Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie ma pieniędzy na gruntówki. Środki na ten rok zostały już wyczerpane

Dodano: 15.04.2022 | 15:23

Na zdjęciu: Ulica Bortnowskiego miała być utwardzona jeszcze w tym roku. Obecnie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji.

Fot. BB

Wszystko wskazuje na to, że kolejna odsłona wieloletniego programu budowy gruntówek faktycznie będzie trwać wiele lat. ZDMiKP podaje, że w tym roku pieniędzy na ten cel już nie ma. Czy będą? To zależy od decyzji władz miasta z prezydentem Rafałem Bruskim na czele. Prace na pewno odbędą się na siedmiu ulicach – przetargi na utwardzenie pozostałych ośmiu albo zostały unieważnione, albo czekają na pozyskanie dodatkowych środków.

Kolejna odsłona wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych planowo miała zakończyć się utwardzeniem 16 ulic. W ramach programu zlecono przygotowanie koncepcji przebudowy ulic: Krynickiej, Kudowskiej, Przyłubskiej, Rajdowej, Wejherowskiej, Gradowej, Wycieczkowej, Odrzańskiej, Bortnowskiego, Gościeradzkiej, Podhalańskiej, Platynowej, Pszczelnej, Sowiej, Koguciej i Strusiej. W 2021 roku koncepcje zostały poddane pod konsultacje społeczne, a w grudniu drogowcy ogłosili przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na utwardzenie czterech pierwszych ulic: Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej i Platynowej.

Jak informowaliśmy w drugiej połowie stycznia, do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Strabag, Affabre i Betpol. Wszystkie propozycje przekraczały planowany budżet ZDMiKP na poszczególne zadania, lecz drogowcy ostatecznie rozstrzygnęli przetarg. Ulicę Odrzańską i Wycieczkową wybuduje firma Affabre, a Wejherowską i Platynową wykona natomiast Betpol – obie firmy zaproponowały najniższe stawki za wykonanie robót. Realizacja zadań ma nastąpić w przeciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Na ten cel ZDMiKP przeznaczyło łącznie ponad sześć milionów złotych.

Wysokie ceny znalazły się również w ofertach na utwardzenie pięciu kolejnych gruntówek: Gradowej, Rajdowej, Koguciej, Sowiej i Strusiej. Jak się okazało, drogowcy wybrali wykonawców tylko dla trzech ulic. Prace na Rajdowej wykona polski oddział Strabagu, który wycenił prace na 1,1 miliona złotych. Strusią i Sowią wykona bydgoski Betpol – najtańsze oferty firmy Prasbet z Grudziądza zostały odrzucone i nie podlegały ocenie. Spółka z siedzibą przy ulicy Inwalidów 49 zażyczyła sobie odpowiednio 3 i 2,8 miliona złotych za utwardzenie dróg na Osowej Górze.

Bortnowskiego Bydgoszcz. Co z jej utwardzeniem?

Przetargi na budowę Koguciej i Gradowej zostały natomiast unieważnione. Powód? ZDMiKP nie ma już pieniędzy na zadania związane z utwardzeniem dróg, co stawia pod znakiem zapytania kolejne inwestycje z wieloletniego programu. Jedną z nich jest budowa ulicy Bortnowskiego w Fordonie – jeden z jej mieszkańców postanowił zapytać drogowców, co dalej z planowaną od lat inwestycją. Otrzymaną odpowiedź przekazał MetropoliaBydgoska.PL – w piśmie zastępca dyrektora zarządu dróg ds. inwestycji Maciej Gust podkreśla, że z uwagi na „nieprzewidywalny wzrost cen materiałów budowlanych oraz wzrost kosztów robocizny, mający związek m.in. z agresją Rosji na Ukrainę” pieniądze na utwardzenie kolejnych gruntówek się skończyły.

Realizacja kolejnych ulic będzie uzależniona od pozyskania dodatkowych środków i zapisania ich w budżecie miasta – nie ukrywa Gust. Zaglądamy jednak do obowiązującego na ten rok budżetu Bydgoszczy – tam na program utwardzania dróg przeznaczono aż 35 milionów złotych. Rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński wyjaśnia jednak, że w tej pozycji zapisano również środki na trwającą przebudowę ulicy Smukalskiej, które pochłaniają znaczną część budżetu… na gruntówki. Na ich budowę miasto faktycznie wydało 13 milionów złotych.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: BTBS sprzedało grunty przy Bortnowskiego. Kto je nabył?


Czy bydgoskim urzędnikom uda się znaleźć brakujące miliony na oczekiwane przez mieszkańców Fordonu, Czyżkówka czy Osowej Góry inwestycje? Skutki wojny i inflacja wpływają na ceny materiałów budowlanych, ale dla samorządowców mogą być kolejną – po pandemii i Polskim Ładzie – wymówką do nie zawsze uzasadnionych cięć i odstąpienia od realizacji obiecywanych zamierzeń. Wiadomo już, że planowana do utwardzenia w ramach wieloletniego programu Przyłubska ma zostać wykonana tańszym sposobem, czyli z użyciem płyt ażurowych. Warto jednak wspomnieć, że drogowcy na razie nie przedstawili listy ulic, które będą utwardzone płytami – a kolejka apelujących o to jest coraz dłuższa. W tym roku opisywaliśmy starania mieszkańców ulic Motylowej i Pałubickiego, lecz takich miejsc jest znacznie więcej.

Drogowcy nie ukrywają, że przetargi na utwardzenie Gradowej czy Koguciej, a także m.in. na Bortnowskiego na razie nie zostaną przeprowadzone. Brak pieniędzy na gruntówki z pewnością wywoła poruszenie na osiedlach, zwłaszcza tych w zachodniej części Bydgoszczy. Ale też w Fordonie – ulica Bortnowskiego leży niedaleko rewitalizowanego Starego Fordonu, gdzie w ostatnich miesiącach środki płynęły sporym strumieniem, a postępy robót są doglądane przez przedstawicieli ZDMiKP – na czele z dyrektorem Wojciechem Nalazkiem czy wspominanym Gustem. Czy spojrzą oni również na stan innych ulic i przekonają prezydenta do odkręcenia „kurka” z pieniędzmi?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
2 lat temu

Niegospodarność Miasta Bydgoszcz przechodzi wszelkie oczekwania. Wszystkie gminy w około miasta maja drogi gruntowe wykonane w duzo wiekszym zakresie. Nie dziwie sie, ze inwestycje omijaja to miasto. Ludzie takze uciekaja z miasta bo wszędzie lepiej sie dzieje niż w Bydgoszczy.