Zobacz największą pizzę w Bydgoszczy!

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
Ada
1 rok temu

No i pięknie, niech się ta brama Bydgoszczy wreszcie poprawi. Będzie więcej miejsc spacerowania i podziwiania widoków. Aczkolwiek ten nowoczesny budynek, wg mnie szpeci i nie pasuje do stylu tego miejsca.

Karolek
Karolek
1 rok temu

Kapitalnie to są pieniądze wyrzucone w błoto na parkingi P+R i teraz „ukochanie” mieszkańców daleko od centrum strefami płatnego parkowania