Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 3 • L 1
2C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
5C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoArcheolodzy wrócili na Zbożowy Rynek. Dokonali kolejnych odkryć
zbożowy rynek bydgoszcz
26.01.2021 | 10:00

Archeolodzy wrócili na Zbożowy Rynek. Dokonali kolejnych odkryć

Na zdjęciu: Archeolodzy ponownie prowadzą badania w rejonie Zbożowego Rynku. Obecnie zajęli się oni terenem w rejonie ulicy Wiatrakowej.

Fot. ZDMiKP

Archeolodzy wznowili prace w rejonie Zbożowego Rynku. Jak informuje ZDMiKP, odkrywane są szczątkowe groby z czasów pierwszych Piastów, ale też liczne pozostałości z XV i XVI wieku. 

Jak informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP, prace archeologiczne są prowadzone w rejonie skrzyżowania z ulicą Wiatrakową. Ich kontynuacja jest możliwa dzięki sprzyjającej pogodzie. – Wstępne wyniki z tego terenu poznamy za ok. dwa tygodnie. Odkrywane są pozostałości po osadnictwie kultury łużyckiej (1000 – 500 lat p.n.e.) oraz szczątkowe groby z czasów pierwszych Piastów, a także dalsze fragmenty staropolskiego traktu, wzmocnionego po bokach wielkimi drewnianymi kłodami – podkreśla Okoński.

Badania archeologiczne w obrębie Zbożowego Rynku były prowadzone jesienią 2020 roku. Podczas prac w pasie zieleni natrafili na pochówki z wczesnego średniowiecza (X-XII wiek). Odnaleziono w nich kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami, a także nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i ozdobne kabłączki skroniowe. W czasie prac odkryto również fragmenty średniowiecznej ceramiki oraz wspomniany staropolski trakt wzmocniony po bokach drewnianymi kłodami. Szlak wiódł prawdopodobnie w kierunku Bramy Kujawskiej, czyli dzisiejszej ulicy Długiej.

Zobacz również:

Niespodziewane odkrycie w centrum miasta. Odnaleziono dziecięce szczątki

Podczas badań w rejonie skrzyżowania z Wiatrakową odkryto też pozostałości zabudowań z XV i XVI wieku. – Znajdujemy też fragmenty ceramiki i narzędzi. Niestety na obecnym terenie odkryto tylko szczątkowe elementy dawnej historii naszego miasta. Wiele z nich zostało zniszczonych przez prace podziemne, prowadzone w przeszłości na tym obszarze – przekazuje Okoński.

Przypomnijmy, że w lutym 2020 roku – podczas rozbiórki kamienicy przy Zbożowym Rynku – odkryto pozostałości cmentarza. Nekropolia znajdowała się w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława. Znajdował się on w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Również zimą na ul. Długiej spod warstwy asfaltu wydobyto stare szyny tramwajowe z lat 50. minionego wieku. Ich fragment został oczyszczony i wbudowany w nową nawierzchnię jezdni z kostki kamiennej, aby przypominać, że Zbożowym Rynkiem i Długą kursowały kiedyś tramwaje.

ZDMiKP informuje, że nadal trwają prace drogowe związane z rozbudową ulicy Kujawskiej. – W wielu miejscach realizowane są prace brukarskie oraz kontynuowany jest montaż nowych schodów na Wzgórze Wolności. Przy sprzyjających warunkach pogodowych będzie można wznowić układanie ostatnich warstw nawierzchni na ul. Kujawskiej i Solskiego oraz drogach rowerowych w obrębie całej inwestycji – podkreśla rzecznik prasowy drogowców. Postępują też dalsze roboty przy torowisku na ulicy Solskiego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kran
kran
1 miesiąc temu

czy jest konkretny termin zakończenia prac na Kujawskiej,Toruńskiej,rondo Kujawskie, Zbożowy Rynek.Stale słyszę roboty trwają a terminów brak.

Powiązane treści