Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyArchigeum projektuje kolejną narciarską inwestycję. Po skoczniach czas na biathlon i biegi
05.04.2023 | 14:08

Archigeum projektuje kolejną narciarską inwestycję. Po skoczniach czas na biathlon i biegi

Zdjęcia: Archigeum

Pracownia Archigeum z podbydgoskiej Zielonki przygotowuje koncepcję architektoniczną kompleksu biegowo-biathlonowego na ,,Kubalonce” w Szczyrku. Architekci są znani m.in. z projektu renowacji biurowca Eltry czy opracowywania prototypu tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem. 

Inwestycja w Szczyrku jest realizowana na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Istotnego wsparcia udziela Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Trasy biegowe i biathlonowe na Kubalonce to jedna z wielu inwestycji realizowanych w COS-OPO w Szczyrku. Zbudujemy absolutnie unikalny, TOP 3 na skalę światową obiekt, który pozwoli na organizację imprez rangi mistrzostw świata, czy Pucharu Świata – mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Szczyrku minister Kamil Bortniczuk.

Podczas konferencji przedstawiono koncepcję rozbudowy tras biegowo-biathlonowych. Zgodnie z założeniami, ma tam powstać infrastruktura pozwalająca na organizację nie tylko profesjonalnych treningów, lecz także zawodów najwyższej klasy. Powstać ma m.in. tunel z halą i systemem mrożenia, a także hala garażowa z zapleczem technicznym oraz częścią biurowo-administracyjną i trybuną na dachu. Elementem rozbudowy będzie też nowoczesna kolej kanapowa oraz wyciąg orczykowy na Skrzycznem.

Autorami koncepcji są architekci z pracowni Archigeum z podbydgoskiej Zielonki. – Współpracowaliśmy z odważną pracownią, która nie bała się śmiałych rozwiązań, a niektóre również podpowiadała – powiedział Tomasz Laszczak, dyrektor ośrodka COS w Szczyrku. – Cieszymy się, że nasze zaangażowanie mogło pomóc tej inicjatywie zaistnieć – mówi Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum. I dodaje, że opracowany obiekt będzie wyznaczał standardy dla tego typu sportowej infrastruktury. – Byliśmy na kilku obiektach w Europie, m.in. w Nowym Mescie w Czechach. Chcemy aby polski obiekt był lepszy, nowocześniejszy i tak go projektujemy – dodaje Gawęda.

Warto przypomnieć, że Archigeum ma doświadczenie w projektowaniu obiektów do uprawiania sportów zimowych: przed dwoma laty miało miejsce uroczyste otwarcie kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem, wykonane wedle projektu powstałego pod Bydgoszczą. Obecnie pracownia opracowuje prototyp tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz bliżej testów tunelu na rozbiegu skoczni narciarskiej. To pomysł bydgoskich architektów [WIDEO]

0 0 votes
Article Rating
Archigeum projektuje kolejną narciarską inwestycję. Po skoczniach czas na biathlon i biegi
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments