Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bomba lotnicza ujawniona podczas prac ziemnych. Pochodziła z czasów II wojny światowej

Dodano: 10.10.2022 | 10:56

Na zdjęciu: Niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej został ujawniony podczas prac ziemnych.

Fot. KPP Tuchola

To kolejne tego typu znalezisko ujawnione na terenie Kujaw i Pomorza w krótkim odstępie czasu. – Nigdy nie należy dotykać ani próbować przenosić niewybuchów – przypominają mundurowi.

Tym razem na niewybuch natrafiono w trakcie prowadzonych prac ziemnych przy ul. Konwaliowej w Śliwicach w powiecie tucholskim. – Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy wstępnie potwierdzili, że może być to bomba lotnicza pochodząca z czasów II wojny światowej – mówi mł. asp. Łukasz Tomaszewski z zespołu prasowego Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ojciec właściciela Legii zginął w wypadku na przejeździe kolejowym. Są pierwsze ustalenia


Na miejsce zdarzenia zostali także zadysponowani saperzy z patrolu w Chełmnie. Do czasu ich przyjazdu, mundurowi zabezpieczyli teren, na którym ujawniono znalezisko. Jak się okazało, ujawniony niewybuch to bomba lotnicza „SD-50” produkcji niemieckiej.

To kolejny raz, kiedy na pozostałości z czasów II wojny światowej natrafiono w regionie. Jak już wcześniej informowaliśmy, pod koniec września cztery granaty oraz ponad pięćdziesiąt sztuk amunicji strzeleckiej typu Mauser ujawniono podczas prac leśnych niedaleko Sępólna Krajeńskiego, a parę tygodni wcześniej – także w pobliżu Sępólna – jeden z mieszkańców natrafił na osiem naboi kompletnych, pięć łusek i jeden pocisk.

Policjanci ponownie apelują o to, aby zachować szczególną ostrożność, gdy natrafimy na tego typu znaleziska. – Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie – mówią i wyjaśniają, jak się zachować: – Niewybuchów nie należy dotykać oraz próbować ich przenosić. W przypadku odnalezienia, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

Ujawniona bomba została zabrana przez saperów, którzy dokonają jej detonacji na poligonie.

0 0 votes
Article Rating
Bomba lotnicza ujawniona podczas prac ziemnych. Pochodziła z czasów II wojny światowej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments