Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Akademickie Mistrzostwa Europy odbęda się w Bydgoszczy! Ostatnie odbyły się tu 94 lata temu

Dodano: 07.09.2023 | 12:19

Na zdjęciu: Akademickie Mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy!

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W Bydgoszczy odbędą się Akademickie Mistrzostwa Europy. Ostatni raz to wydarzenie odbyło się tu 94 lata temu!

W piątek, 8 września 2023 roku na torze regatowym w Brdyujściu rozpocznie się rywalizacja w Akademickich Mistrzostwach Europy. Ostatni raz te zawody odbyły się w Bydgoszczy w sierpniu 1929 roku.

Ówczesna prasa przez kilkanaście dni przez rozpoczęciem imprezy informowała o przygotowaniach do wydarzenia. Wtedy w Bydgoszczy pojawili się reprezentanci Belgii, Czechosłowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Węgier i Włoch.

Wtedy jako pierwsi przybyli reprezentanci Polski, którzy zatrzymali się w Hotelu Victoria znajdującym się przy ul. Dworcowej. Oprócz Polaków, największym zainteresowaniem cieszyli się Włosi, który byli wtedy prawdziwą wioślarską potęgą.

Miasto już dzień przed zawodami było udekorowane. Bydgoskie gazety zachęcały mieszkańców hasłem “Kto żyw niech dociera na Brdyujście”. Chętnych jednak nie brakowało, ponieważ odjeżdżające w kierunku toru regatowego pociągi nie były w stanie zabrać wszystkich. Dlatego uruchomiono komunikację wodną i automobilową.

Trybuny również były pełne. Ci, którzy na nich się nie zmieścili zajmowali miejsca nad brzegiem, a gdy i tam zabrakło miejsca – zapełniały się okoliczne pagórki. Każdego dnia zmagania wioślarzy oglądało aż 30 tys. osób. Do dziś jest to niepobity rekord frekwencji podczas regat wioślarskich w Polsce.

Polacy wywalczyli wtedy łącznie 4 medale – jeden srebrny i trzy brązowe. Bydgoska publiczność miała największe powody do radości, gdy w czwórce bez sternika po brąz popłynęli świeżo upieczeni mistrzowie Polski – Jerzy Braun, Leon Birkholc, Franciszek Bronikowski i Edmund Jankowski. Wszyscy reprezentowali barwy Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Jednak imprezę zdominowali Włosi, którzy wygrali 5 z 7 konkurencji.

Po 94 latach w Brdyujściu ponownie zrobi się międzynarodowo. W czwartek, 7 września 2023 roku na Wyspie Młyńskiej odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia.

Mamy zgłoszonych zawodników z 20 krajów reprezentujących 82 uczelnie. Licząc członków sztabu szkoleniowego, jest to blisko 600 osób – mówi prezes AZS-u UKW Bydgoszcz, Katarzyna Domańska.

Najliczniejszą reprezentację do zgłosili Niemcy, którzy w Bydgoszczy będą reprezentowani przez 13 uczelni. Natomiast Polska zgłosiła 12 uczelni. Na medale liczyć będą studenci z bydgoskich uczelni.

Wystartują nasi najlepsi studenci, którzy trenują w bydgoskich klubach. W składzie naszej reprezentacji są utytułowane zawodniczki – Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek, które na początku tego miesiąca zdobyły srebro na Uniwersjadzie. Jest również Piotr Dziewieczyński, który zajął piąte miejsce. Również podczas zakończonych w ten weekend Młodzieżowych Mistrzostwach Europy na podium stanęło dwóch naszych studentów – Michał Witkowski i Bartłomiej Sopoński. Najbardziej utytułowaną zawodniczką będzie Klaudia Pankratiew, która wystartuje już praktycznie jako absolwentka – mówi trener wioślarskiej reprezentacji UKW, Lech Olszewski.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments