Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Afera wizowa. Konfederacja uderza w PiS i Platformę

Dodano: 19.09.2023 | 13:36

Na zdjęciu: Adrian Trzepacz-Nowak, Marcin Sypniewski i Paweł Sieg podczas konferencji Konfederacji.

Fot. mat. prasowe

Politycy opozycji – także z Bydgoszczy – od kilku dni poruszają temat afery wizowej, czyli nieprawidłowości dotyczących wydawania wiz na pobyt w Polsce, do których dochodziło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i polskich placówkach dyplomatycznych. Po Lewicy i Trzeciej Drodze swoje stanowisko przedstawiła Konfederacja.

Prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz umożliwiających prace na terenie Polski. Śledczy na razie podkreślają, że przy procedowaniu kilkuset wniosków dochodziło do przyspieszenia ich rozpatrywania poprzez działania korupcyjne. W związku ze sprawą odwołano wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotra Wawrzyka oraz kilku współpracujących z nim urzędników.

Zdaniem opozycji, afera wizowa obejmuje kilkaset tysięcy wniosków. Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk nazwał ją „największą aferą XXI wieku w Polsce”. Już w zeszłym tygodniu temat nieprawidłowości poruszała Lewica – podczas konferencji w Fordonie poseł Krzysztof Gawkowski mówił, że w MSZ „została zorganizowana grupa przestępcza, która chciała zarobić 100 milionów dolarów i wpuścić do Polski setki tysięcy imigrantów”. – Grupa działała za przyzwoleniem władz ministerstwa i bez reakcji polskich służbpodkreślał Gawkowski.

W sprawie afery głos zabrali także bydgoscy kandydaci Konfederacji. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej lider listy Marcin Sypniewski podkreślał, że jego formacja zawsze występowała przeciwko masowej imigracji. – Nie podobają nam się działania PiS, który werbalnie broni się przed imigrantami, a jak pokazują ostatnie wydarzenia – nie robi nic, by powstrzymać Polskę przed masowym napływem ludności – powiedział. Wspomniał też, że to za rządów Mateusza Morawieckiego Polska stała się liderem w wydawaniu pozwoleń na tzw. pierwszy pobyt dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamienił Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Ministerstwo Korupcji i Lewych Papierów – podkreślił Paweł Sieg, „jedenastka” na bydgoskiej liście Konfederacji do Sejmu. Dodał również, że „PiS okłamał Polaków”. – Doszli do władzy na fali antyimigracyjnych nastrojów, a tymczasem są najbardziej proimigracyjną partią w historii Polski – przyznał kandydat.

Partia Sławomira Mentzena krytykuje też największego rywala PiS w walce o władze, czyli Koalicję Obywatelską. – Teraz stroi się w piórka obrońcy polskiego bezpieczeństwa wewnętrznego, tymczasem w 2015 roku to jej przedstawiciele domagali się przyjęcia fali nielegalnych imigrantów do Polski oraz przeszkadzali Straży Granicznej podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. To hipokryci – stwierdził Sieg. – To działacze Koalicji domagali się, by wpuścić imigrantów podczas tamtego kryzysu – stwierdził Adrian Trzepacz-Nowak, nr 16 na liście Konfederacji.

Sypniewski dodał, że Konfederacja wystąpiła z interwencją poselską o udzielenie informacji od urzędów wojewódzkich na temat liczby wiz i ich przedłużeń, na jakiej podstawie były wydawane pozwolenia na prace dla obcokrajowców i czy sprawdzano wnioski pod kątem prawdziwości danych.

Pytania do wojewody skierował także poseł Dariusz Kurzawa. Kandydat Trzeciej Drogi chce dowiedzieć się od Mikołaja Bogdanowicza ile firm z terenu województwa zgłosiło zapotrzebowanie na pracowników spoza strefy Schengen w latach 2016-2023, ile wydano zgód na pracę na terenie Kujaw i Pomorza z jakich krajów pochodzili ci pracownicy, oraz czy KPUW posiada informację, ile osób spoza strefy Schengen otrzymało wizy na pracę w województwie kuj-pom.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Normalny
Normalny
8 miesięcy temu

fajnie Metropolia pisze….”nieprawidlowosci” panowie manipulatorzy z tego portalu….to bylo kryminalne bandyckie oszustwo, co jest z wami kto Wam placi za mydlenie oczu ???

Rysio
Rysio
8 miesięcy temu

Bydgoszcz 10 lat temu a teraz to gigantyczna różnica
Mnóstwo ciapaków czarnych a o tych ze wschodu to już nawet nie wspomne