Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Droga ekspresowa S10 z problemami. Kolejny wynik przetargu unieważniony! [TYLKO U NAS]

Dodano: 17.01.2022 | 17:22
droga ekspresowa S10

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Droga ekspresowa S10 ma powstać - według deklaracji rządu i GDDKiA - do 2026 roku. Na razie jednak nie została podpisana ani jedna umowa na zaprojektowanie i budowę czterech odcinków pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem.

Fot. Szymon Fiałkowski

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie spółki PORR SA od wyników przetargu na budowę odcinka Solec Kujawski – Toruń Zachód w ciągu drogi ekspresowej S10 – ustaliła MetropoliaBydgoska.PL. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie chce na razie komentować poniedziałkowego orzeczenia.

Przypomnijmy – w połowie grudnia bydgoski oddział GDDKiA wybrał jako najkorzystniejszą ofertę konsorcjum składającego się z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz spółki Mirbud. Zadeklarowała ona zaprojektowanie i wybudowanie najdłuższego, bo aż 21-kilometrowego fragmentu S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem za 425 milionów złotych. Ale tuż po Świętach Bożego Narodzenia do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wspomnianej firmy PORR, która w ramach oceny ofert zajęła drugie miejsce (z ofertą opiewającą na 466 milionów złotych).

Posiedzenie KIO w tej sprawie odbyło się w miniony piątek. A w poniedziałek, 17 stycznia po południu izba ogłosiła wyrok w tej sprawie. Ustalenie sentencji nie było zadaniem łatwym. Urzędnicy KIO nie podnosili słuchawki, a GDDKiA… de facto odmówiła przekazania informacji o wyroku. Jak przekazał w rozmowie z nami Julian Drob, specjalista ds. komunikacji w bydgoskim oddziale dyrekcji, drogowcy posiadają obecnie jedynie jego ustne uzasadnienie. – We wtorek wystosujemy komunikat, gdy dotrze do nas uzasadnienie pisemne – zadeklarował w rozmowie z nami Drob.

Jako że niechęć GDDKiA do podzielenia się wyrokiem wskazywała jednoznacznie na uwzględnienie odwołania, spróbowaliśmy poszukać potwierdzenia tej wiadomości u samego odwołującego. I to właśnie spółka PORR SA potwierdziła nam – ustami rzecznika prasowego Mateusza Gdowskiego – że rzeczywiście KIO podzieliła jej stanowisko. Szczegóły wyroku KIO mamy poznać w najbliższych godzinach.

Droga ekspresowa S10 na niejednym zakręcie

Decyzja izby oznacza kolejną komplikację przy wyborze wykonawcy drogi ekspresowej S10. Przypomnijmy, że w dalszym ciągu nie są rozstrzygnięte losy przetargu na odcinek od węzła Bydgoszcz Południe (Stryszek) do nowego węzła w Emilianowie. Również w połowie grudnia GDDKiA niespodziewanie unieważniła wyniki przetargu, który wygrał Budimex. Wykonawca został wezwany do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ze źródeł w samej GDDKiA wiemy, że nadal trwa ich analiza.

Kolejnym problemem dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest fakt, że dla niemal wszystkich (wyłączając odcinek Emilianowo – Solec) odcinków S10 w regionie upłynął już termin związania ofertą. W przypadku odcinka ze Stryszka do Emilianowa drogowcy wystosowali już wezwanie do wydłużenia terminu związania ofertą. Podobnie uczynili w przypadku ostatniego zaplanowanego fragmentu trasy stanowiącego południową obwodnicę Torunia. W przypadku odcinka pomiędzy węzłami Solec i Toruń Zachód z decyzją wstrzymywali się do wyroku KIO.

Według deklaracji rządu budowa drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem powinna zakończyć się w 2026 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
1 rok temu

Lol. Przygotowanie przetargów na najwyższym poziome… Skoro „urzędnicy” nie umieją to wziąć wolontariuszy – będzie taniej i solidniej!

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Tak to jest jak pis wyrzucił doświadczonych urzędników i poupychał na stanowiska nieuków których jedyna cechą jest popieranie prezesa. Tak czy inaczej o s 10 możemy w najbliższym czasie zapomnieć. Dziękujemy ci pis…

Roman
Roman
1 rok temu

Tymczasem wg planów na najbliższe lata będzie spora ilość dróg na ścianie wschodniej : S12, S17, S19. Północno zachodnia część kraju – co najwyżej dokończenie inwestycji wcześniej zaplanowanych.

Emilia
Emilia
1 rok temu

Rzetelne informacje metropoliabydgoska.pl … Firma nie nazywa się Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, tylko KOBYLARNIA S.A. Poza tym na pisemny wyrok wraz z uzasadnieniem czeka się około 2 tygodnie, a nawet do miesiąca. Dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia Strony mogą się odnieść do wyroku i udzielić wszelkich informacji.