Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski domaga się interwencji Morawieckiego. W tle znaczna podwyżka cen ogrzewania
19.08.2020 | 13:26

Bruski domaga się interwencji Morawieckiego. W tle znaczna podwyżka cen ogrzewania

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy skierował kolejne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował kolejne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem – w sprawie podwyżek za ciepło. – Wyższe ceny, narzucane przez państwową spółkę odczują mieszkańcy w swoich portfelach oraz budżet miasta – przekonuje Bruski.

W piśmie do szefa Rady Ministrów prezydent „działając w interesie samorządu oraz mieszkańców Bydgoszczy” prosi o pilną interwencję w kwestii „rażąco wygórowanych cen sprzedaży ciepła”. Są one ustalane odgórnie przez państwową spółkę PGE Energia Ciepła – oddział spółki w Bydgoszczy jest głównym wytwórcą ciepła na terenie miasta. Jak pisze prezydent, nowa taryfa ustanowiona przez PGE stanowi kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do ceny ciepła w 2019 roku.


CZYTAJ TAKŻE: Petycja do Rafała Bruskiego. Mieszkańcy Bartodziejów nie chcą budowy bloków BTBS


Rażąco wysoka podwyżka cen ciepła wprowadzona przez PGE Energia Ciepła S.A. bezpośrednio dotyka mieszkańców Bydgoszczy jak i samorządu, który odpowiedzialny jest za ogrzewanie żłobków, przedszkoli, szkół, miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz  domów pomocy społecznej – uzasadnia prezydent Rafał Bruski. W piśmie do premiera podkreśla, że w sierpniu 2019 cena za zamówioną moc cieplną dla oddziału Elektrociepłownia Bydgoszcz wyniosła 9,3 tysiąca złotych netto za 1 megawat, a zgodnie z nową taryfą, ustanowioną przez spółkę 15 lipca, stawka ta wynosi 10,6 tysiąca złotych netto, co oznacza wzrost o 14,5%. W przypadku EC Bydgoszcz II cena za ciepło rok temu wynosiła 29,99 złotych netto za 1 GJ, a nowa stawka wynosi 34,25 złotych netto za 1 GJ – to wzrost o 14,2%. Prezydent dodaje, że biorąc pod uwagę szczególnie trudną sytuację gospodarczą mieszkańców, jak i samorządów spowodowaną pandemią koronawirusa, podwyżka cen jest nie do zaakceptowania.

– Oczekuję pilnej interwencji, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego

– pisze Bruski.

Jak wyjaśnia urząd miasta, państwowa spółka PGE ma największy wpływ na zmianę cen oraz ich znaczny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Spółka miejska KPEC, która jest dystrybutorem ciepła na terenie miasta nie ma wpływu na poziom cen ustalanych przez PGE. Po zatwierdzeniu ich przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki spółka KPEC jest zobowiązana wprowadzić je do stosowania w rozliczeniach z odbiorcami.

Jako bezpośredni dostawca energii cieplnej do mieszkańców Bydgoszczy, to KPEC wystawia końcowy rachunek za ciepło. Prawda jest jednak taka, że nie mamy żadnego wpływu na ceny wytwarzanej energii cieplnej przez największego producenta, czyli Oddział Elektrociepłowni w Bydgoszczy należący do PGE Energia Ciepła S.A. My tę energię fizycznie kupujemy i w naszych cenach jesteśmy zobowiązani uwzględnić stawki producenta ciepła. Zdajemy sobie sprawę, że każda podwyżka, zwłaszcza tak duża niesie za sobą oczywiste niezadowolenie mieszkańców – mówi Andrzej Baranowski, prezes KPEC. Szef miejskiej spółki nadmienia jednak, że w nowe taryfie KPEC uwzględnił dwie podwyżki zastosowane przez bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła S.A. w ostatnim roku (od 1 lipca i od 1 sierpnia br.).

Szacujemy, iż w tym roku każde gospodarstwo domowe w Bydgoszczy zapłaci średnio o 12% więcej za energię cieplną, niż w roku ubiegłym. Mam nadzieję, że ceny na rynku energetycznym się ustabilizują – wyraził nadzieje Baranowski.

Środowy list Bruskiego ws. cen ogrzewania to kolejne pismo, skierowane przez niego do Mateusza Morawieckiego. Na początku sierpnia skierował on do premiera pismo z zapytaniem, jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłynie na funkcjonowanie bydgoskiego lotniska, a także innych polskich portów lotniczych. Warto dodać, że przedstawicielem regionalnym spółki CPK w województwie kujawsko-pomorskim został były prezydent Bydgoszczy, a obecnie radny sejmiku Konstanty Dombrowicz – pisaliśmy o tym w poniedziałek jako pierwsi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
8 miesięcy temu

We się Bruski za robotę, a nie za pisanie listów.

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu

A gdze ciepło z spalarni śmieci, miało być tak pięknie jak obiecywali że ogrzeje miasto i rachunki spadną

Lok_Pat
Lok_Pat
8 miesięcy temu

Ludzie listy piszą, przynajmniej udają, że coś robią… Ciepło ze spalarni, przecież to spółka miejska…nie można za wiele wymagać. To tak jakby chcieć jasnych osiedli, czystych ulic czy inwestycji w mieście porównywalnych do mniejszego sąsiada. Trzeba by przenieść urząd marszałkowski i wreszcie zatrudnić prezydenta ( może też wszystkich mieszkańców tak jak p. Torunia??). Póki co prowadzanie się po mieście z kandydatami POKO nie dało żadnego efektu. Nie ma pieniędzy od marszałka (PO) ani od rządu ( przecież premier rządu nie zasługuje na spotkanie, a później jest czas na płakanie:):). Może mam słabą pamięć, ale szybki quiz, jaki prezydent Bydgoszczy zasłużył… Czytaj więcej »

Powiązane treści