Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeAutostrada A1 będzie miała trzy pasy. Szybsza i bezpieczniejsza podróż do Warszawy
24.01.2022 | 11:09

Autostrada A1 będzie miała trzy pasy. Szybsza i bezpieczniejsza podróż do Warszawy

Na zdjęciu: Autostrada A1 zostanie poszerzona do trzech pasów.

Fot. wikipedia CC

Autostrada A1 w województwie kujawsko-pomorskim zostanie poszerzona do trzech pasów. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Program inwestycji zakładający przebudowę.

Remont planowany jest na odcinku między węzłami Włocławek Północ a Toruń Południe. Na ponad 34 kilometrach autostrady, na obu jezdniach, dobudowany zostanie trzeci pas ruchu o szerokości 3,75 m. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. W ramach tego samego przedsięwzięcia autostrada A2 Warszawa – Łódź zostanie poszerzona o trzeci i czwarty pas ruch, a autostrada A4 Krzyżowa – Tarnów o trzeci.

Przebudowa autostrady A1 jest związana z prognozowanym wzrostem natężenia ruchu, który ma być spowodowany budową trasy S10 na odcinku od węzła Włocławek Północ do obwodnicy aglomeracji Warszawskiej. Wykonana prognoza ruchu wykazała, że w 2050 roku natężenie na trasie S10 (Autostrada A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej) ma wynosić od od 64,3 tys. poj./dobę do 67,2 tys. poj./dobę.  – Prognozowane natężenie ruchu zbliża się zatem do wartości odpowiednich dla przekroju 2×3 pasy ruchu – informuje Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dzięki budowie odcinka S10 między Włocławkiem a obwodnicą aglomeracji Warszawskiej kierowcy między innymi z Bydgoszczy nie będą już musieli jechać w kierunku Łodzi, aby dotrzeć do stolicy.

Wiele odcinków obecnie istniejącej sieci dróg szybkiego ruchu wyczerpało lub w najbliższym czasie wyczerpie możliwości sprawnego przenoszenia rosnących z roku na rok potoków ruchu. Jest tak również w przypadku autostrady A1. Dlatego reagujemy z wyprzedzeniem i rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z dobudowaniem trzeciego pasa na obu jezdniach A1 pomiędzy Włocławkiem a Toruniem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przebudowa autostrady A1 zapewni zwiększenie przepustowości, skrócenie czasu przejazdu, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa istniejącej autostrady.

Problemy z drogą S10 Bydgoszcz – Toruń

Trasa S10 z Włocławka do obwodnicy aglomeracji Warszawskiej będzie częścią trasy Szczecin – Warszawa. Tak samo jak odcinek między Bydgoszczą a Toruniem. Ostatnie tygodnie nie przynoszą jednak dobrych wieści dla kierowców czekających na budowę drogi ekspresowej między dwoma największymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego.

Nadal nie są rozstrzygnięte losy przetargu na odcinku od węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek) do węzła w Emilianowie. W połowie grudnia GDDKiA unieważniła wyniki przetargu wygranego przez Budimex. Co więcej, ponad tydzień temu Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie spółki PORR SA od wyników przetargu na budowę odcinka Solec Kujawski – Toruń Zachód.

Kolejnym problemem dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest fakt, że dla niemal wszystkich odcinków (wyłączając odcinek Emilianowo – Solec Kujawski ) upłynął już termin związania ofertą. W przypadku odcinka ze Stryszka do Emilianowa drogowcy wystosowali już wezwanie do wydłużenia terminu związania ofertą. Podobnie uczynili w przypadku ostatniego zaplanowanego fragmentu trasy stanowiącego południową obwodnicę Torunia. W przypadku odcinka pomiędzy węzłami Solec i Toruń Zachód z decyzją wstrzymywali się do wyroku KIO.

Autostrada A1 będzie miała trzy pasy. Szybsza i bezpieczniejsza podróż do Warszawy
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments