Bydgoszcz
-3C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H -2 • L -3
1C
Pt
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBal na 250 par [ARCHIWUM VIPA]

Zdjęcia: Archiwum VIP-a

10 lat temu w Operze Nova odbył się Bal Marszałka. Wtedy bale odbywały się naprzemiennie w Bydgoszczy i Toruniu.

Dochód z II Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego został przekazany na potrzeby Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To placówka, która prowadzi stacjonarny i dzienny oddział dla chorych, poradnię medycyny paliatywnej, centrum edukacji medycyny paliatywnej, centrum szkolenia wolontariatu, a także organizuje pomoc w domach pacjentów. Na konto hospicjum trafiło prawie 110 tysięcy złotych. Hitem aukcji był obraz Krystyny Szalewskiej zatytułowany „Matka Boża z Dzieciątkiem”. Został sprzedany za 20 tys. zł.

W balu wzięło udział 500 osób – przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej, uczelni wyższych i służb mundurowych, a także dyplomaci, artyści, przedsiębiorcy i inni goście. Zagrały zespoły Żuki oraz Eljazz Big Band. Częścią imprezy była charytatywna licytacja prowadzona jak zawsze przez Rafała Rykowskiego. Pieniądze zbierano również między innymi w trakcie loterii fantowej i cichej aukcji. Na gości czekało też wiele kulinarnych i artystycznych atrakcji. Jedną z nich był „taniec z władzami”, czyli prezentacja umiejętności tanecznych znanych postaci z regionu, które wcześniej pobierały specjalne lekcje pod okiem profesjonalistów. Wystąpili: przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta, radna sejmiku Iwona Kozłowska, rektor UKW Józef Kubik, komendant toruńskiego CSAiU Aureliusz Chyleński, profesor Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz radna powiatu bydgoskiego Alicja Araszkiewicz.

Na balu po raz pierwszy w roli Prezydenta Bydgoszczy pojawił się Rafał Bruski, który to ten urząd pełnił zaledwie od miesiąca. Wspólnie z małżonką Alicją należał do tzw. „balowej grupy twardzieli”, czyli gości, którzy bawili się prawie do samego końca.

Zaproszenia na Bal Marszałka rozprowadzał tradycyjnie honorowy komitet organizacyjny, w którym zasiadają od początku działające publicznie panie oraz małżonki polityków i biznesmenów. Nad całością kulinarną czuwali Iwona i Antoni Kujawowie z firmy GRAN. Zabawa trwała do białego rana, ostatni goście opuszczali gmach Opery Nova po godzinie 4:00.

Wtedy bale marszałkowskie odbywały się naprzemiennie w Bydgoszczy i Toruniu. W ostatnich latach organizowane były w Dworze Artusa w Toruniu.


W dziale „Archiwum VIP-a” prezentujemy zdjęcia i relacje z archiwum Wojciecha Szczapy Romanowskiego, który od kilkudziesięciu lat dokumentuje towarzyskie życie Bydgoszczy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści