Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gdzie wypocząć w województwie kujawsko-pomorskim? Oto dobre miejsce na urlop!

Dodano: 24.07.2023 | 12:48

Na zdjęciu: Dobrym miejscem na wypoczynek w regionie jest Tucholski Park Krajobrazowy.

Fot. Tucholski Park Krajobrazowy

W regionie znajduje się wiele miejsc, w których można wypocząć podczas urlopu. Wśród nich znajdują się parki krajobrazowe.

Tucholski Park Krajobrazowy powstał 9 grudnia 1985 roku. Znajduje się on na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (69%) i pomorskiego (31%). Położony jest na terenie gmin: Tuchola, Śliwice, Cekcyn, Lubiewo, Gostycyn, Chojnice i Czersk. Jego powierzchnia wynosi 369,83 km².

Znajduje się on na obszarze Borów Tucholskich oraz w dorzeczu Brdy i Wdy. Wśród roślinności parku można podziwiać m.in. borówkę bagienną, trzcinnik prosty, żurawinę drobnolistkowa, fiołka torfowy, gwiazdnicę grubolistną czy jarząb brekinia. Rosną tam również storczyki podlegające ochronie, w tym stoplamek krwisty. Zostały one przeniesione z terenu przeznaczonego na budowę drogi ekspresowej w Białych Błotach.

Na terenie parku istnieje 56 jezior o łącznej powierzchni powyżej 1 ha. Zaliczają się do nich m.in. Jezioro Wielkie Cekcyńskie, Jezioro Okonińskie, Jezioro Stobno czy Jezioro Śpierewnik.

Żyje tam również wiele gatunków zwierząt, takich jak ryby łososiowate, ropuchy, żaby, jaszczurki (najczęściej jaszczurkę zwinkę), zaskrońca zwyczajnego, żmiję zygzakowatą, bociany, łabędzie, żurawie, kanie, gacki brunatne, lisy, kuny, gronostaje, wiewiórki i wiele innych.

Na odwiedzających czekają też baza noclegowa, kąpieliska oraz liczne szlaki turystyczne:

  • „Szlak Brdy”, Bydgoszcz – Konarzyny (szlak pieszy, niebieski)
  • „Partyzantów AK”, Czersk Świecki – Szlachta (szlak pieszy, niebieski)
  • Łącznikowy, Gostycyn-Nogawica – Piła-Młyn (szlak pieszy, czarny)
  • „Kasztelański”, Rytel – Gostycyn-Nogawica (szlak pieszy, żółty)
  • Łącznikowy, Tuchola – Świt (szlak pieszy, czarny)
  • „im. Dra K. Karasiewicza”, Tuchola – Woziwoda (szlak pieszy, zielony)
  • „im. B. Nowodworskiego”, Tuchola – Cekcyn (szlak pieszy, żółty)
  • „Wielkiego Kanału Brdy”, Rytel – Legbąd (szlak pieszy, zielony)
  • „Borowej Ciotki”, Cekcyn – Cekcyn (szlak rowerowy, czarny)
  • Bydgoszcz – Chojnice (szlak rowerowy niebieski)
  • „Do Piekiełka nad Brdą”, Cekcyn – Cekcyn (szlak rowerowy żółty)
  • „Doliną Brdy”, Tuchola – Świt (szlak rowerowy, czerwony)
  • „Gołąbkowy”, Cekcyn – Cekcyn (szlak rowerowy czerwony)
  • „Greenway – Naszyjnik Północy”, Debrzno – Debrzno (szlak rowerowy zielony)
  • „Jagielloński Dwa Miecze, Tuchola” – Tuchola (szlak rowerowy, żółty)
  • „Kasztelania”, Raciąż – Raciąż (szlak rowerowy, niebieski)
  • „Nad Jeziorem Okonińskim”, Rosochatka – Rosochatka (szlak rowerowy, zielony)
  • „Ostrowicki”, Ustronie – Mosina (szlak rowerowy, czarny)
  • „Trzy Akwedukty”, Woziwoda – Woziwoda (szlak rowerowy, żółty)
  • Tuchola – Tleń (szlak rowerowy zielony)
  • liczne spływy kajakowe

Znajduje się tam również wiele obiektów turystycznych, takich jak kopalnia węgla brunatnego, kolumna z figurą św. Jana Nepomucena na grobie poległych w bitwie ze Szwedami pod Woziwodą w 1659 roku, Raciąski Młyn czy Młyn w Nadolniku. W parku odbywają się także zajęcia edukacyjne.

Na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego funkcjonuje 8 rezerwatów przyrody. Pierwszym z nich jest Rezerwat Bagno Grzybna o powierzchni 6,26 ha. Znajdują się tam torfowiska przejściowe i wysokie, takie jak mszar kępowo-dolinkowaty czy pło mszarne z turzycą bagienną. Na jego terenie rosną rzadkie gatunki roślin, w tym m.in. turzyca bagienna, obła czy bagnica torfowa.

Kolejnym z nich jest Rezerwat Jezioro Zdręczno, który ma powierzchnię 15,74 ha. Znajdują się tam rzadkie rośliny reliktowe. Po północnej stronie jeziora znajduje się podwodna łąka z rzadkim w Polsce zespołem ramienic.

Rezerwat Cisy nad Czerską Strugą ma powierzchnię 17,19 ha i jest rezerwatem leśnym. Znajduje się w nim wiele stanowisk cisa, w tym ok. 3200 szt. z samosiewu i ok. 100 z nasadzeń.

Znajduje się tam również Rezerwat Jeziorka Kozie, który ma powierzchnię 12,30 ha. Na jego terenie ochroną zostały objęte zarastające jeziora dystroficzne (tzw. suchary) przez nasuwające się na taflę wody pło, utworzone z torfowców.

Kolejnym jest Rezerwat Źródła Rzeki Stążki o powierzchni 250,2 ha. Znajdują się tam tereny wodne, szuwarowe, łąkowe i leśne. Większość zbiorowisk roślinnych została tam dobrze zachowana. Uwagę zwracają również rośliny z gatunku storczykowatych.

Rezerwat Ustronie ma powierzchnię 9,64 ha i jest kolejnym rezerwatem leśnym. Największą powierzchnię zajmuje zespół kwaśnej buczyny niżowej, czyli wysokopienny las bukowy z domieszką dębu bezszypułkowego. Występują tam również takie rośliny, jak widłak jałowcowaty, narecznica szerokolistna czy borówka czarna.

Istnieje tam również Rezerwat Dolina Rzeki Brdy o powierzchni 1681,5 ha. Oprócz walorów krajobrazowych rzeki Brdy, można tam podziwiać też lasy lipowo-dębowo-grabowe z licznymi dorzeczami pomnikowymi.

Ostatnim rezerwatem jest Rezerwat Bagna nad Stążką, które mają powierzchnię 478,45 ha. Znajdują się tam torfowiska wraz z lasami położonymi w rozlewiskach rzeki Stążki oraz zespoły roślinne torfowisk niskich, przejściowych i wysokich.

Tucholski Park Krajobrazowy zdecydowanie jest miejscem wartym odwiedzenia. Można tam nie tylko podziwiać walory przyrodnicze, ale również wypocząć wśród roślinności, z dala od zgiełku miasta.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments