Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Brama przemysłowa – na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Dodano: 07.03.2023 | 12:52

Na zdjęciu: Pierwszym krokiem podczas zakupu jest wybór odpowiedniego rodzaju bramy przemysłowej.

Fot. nadesłane

Każdy obiekt przemysłowy potrzebuje solidnej bramy, która dobrze spełni swoje zadanie. Jednak poszczególne budynki mają swoją specyfikę, a różne branże wymagają innych rozwiązań. Czym się kierować podczas wyboru, jaka powinna być odpowiednia brama przemysłowa i na które parametry szczególnie warto zwrócić uwagę?

Brama przemysłowa a zwykła brama garażowa — czym się różnią?

Wybór odpowiedniej bramy do zastosowań przemysłowych różni się od zakupu zwykłego modelu do budynku mieszkalnego. Przede wszystkim modele przeznaczone do hal, zakładów produkcyjnych czy magazynów są zdecydowanie większe. Duży rozmiar umożliwia swobodny przejazd samochodów dostawczych i ciężarowych. Między innymi z tego powodu nie można montować zwykłej bramy garażowej w tego typu budynkach.

Wymiary to jednak nie jest jedyna kwestia odróżniająca bramy przemysłowe od garażowych. Tego typu modele są cięższe, ale także stworzone z myślą o intensywnej eksploatacji. Co to oznacza? Bramy są:

  • wytrzymałe, 
  • wykonane z wysokiej jakości materiałów, 
  • odporne na działanie czynników zewnętrznych i korozję,
  • bezpieczne w użytkowaniu.

Jaką bramę przemysłową wybrać? Najważniejsze kwestie

Oto kilka najważniejszych kwestii i parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej bramy do zastosowań przemysłowych. W przypadku wątpliwości oferujemy kompleksową usługę doboru właściwego modelu do potrzeb każdego klienta. 

Rodzaj bramy przemysłowej

Pierwszym krokiem podczas zakupu jest wybór odpowiedniego rodzaju bramy przemysłowej. Na rynku dostępne są modele skrzydłowe, segmentowe czy rolowane. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i sprawdza się do innych typów budynków i przestrzeni. Jak dobrać bramę do potrzeb firmy? 

Klasycznym modelem są wersje skrzydłowe, jednak wykorzystuje się je coraz rzadziej. Takie rozwiązanie jest bardzo proste, brama otwiera się w tradycyjny sposób jak zwykły drzwi — do środka, rzadziej na zewnątrz. Ograniczają one jednak możliwości manewrowania pojazdem podczas wjazdu lub wyjazdu.

Często wykorzystuje się bramy segmentowe. Są jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w budynkach przemysłowych. Otwierają się do góry, więc cały mechanizm montuje się pod sufitem. To odpowiedni model do miejsc, w których przestrzeń jest ograniczona, a otwieranie skrzydła bramy utrudniałoby przemieszczanie się pracowników. Modele segmentowe mają specjalny napęd, który ułatwia obsługę.

Podobne do bram segmentowych są modele rolowane. Również „chowają się” zamiast otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz. Różnice polega na tym, że brama zwija się do specjalnej kasety zamontowanej nad otworem. Jest to odpowiedni wybór do budynków, w których brakuje miejsca przy suficie do zainstalowania specjalnych prowadnic.

System sterowania

W większości budynków przemysłowych bramy są zautomatyzowane, ponieważ poprawia to komfort ich użytkowania. Jaki jednak system sterowania wybrać? To zależy przede wszystkim od typu bramy oraz samego obiektu. Warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistami

Brama przemysłowa sprawdza się w magazynach, halach i innych budynkach przemysłowych. Aby jednak spełniania swoje zadanie musi być dobrze dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa i wykonana z wysokiej jakości materiałów. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, dzięki czemu dany model będzie inwestycją na lata.

Materiał wykonania

Aby brama przemysłowa spełniała swoje zadanie przez wiele lat, musi być wytrzymała i trwała. Te cechy zapewnia jej odpowiednie wykonanie. Wybierając właściwy model, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest zrobiony. Powinny być one odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne oraz odpowiednio izolowane termicznie. Do wykonania bramy przeznaczonej do budynków przemysłowych najczęściej wykorzystuje się stal i aluminium.

Dobrze, aby bramy przemysłowe były również dodatkowo zabezpieczane, aby jeszcze lepiej spełniały swoje zadanie. Przykładem wykorzystywanych systemów może być wyłącznik przeciążeniowy lub fotokomórka, która uniemożliwia zamknięcie skrzydła, gdy na drodze znajduje się przeszkoda.  Często stosuje się również awaryjne otwieranie czy system, który zapobiega przypadkowemu opadaniu skrzydła bramy.

Szybkobieżna brama przemysłowa — co to jest i czy warto?

Bramy szybkobieżne mają krótszy czas otwierania i zamykania. To doskonałe rozwiązania do wielu budynków przemysłowych, szczególnie tych, w których panują określone warunki, takie jak niższa temperatura czy wilgotność powietrza. Specjalny mechanizm o dużej mocy zapewnia szybkie działanie bramy, dzięki czemu warunki wewnątrz pomieszczenia nie zmieniają się pod wpływem czynników z zewnątrz.

Ceny bram przemysłowych

Dobra, niezawodna i wytrzymała brama przemysłowa niekoniecznie jest rozwiązaniem tanim, ale, w przypadku hal, magazynów czy innych tego typu budynków, niezbędnym. Ceny w dużej mierze zależą od wymiarów, użytych materiałów, modelu czy systemu sterowania.