Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

ZDMiKP nadrabia zaległości. Jest przetarg na utwardzanie dwóch gruntówek – niebawem lista kolejnych ulic

Dodano: 05.04.2023 | 06:24

Na zdjęciu: W przyszłym roku ulica Bortnowskiego powinna zostać uywardzona.

Fot. BB

Tydzień po wyrażeniu przez radnych zgody na aktualizację programu utwardzania dróg gruntowych, ZDMiKP ogłosił przetarg na wykonanie dwóch ulic gruntowych, na które wcześniej zabrakło pieniędzy: Bortnowskiego w Fordonie i Koguciej na Osowej Górze. Te drogi będą zrealizowane w pełnym zakresie według przygotowanych wcześniej koncepcji; w przeciągu 14 dni mamy natomiast poznać listę ulic, które zostaną utwardzone szybszym, acz tańszym sposobem – czyli płytami ażurowymi bądź ekokostką.

Przyspieszenie realizacji utwardzania gruntówek – to założenie zatwierdzonej ubiegłotygodniową uchwałą rady miasta zmiany technologii wykonywania robót budowlanych oraz nowelizacji kryteriów, na podstawie których bydgoscy drogowcy wybierają ulice do przebudowy. Wcześniej realizowany wieloletni program utwardzania ulic w pełnym zakresie został de facto połączony z wprowadzonym pięć lat temu programem „ażurowym”. W jego ramach gruntówki zaczęły być pokrywane płytami ażurowymi oraz ekokostką. Sposób jest szybszy i tańszy, ale płyty mogą być stosowane tylko na drogach znajdującym się na gruncie o odpowiedniej przepuszczalności, a ulice są realizowane w ograniczonym zakresie (np. bez oświetlenia).

Od 2015 roku, w ramach wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych wykonano 17,6 km dróg, a przez cztery lata kładzenia ażurów – 10,3 km. – Obecnie do analizy mamy 127 km nieutwardzonych dróg – podkreślił na ubiegłotygodniowej sesji rady miasta zastępca dyrektora zarządu dróg Maciej Gust. W tej liczbie nie uwzględnia się m.in. ulic, które będą realizowane z udziałem dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, podstawowym standardem budowy ulic osiedlowych będzie nawierzchnia przepuszczalna czyli unikostka, ekokostka lub ażury. Drogowcy mają jednak do nadrobienia zaległości z poprzedniej edycji programu, który zakładał realizację utwardzeń w pełnym standardzie. Spośród 16 ulic zaplanowanych do wykonania ZDMiKP zlecił prace tylko na siedmiu z nich (Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej, Platynowej, Strusiej, Sowiej i Rajdowej). Co z pozostałymi? Rok temu, w odpowiedzi na pismo jednego z mieszkańców, wicedyrektor Gust podkreślił, że z uwagi na „nieprzewidywalny wzrost cen materiałów budowlanych oraz wzrost kosztów robocizny, mający związek m.in. z agresją Rosji na Ukrainę” pieniądze na utwardzenie kolejnych gruntówek skończyły się.

Tydzień temu zastępca szefa ZDMiKP powiedział jednak radnym, że w ramach „nowej perspektywy” gruntówkowej, środki w pierwszej kolejności trafią na ulice, które miały być realizowane w ramach poprzedniej edycji wieloletniego programu, ale z przyczyn podanych wyżej wciąż czekają na start prac. Drogowcy nie postanowili przeciągać sprawy i ogłosili już przetarg na wykonanie dwóch zapowiadanych ulic: Bortnowskiego w Fordonie i Koguciej na Osowej Górze. Zwycięzca będzie musiał zrobić projekt (na podstawie przygotowanej koncepcji) i przeprowadzić prace budowlane. Czas realizacji zadania to w przypadku obu ulic 10 miesięcy. Oferty firm możemy poznać już w połowie kwietnia.

W tym samym terminie zarząd dróg powinien też podać nową listę ulic, które w pierwszym rozdaniu zostaną utwardzone ażurami bądź ekokostką. Jak usłyszeliśmy na zeszłotygodniowej sesji, mieszkańcy mają ją poznać w przeciągu 21 dni od przyjęcia uchwały. Siedem dni już minęło: ZDMiKP ma zatem dwa tygodnie na przeanalizowanie 127 kilometrów piaszczystych duktów i wybraniu tych, które najszybciej zmienią swój standard. – Przygotowania do utwardzania zaczniemy od razu. Drogi w technologii ażurowej projektują osoby zatrudnione w ZDMiKP. Ulice robimy w uproszczonej procedurze; idzie to sprawnie i szybciej. Nie budujemy jednak zjazdów ani miejsc postojowych, ale chodzi nam o to, by więcej ulic było utwardzonych – zadeklarował Gust.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gruntówkowa rewolucja. Ulice mają być utwardzane szybciej i taniej, ale głównie ażurami