Noc Muzeów w Bydgoszczy 2025 [PROGRAM]
Dodano: 22.04.2025 | 11:14Na zdjęciu: Europejska Noc Muzeów to okazja na zwiedzenie wielu placówek kulturalnych w Bydgoszczy.
Fot. Szymon Fiałkowski
Europejska Noc Muzeów 2025 w Bydgoszczy – znamy pierwsze szczegóły corocznego wydarzenia, podczas którego będzie można zwiedzić muzea i wziąć udział w organizowanych przez nie atrakcjach.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie, a w Polsce w poznańskim Muzeum Narodowym w 2003 roku. Dzisiaj Europejska Noc Muzeów odbywa się w całej Europie i przyciąga wielu odwiedzających, pozwalając odwiedzić – często całkowicie za darmo – ciekawe ekspozycje, nieznane zakątki czy wziąć udział w innych aktywnościach organizowanych przez instytucje kultury. Nocne zwiedzanie to też okazja do skorzystania z oferty muzealnej dla tych, którzy nie mają ku temu okazji przez inne dni w roku.
Znamy już pierwsze szczegóły Nocy Muzeów w Bydgoszczy 2025. Odbędzie się ona w sobotę, 17 maja. Poniżej znajdziecie spis miejsc, które już przedstawiły swoją ofertę na ten dzień. W swoje progi zapraszają m.in. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wodociągów, Młyny Rothera czy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Program będzie uzupełniany na bieżąco.
Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy 2025 – 17 maja (sobota). Program wydarzeń
Zwiedzanie Oddziału Muzeum Wojsk Lądowych – Osówiec 73, godz. 12:00–18:00
„Spichrze pełne historii” – Spichrze nad Brdą, godz. 16:00 – 19:00
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do Muzeum Historii Bydgoszczy na oprowadzanie interpretacyjne po wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności” przyjrzymy się historii Bydgoszczy zaklętej w wybranych obiektach muzealnych. Wstęp w ramach biletu do Muzeum – 3 zł/os.
Zwiedzanie zaplecza produkcji nitrogliceryny – Exploseum, godz. 16:00 – 19:30
W ramach Nocy Muzeów MOB oferuje unikalną możliwość zwiedzania zaplecza magazynowego strefy produkcji nitrogliceryny (co 30 min od 16.00 do 19.30, liczba miejsc ograniczona). Warunek udziału: pełna sprawność fizyczna i zakryte obuwie.
Wystawy w Exploseum, godz. 16:00 – 22:00
Exploseum to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej zachowanej w praktycznie niezmienionym kształcie od czasów II wojny światowej. Zaadaptowane na potrzeby turystyczne obiekty to część jednej z największych fabryk zbrojeniowych, w przeszłości przeznaczonych do zadań militarnych III Rzeszy.
Poza wystawą stałą, z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej Exploseum przygotowuje wystawę „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”. Ekspozycja odsłoni nieznane fakty z historii polskiego podziemia niepodległościowego i ukaże dramatyczne losy mieszkańców miasta, którzy stawiali opór nazistowskiemu reżimowi. Zwiedzanie kuratorskie odbędzie się o 16:00. Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os
ZOBACZ: Autostrady Polska o S10 Bydgoszcz – Toruń i odcinkach do Szczecina i Warszawy [WIDEO]
Exploseum – zwiedzanie Trasy Alternatywnej, godz. 16:30 – 19:30
Wstęp 10 zł, zwiedzanie co godzinę
Warsztaty tworzenia wody kolońskiej, Apteka pod Łabędziem (Gdańska 5), godz. 16:45, 17:15
Podczas spotkania uczestnicy odkryją fascynującą historię niezwykłego zapachu, który po raz pierwszy pojawił się na początku XVIII wieku. Zajęcia dla osób dorosłych. W warsztatach wezmą udział dwie grupy po 25 osób. Wstęp: 10 zł/os.
Zwiedzanie Muzeum Wodociągów (Gdańska 242), godz. 17:00 – 00:00
W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić za darmo wystawę stałą w Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Ekspozycja wewnętrzna i zewnętrzna zapozna chętnych z dawnymi rozwiązaniami technicznymi oraz przedstawi, jak wyglądają i funkcjonują współczesne wodociągi.
Przed wejściem do Hali Pomp stanie wystawa w formie infografik przybliżająca 25 lat wsparcia Unii Europejskiej na rzecz rozbudowy i modernizacji bydgoskiego systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Dodatkową atrakcją będą rozruchy zabytkowego silnika DEUTZ o godz. 18.00, 19.00 i 20.00.
Zwiedzanie Wieży Ciśnień z tarasem widokowym (Filarecka 1), godz. 17:00 – 00:00
Muzeum Wodociągów zaprasza także na darmowe zwiedzanie ekspozycji stałej w Wieży Ciśnień, w której odwiedzający będą mogli wybić pamiątkowy żeton wodociągowy, zapoznać się z historią powstania i budową wodomierzy, dowiedzieć się wielu informacji na temat pracy woziwody oraz przyjrzeć się imponującej kolekcji poświęconej wyposażeniu dawnych toalet i łazienek.
W Galerii Wieży Ciśnień na odwiedzających czekać będzie też chwytająca za serce wystawa fotografii przygotowana przez Fundację GodNiej. Atrakcją będzie też podziwianie panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego położonego na 38 metrze, zaopatrzonego w nowe lunety.
@metropoliabydgoska.pl Znaliście te ciekawostki? 🥰 #bydgoszcz #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #ciekawostkibydgoszcz #staryrynekwbydgoszczy ♬ original sound – 𝙇𝙭𝙪𝙞𝙨𝙨𝙤𝙪𝙣𝙙𝙯 🫶🏻
Teatralna garderoba (Teatr Polski, Mickiewicza 2), godz. 17:00 – 23:00
Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza do „Teatralnej Garderoby”, w której goście będą przemienić się w gwiazdę. – Foyer Teatru zamieni się w garderobę pełną scenicznych kreacji, a Wy staniecie się księżniczkami, piratami, kowbojami i nie tylko! Będzie również możliwość upamiętnienia swoich metamorfoz – przygotowane zostanie specjalne lustro oraz inne atrakcje, dzięki którym będziecie mogli podziwiać swoje kreacje oraz pochwalić się nimi w mediach społecznościowych! – zachęca instytucja.
„Krzyżówka” – konkurs z nagrodami (Apteka pod Łabędziem), godz. 17:00 – 20:00
Apteka zaprasza dzieci do wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Za poprawne wypełnienie krzyżówki przewidziano niespodzianki. Wstęp w ramach biletu do Muzeum. 3 zł/os.
Zwiedzanie wystaw „Aptekarstwo bydgoskie” i „Skarby wiosny. Wystawa z cyklu Moździerz i pędzel” (Apteka pod Łabędziem), godz. 17:00 – 00:00
Podzielona na cztery części wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie” pozwala zapoznać się z dziejami bydgoskiego aptekarstwa. W gablotach znajdują się obiekty takie jak: naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie; są wśród nich eksponaty z Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.
Cykl wystaw „Moździerz i pędzel” będzie poświęcony związkom między sztuką a farmacją i medycyną. Celem jest ukazanie zainteresowań artystów tematyką szeroko związaną z działalnością Apteki pod Łabędziem. Zawierać się w nim będą tematy nie tylko ukazujące pracę i działalność farmaceutów oraz medyków, ale również kontekst dziejowy i kulturowy. Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
Zwiedzanie wystaw i warsztaty w Izbie Tradycji (K-P SOSW, Krasińskiego 10), godz. 18:00 – 00:00
Izba Tradycji mieści się w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 (Pawilon, I piętro). Gromadzi zdjęcia i inne pamiątki zostawione przez uczniów i nauczycieli. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów Izba zaprasza do swojej siedziby w godzinach 18.00–00.00 na:
- Zwiedzanie wystawy stałej zawierającej unikatowe zbiory Izby Tradycji najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących.
- Zwiedzanie wystaw czasowych: „Fotogramy Haliny Góreckiej – in memoriam”, „Sztuka wydawnicza Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego”, „100 lat alfabetu bydgoskiego – pierwsza polska wersja Brajla”, „Kulinaria w ciemności”, „Cymelia biblioteki brajlowskiej”, „Brajlowskie zbiory geograficzne”, „Szkolny gabinet medyczny z ubiegłego wieku”.
- Warsztaty pisma Braille’a, orientacji przestrzennej, czynności dnia.
Wstęp bezpłatny. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową i wzroku
CZYTAJ TAKŻE: Bloki na bartodziejskiej „Saharze”? Wydano warunki zabudowy
Warsztaty pieśni tradycyjnych (KPCK, Pl. Kościeleckich 6), godz. 18:00 – 19:00
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2025 zaprasza na warsztaty pieśni tradycyjnych dla każdego. Warsztaty obejmą m.in. ćwiczenia oddechowe, głosowe i słuchowe oraz naukę tradycyjnych pieśni związanych z letnim przesileniem. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe do 10 maja 2025 r. pod adresem: julia.rauhut@kpck.pl
Wędrówka po gmachu Filharmonii Pomorskiej (Szwalbego 6), godz. 18:00 – 22:00
– Zapraszamy na pełną niespodzianek wędrówkę po gmachu Filharmonii Pomorskiej. Zatrzymamy się wraz z przewodnikiem przy dziełach sztuki i poznamy ich historię. Najmłodszych zaprosimy do kącika zabaw. Dla gości przygotowaliśmy też krótkie koncerty w wykonaniu Chóru Dziecięcego oraz muzyków orkiestr FP. Otworzymy również sklepik, w którym będą do nabycia wydawnictwa, gadżety oraz bilety w promocyjnych cenach – informuje FP. Wstęp: 1 zł/os. Szczegółowe informacje na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
Prezentacja, wykład i wystawa w Muzeum Fotografii (Karpacka 52), godz. 18:00 – 23:00
Muzeum Fotografii wraz z Pracownią Interpretacji Dziedzictwa i Pracownią Regionalistyczną WSG zaprasza nocnych gości do odbycia ,,podróży w czasie”. Od godziny 18.00 w Muzeum odbędzie się prezentacja strojów historycznych połączona z pamiątkowym zdjęciem. Wybrane stroje będą nawiązywały do historycznych dat związanych z Bydgoszczą. O godzinie 20.00 zaplanowano wykład dr. Rafała Nowickiego pt. „Camera obscura w sztuce nowożytnej”, któremu towarzyszyć będzie prezentacja urządzenia camera obscura oraz analogowa obróbka zdjęcia wykonanego tym aparatem.
– Zachęcamy też do zwiedzania ekspozycji Radosława Brzozowskiego „Pożegnanie z morzem”, a także naszej wystawy stałej. Wstęp bezpłatny – podaje placówka.
„Florian i Leon Kajowie. Ojcowie, nauczyciele, powstańcy, bohaterowie” – wernisaż wystawy i koncert (Muzeum Oświaty, Skłodowskiej-Curie 4), godz. 18:00 – 00:00
- 18.00-19.00 – wernisaż wystawy prac rodziny Kajów pt. „Florian i Leon Kajowie. Ojcowie, nauczyciele, powstańcy, bohaterowie”. Po wernisażu koncert zespołu „Williams Trio”: Weronika Krużewska (skrzypce), Urszula Trempała (kontrabas), Talla Viegas-Janicka (fortepian);
- 19.00-00.00 – zwiedzanie ekspozycji stałych: „Szkoła naszych dziadków i pradziadków”, „Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939-1945”, „Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog”.
Zwiedzanie wystawy, warsztaty i quizy (Archiwum Państwowe, Karłowicza 17), godz. 18:00 – 00:00
AP zaprasza na „Malowanie na wodzie – sztuka użytkowa” – warsztaty z marmurkowania papieru i tworzenia fantazyjnych kolorowych wzorów na papierowej powierzchni (zajęcia w grupach według kolejności zgłoszeń, limit 10 osób, start o każdej pełnej godzinie). Wystawa obiektów archiwalnych, w których zastosowano marmurkowanie papieru.
W gmachu odbędzie się też quiz „Poznaj Bydgoszcz”, w którym będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta i okolicy w przygotowanych specjalnie na tę noc quizach. Na gości czeka też wystawa „Nocne Harce w Archiwum”. – Co na Was czeka? Zwiedzanie wystawy poświęconej harcerstwu i żeglarstwu. Tematyczne gry i zabawy – nie tylko dla skautów. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.bydgoszcz.ap.gov.pl – czytamy w komunikacie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Młyny Rothera zapraszają do odkrywania wystaw (godz. 18:00 – 00:00)
– Poznaj historię Bydgoszczy, popłyń kajakiem i przenieś się do wirtualnej rzeczywistości na wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Wciel się w role konstruktorów, zjedź na zjeżdżalni i sprawdź, ilu bochenkom chleba odpowiada Twoja waga na wystawie „Młyn-Maszyna”. Sprawdź, czy Twoja twarz jest symetryczna, dowiedz się, jak działa pamięć, oraz zmierz się z siłą grawitacji – to wszystko w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) – zachęca placówka na Wyspie Młyńskiej. Wstęp na pojedynczą ekspozycję: 1 zł/os.:
„Kanał Bydgoski – historia w nurcie czasu” (Muzeum Kanału Bydgoskiego, Staroszkolna 10), godz. 18:00 – 00:00
– W tym roku przeniesiemy się w klimat dawnej Polski i odkryjemy historię Kanału Bydgoskiego podczas zwiedzania wystaw: „Kanał Bydgoski – historia i rola” oraz „Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym”. Oprowadzania co pół godziny – zachęca Muzeum. W programie również: obozowisko szlacheckie, prelekcje historyczne, koncert muzyki barokowej granej na harfie, nauka tańca z epoki, scenki historyczne, zabawy i gry dla dzieci (warsztaty pisania gęsim piórem, lepienie w glinie, dawne gry, tor łuczniczy).
Ekspozycje w Muzeum UKW (Biblioteka UKW, Szymanowskiego 3), godz. 18:00 – 00:00
Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza na:
- 18.00-00.00 – „Harry i Waldemar Byrgerowie” – wystawa czasowa w Galerii Biblioteki;
- 18.00-00.00 – „Studenckie lata 60., 70. i 80. XX wieku w Bydgoszczy” – oprowadzanie po ekspozycjach dot. kultury studenckiej;
- 18.00 – „Pierwsze bydgoskie juwenalia” – wykład dr A. Chlewickiej-Mączyńskiej;
- 19.00 – „Powrót do przeszłości” – wieczorne muzykowanie z udziałem dawnych studentów.
Spacery z przewodnikiem:
- 19.00 – „Od Albrecht Dürer Schule do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Architektura i historia” – po głównym kampusie UKW oprowadzi dr I. Jastrzębska-Puzowska.
- 20.30 – „Ogród na dobranoc – spacer dla zmysłów” – po Ogrodzie Botanicznym UKW oprowadzi mgr M. Wójcik-Musiał.
Wstęp bezpłatny. Na spacery obowiązują wcześniejsze zapisy – muzeum.uniwersyteckie@ukw.edu.pl, tel.: 52 32 66 459. Więcej informacji: www.facebook.com/MuzeumUKW/
Wystawa maszyn do pisania (Dom Liter, Podwale 15), godz. 18:00 – 00:00
Dom Liter Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na oprowadzania kuratorskie po unikalnej w skali kraju wystawie maszyn do pisania. Można tu zobaczyć nie tylko maszyny i artefakty z nimi związane, ale także poznać historię bydgoskich maszyn: konstrukcji Władysława Paciorkiewicza (jedynej oryginalnie polskiej maszyny do pisania) oraz Oskara Pichta (używana do dziś maszyna do pisania alfabetem Braille’a). Wystawę uzupełnia kolekcja książek artystycznych i eksperymentalnych.
Muzealia na Spichlernej (przy Barce Lemara), godz. 18:00 – 00:00
– Zapraszamy na Spichlerną, czyli na pełne muzealiów i wspomnień nabrzeże Brdy! W programie Muzeum Legend Szyperskich m.in. „Flobuda pod Ferdeką” – improwizowane kino wyświetlające kilka wydań audycji „Muzealia – Regionalia” (TVP3 Bydgoszcz). Antrakty wypełnią Sławomir Welz, znawca dawnych aparatów grających, oraz Piotr Kulczyński, kolekcjoner retrokamer i przedmiotów z duszą. Powitamy też na barce wystawę Łukasza Wiese „Morskie Historie” – czytamy w opisie.
Zwiedzanie wystawy Cyryla Zakrzewskiego „Cud, miód, ultramaryna” (BWA, Gdańska 3), godz. 18:00 – 00:00
Wystawa Cud, miód, ultramaryna to zaproszenie do zanurzenia się w twórczym świecie Cyryla Zakrzewskiego, w którym natura spotyka nowoczesne technologie, a sztuka łączy się z funkcjonalnością. To przestrzeń, w której obiekty nie tylko pełnią funkcję użytkową. Zakrzewski zaprasza nas do świata, w którym meble nie są jedynie przedmiotami – to elementy, które wzbogacają naszą przestrzeń, zmieniają sposób postrzegania otoczenia i skłaniają do refleksji nad miejscem, jakie przedmioty zajmują w naszym życiu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gierek, bufety z wędliną i coca-cola. Ponad 50 lat od centralnych dożynek w Bydgoszczy
Zwiedzanie wystaw czasowych w BWA (Gdańska 20), godz. 18:00 – 00:00
Zwiedzanie wystaw, rozmowy z kuratorami, alternatywne sposoby odbioru dzieł sztuki, gry i zabawy zaznajamiające z prezentowaną sztuką. Wystawy:
- „Łukasz Breitenbach. Malarstwo” – artysta przedstawia sytuacje zwyczajne – czasem nawet banalne, zapisuje monotonię towarzyszącą życiu: zapamiętany widok natury, wnętrza i osoby z najbliższego otoczenia;
- „Słońce twojego serca” – wystawa bazująca na wybranych dziełach ze zbiorów Galerii;
- „WSPólnie” – najciekawsze projekty studenckie Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ. Odbędą się też warsztaty „Funkcja | Forma | Przekaz” skierowane do wszystkich zainteresowanych twórczym
Wystawa stała „Skarb Bydgoski” (Europejskie Centrum Pieniądza, Mennica 4), godz. 18:00 – 00:00
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza do Europejskiego Centrum Pieniądza do zwiedzania wystawy stałej „Skarb bydgoski”. Wstęp 3 zł.
Judyta – gwara bydgoska w pokoju zagadek MR6 (Centrum Edukacji Muzealnej, Mennica 6), godz. 18:00 – 19:30
To spotkanie to nie miejsce dla miągwy ani luntrusa. – Poznajmy aktywnie gwarę bydgoską, rozwiązując zadania przygotowane przez bydgoszczankę Judytę – przekonuje MOB. Minimalny wiek uczestnika: 8 lat. Wstęp: 10 zł/os.
„Nosimy sztukę” – twórcze warsztaty zdobienia toreb (Centrum Edukacji Muzealnej, Mennica 6), godz. 18:00 – 19:30
– Inspirując się ciekawymi motywami i cytatami ze świata sztuki, ozdobimy bawełniane torby, które wniosą do naszej codzienności nieco twórczego sznytu! – podkreśla muzeum. Wstęp: 10 zł/os.
„Poznaj Sztukę od kuchni!” (Centrum Edukacji Muzealnej, Mennica 6), godz. 18:00 – 22:00
Artystyczna kuchnia zaprasza małych i dużych do samodzielnej eksploracji i zabawy. – Poznaj, jakich „składników” używają artyści, tworząc sztukę – czytamy w opisie. Wstęp: 10 zł/os.
Wystawy czasowe: „Olga Boznańska i jej czas”, „Archeologia w sztuce” (Galeria Sztuki Nowoczesnej, Mennica 8a), godz. 18:00 – 00:00
Wystawa „Olga Boznańska i jej czas” pozwala przyjrzeć się najważniejszym wydarzeniom z życia artystki oraz poprzez malarstwo i jej relacje z ludźmi poznać ją samą. Jest również okazją do zapoznania się z twórczością innych artystów, często dziś mniej znanych ze swoich dokonań, którzy odegrali w jej życiu mniejszą lub większą rolę. Ekspozycja daje także możliwość obejrzenia prac wielu artystek, zarówno malarek, graficzek, jak i rzeźbiarek, które tak jak Olga Boznańska zapragnęły zająć się sztuką, pomimo wielu przeciwności, w drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku.
„Archeologia w sztuce” to prezentacja obiektów wykazujących cechy sztuki pradziejowej i średniowiecznej. Najstarszy z nich pochodzi ze środkowej epoki kamienia – mezolitu (IX – VI tys. p.n.e.). Wyeksponowano również zabytki z kolejnych epok archeologicznych wykonane z kości, poroża, gliny, szkła, bursztynu i różnych metali. Są one jednak tylko zaczynem do najważniejszej części ekspozycji. Jako główny cel postawiono sobie zaprezentowanie dzieł współczesnych artystów wykonanych z inspiracji archeologicznych, zainteresowań wierzeniami, sztuką dawną i pradawną. Wstęp na obie wystawy: 3 zł/os.
Ogród społecznika i społeczniczki (Apteka pod Łabędziem, Gdańska 5), godz. 18:00 – 20:00
MOB zaprasza do odwiedzenia ogrodu, który znajduje się na tyłach Apteki pod Łabędziem. W godzinach od 18.00 do 20.00 będzie można wziąć udział w quizie dotyczącym roślin. Dla uczestników przewidziane są niespodzianki. Wstęp w ramach biletu do Muzeum – 3 zł/os.
Wykłady w sali audiowizualnej MOB (Gdańska 4), godz. 18:00, 20:00, 22:00
Muzeum Okręgowe zaprasza do Sali audiowizualnej w Gmachu Głównym na wykłady:
- godz. 18.00 – „Cyberwojna i cyfrowy chaos – czy jesteśmy gotowi na atak?” (dr Kamila Sierzputowska, UKW w Bydgoszczy);
- godz. 20.00 – „Diabeł i Żydzi” (prof. Tomasz Kawski, UKW w Bydgoszczy);
- godz. 22.00 – „Moda na skandal: najgłośniejsze kontrowersje i szokujące pokazy mody” (dr Szymon Owsiański, PBŚ w Bydgoszczy).
Warsztaty w Bibliotece MOB (Gdańska 4), godz. 18:00 – 00:00
Muzeum zaprasza do Biblioteki w gmachu głównym instytucji na:
- 18.00-22.00 – warsztaty „Muzyczny Taras Biblioteki” – zapraszamy na nasze kreatywne stoisko, gdzie będzie można wykonać własny ekoinstrument. Wykorzystamy materiały z recyclingu i własną wyobraźnię. Do wyboru grzechotka z kubeczka po jogurcie, gitara z pudełka po chusteczkach lub tamburyno z papierowych talerzyków. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
- 18.00-00.00 – „Muzyczne bydgostiana” w ramach Tygodnia Bibliotek – prezentacja wydawnictw dokumentujących bydgoską kulturę muzyczną w zbiorach Biblioteki MOB.
Zwiedzanie wystaw w Spichrzach nad Brdą, godz. 18:00 – 00:00
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do Muzeum Historii Bydgoszczy do zwiedzania wystaw: „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” i „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”. Pierwsza przedstawia historię międzywojennej, wielokulturowej Bydgoszczy oraz rodowodu historycznego miasta. Narracja wystawy koncentruje się wokół spaceru po rejonie śródmiejskim – od Starego Rynku, poprzez ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności.
– Na wystawie “Inne miasto” w roli głównej występuje utracona w czasie wojny tkanka miejska, którą możemy poznać, a wręcz poczuć dzięki archiwalnym fotografiom. Historie ludzi użytkujących zniszczone obiekty oraz funkcje tychże budowli odnajdujemy za sprawą pozostawionych w gruzach lub ocalonych z zawieruchy wojennej przedmiotów, dokumentów, pamiątek czy zdjęć rodzinnych, a także zachowanych relacji – relacjonuje MOB. Wstęp na obejmujący obie wystawy: 3 zł/os.
„Jak powstaje rycina?” – pokaz i warsztaty graficzne (Galeria Sztuki Nowoczesnej, Mennica 8), godz. 18:00 – 00:00
Pokaz i warsztaty graficzne oraz prezentacja multimedialna „Zobaczyć kolor. Eksperyment w grafice polskiej (1900-1939)”. Wstęp: 10 zł/os.
Początek maja przyniesie sporo zmian w komunikacji. Sprawdź szczegóły
Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów (WiMBP, Stary Rynek), godz. 18:00 – 23:00
Zajrzyjcie tam, gdzie historia mówi szeptem starych ksiąg… WiMBP zaprasza na zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, gdzie przechowywana jest cenna regionalna kolekcja starych druków, a jej początki sięgają końca XV wieku. od 1936 roku eksponowana w stylizowanym na wzór gotyckiej celi bibliotecznej pomieszczeniu, urządzonym staraniem ówczesnego dyrektora Biblioteki Miejskiej, dr. Witolda Bełzy i dzięki ofiarności społeczeństwa miasta. Sale zostały zaprojektowane i ozdobione przez artystę malarza, Jerzego Rupniewskiego. Zwiedzanie co godzinę w przedziale: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.
Kiermasz Taniej Książki (WiMBP, Stary Rynek) godz. 18:00 – 23:45
Marzysz o nowych tytułach w swojej domowej biblioteczce, ale ceny w księgarniach Cię zniechęcają? Biblioteka Miejska organizuje kiermasz, na którym znajdziesz starsze, jak i nowsze wydania książek z różnych gatunków literatury! Ponadto, od 18:00 do 20:00 (co pełną godzinę) Pracownia Regionalna WiMBP (Wełniany Rynek 3) zaprasza na quiz familijny
Zwiedzanie Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej (KPCK, pl. Kościeleckich 6) godz. 18:00 – 23:00
W Galerii SLiN zobaczysz niesamowite rękodzieła, często przypominające rzeczy robione przez mamy i babcie – kolorowy haft, wycinanki z różnych regionów kraju i inne piękne ozdoby. Kosze, miotły, rzeźby przyciągają swoim niesamowitym zapachem, a spod sufitu witają kolorowe pająki.
Wystawa stała „Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)” (MOB, Mennica 7) godz. 18:00 – 00:00
Wystawa zorganizowana w oparciu o zbiory własne, artystyczne i biograficzne, pochodzące z Działu Leona Wyczółkowskiego oraz ze zbiorów Działu Historii i Działu Numizmatyki, ma na celu prezentację twórczości Leona Wyczółkowskiego, kierunków w malarstwie polskim oraz zapoznanie ze środowiskiem artystycznym przełomu XIX i XX wieku.
Pokaz introligatorski / zwiedzanie Introligatorni (WiMBP, Długa 39) godz. 18:30 – 23:30
Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania kolejnych etapów pracy nad wtórną oprawą książki oraz niezwykłych maszyn do tego wykorzystywanych. Pierwsze zwiedzanie o godzinie 18.30, kolejne grupy będą wchodzić co godzinę (19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30). Ilość miejsc ograniczona.
Wernisaż wystawy „Przebudzenie – bydgoska kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego” (Pałac Ostromecko, Dąbrowa Chełmińska – Bydgoska 9) godz. 19:00
Ponad 100 wyjątkowych dzieł sztuki po raz pierwszy udostępnionych szerokiej publiczności! Kolekcja Profesora Dariusza Markowskiego to obrazy, rzeźby i sztuka użytkowa przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku. Wśród autorów m.in. Malczewski, Wyczółkowski, Wyspiański, Weiss, Chełmoński, Hofman i Szukalski. Wystawę dopełniają rzeźby Laszczki, Bębnowskiego i Cykowskiego, a także XVII-wieczny arras oraz malowane kadry z ostatniej ekranizacji „Chłopów”.
„Gaiki majowe” – warsztaty (MOB, Spichrze nad Brdą) godz. 19:00 – 20:30
Uczestnicy zapoznają się z historią gaików majowych, tradycyjnych ozdób wiosennych, oraz wykonają je samodzielnie z wykorzystaniem gałązek, wstążek i artykułów papierniczych. Wstęp: 10 zł.
„Pollena – czy mnie jeszcze pamiętasz?” (Muzeum Mydła i Historii Brudu, Długa 13), godz. 19:00 – 23:00
Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza Was na niezwykłą podróż do czasów, gdy na półkach królowały kultowe kosmetyki PRL-u! Wizytę rozpocznie krótki seans filmowy. – Następnie zaprosimy do samodzielnego odkrywania specjalnej wystawy z niepokazywanymi na co dzień eksponatami, reklamami i ciekawostkami związanymi ze Zjednoczeniem Przemysłu Chemii Gospodarczej ,,Pollena”. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp (co pełną godzinę) płatny 25 zł/os. Możliwość zakupu biletów w kasie lub online: www.bilety.muzeummydla.pl.
„Na ludowo, na jazzowo” koncert zespołu Guzik & Chołomiej (KPCK, pl. Kościeleckich 6) godz. 20:00
Projekt „Na ludowo, na jazzowo” to muzyczna podróż, w której tradycja spotyka nowoczesność, a folkowe melodie nabierają zupełnie nowego życia w jazzowej interpretacji. Zespół inspiruje się polską muzyką ludowa – jej barwnością, rytmiką i emocjonalnością, ale nie boi się eksperymentować.
„Niebo pełne gwiazd” – warsztaty malarstwa intuicyjnego (MOB, Mennica 6) godz. 20:00 – 21:30
Uczestnicy zainspirowani obrazem Leona Wyczółkowskiego pt. „Niebo gwieździste”, ukazującego piękny widok drogi mlecznej na nocnym niebie, stworzą własne wizerunki nieboskłonu pełnego gwiazd. Wstęp: 10 zł/os.
Teatr Nocą (Teatr Kameralny, Grodzka 14-16) godz. 20:00
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów Teatr Kameralny zaprasza wyjątkowe wydarzenie wykorzystujące konwencję tunelu strachu, a jednocześnie bazujące na koncepcie ożywania dziecięcych zabawek, gdy nikt się nimi nie bawi. Adresatem wydarzenia są dzieci od 6 r. ż. wraz z rodzicami i opiekunami. Wydarzenie przygotuje Karolina Suchodolska, poprowadzi Agata Zabrocka. Ilość uczestników: 20 osób. Cena biletu 10 zł.
„Ożywiamy historię Bydgoszczy, czyli jak dobrze wykorzystać sztuczną inteligencję?” (Pracownia Regionalna WiMBP, Wełniany Rynek 3) godz. 21:00 – 23:00
Pokaz filmów i animacji utworzonych na podstawie starych fotografii i pocztówek (co pół godziny).
- Nowy pociąg z Bydgoszczy nad morze. Będzie kursował od poniedziałku do piątku - 22 kwietnia 2025
- Noc Muzeów w Bydgoszczy 2025 [PROGRAM] - 22 kwietnia 2025
- Początek maja przyniesie sporo zmian w komunikacji. Sprawdź szczegóły - 22 kwietnia 2025