Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Buda psich marzeń. Co zrobić zimą dla naszego pupila?

Dodano: 09.02.2021 | 09:44

Na zdjęciu: Zimą bardzo ważny dla zwierząt przebywających na zewnątrz jest ruch. P

Fot. FreePik

Ostatnie, bardzo mroźne dni przypomniały o powracającym cały czas problemie niewłaściwych warunków, w jakich utrzymywane są zwierzęta mieszkające poza naszymi domami. O tym, jak powinna wyglądać psia buda, opowiada Daria Pilewska, ekspert ds. ochrony zwierząt.

Na pewno nie wystarczą cztery ściany, podłoga i dach. Buda musi być ocieplona, szczelna oraz odizolowana od ziemi. Elementy konstrukcyjne powinny być podwójne, pomiędzy które można włożyć arkusze styropianu lub inny materiał zabezpieczający przed zimnem. Warto ją postawić na palecie lub cegłach, które mają dłuższą żywotność.

Niezwykle ważne jest dopasowanie budy do wielkości zwierzęcia. Pies ogrzewa pomieszczenie ciepłem swojego ciała. Buda powinna umożliwiać obrócenie się dookoła własnej osi, a jednocześnie mieć na tyle niewielką przestrzeń, aby mogła wytworzyć się odpowiednia temperatura. Podobnie otwór wejściowy musi umożliwiać swobodne wejście, a jednocześnie powinien być na tyle ciasny, by wiatr nie wpadał do środka. Jeżeli buda nie ma przedsionka, trzeba powiesić zimą nad wejściem kawałek dywanu, gruby koc, a najlepiej kurtynę wykonaną z materiału PCV pociętego w paski.

Bardzo ważne jest wyścielenie budy słomą. Stare koce, ubrania czy ręczniki chłoną wilgoć i zamiast grzać dodatkowo wychładzają organizm. Słomy musi być na tyle dużo, żeby pies mógł się w niej zagrzebać. Jeżeli słoma z budy wypada (często dzieje się tak w przypadku psów uwiązanych na łańcuchu, którego ogniwa wymiatają ją na zewnątrz) wystarczy przybić przy dolnej krawędzi wejścia niewielką deskę, stanowiącą funkcje zapory. Słomę należy wymieniać raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy też o tym, że zwierzęta, podobnie jak i ludzie mogą być alergikami. Mimo, że słoma jest najlepszym izolatorem, w rzadkich przypadkach może uczulić. W razie konieczności należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Czytaj także: Mróz i śnieg są im niestraszne. Wolontariusze Liry szkolą schroniskowe psy


Budę można wykonać samemu lub zakupić gotową. Obecnie większość marketów budowlanych ma w swojej ofercie taki asortyment. Warto przejrzeć też ogłoszenia na platformach internetowych, gdzie wystawiane na sprzedaż są nie tylko produkty nowe, ale również używane. Dokonując zakupu przez internet, trzeba zwrócić uwagę na sposób montażu pomieszczenia dla zwierzęcia. Zdejmowany dach ułatwi nie tylko późniejsze sprzątanie, ale też transport.

Zimą bardzo ważny dla zwierząt przebywających na zewnątrz jest ruch. Podobnie jak i nam cieplej będzie w trakcie żwawego marszu na mrozie do domu niż w trakcie stania bez ruchu przez 20 minut na przystanku autobusowym, podobnie psu łatwiej rozgrzać organizm w trakcie swobodnego poruszania się niż w czasie wielogodzinnego stania na metrowym łańcuchu. Jeżeli nasze zwierzę z jakiegoś powodu musi być na uwięzi, pamiętajmy o tym, że po 12 godzinach mamy ustawowy obowiązek go z niej spuścić. Natomiast niedopuszczalne jest zakładanie łańcucha bezpośrednio na szyję zwierzęcia – jest to okrutna praktyka, którą zwierzę może przypłacić zimą olbrzymimi obrażeniami, a nawet życiem.

Przy dużych spadkach temperatur, które mają miejsce szczególnie nocą, najlepiej psa wpuścić do domu. Można przygotować mu miejsce w wiatrołapie lub kotłowni.

W Polsce dużą popularnością cieszą się psy towarzyszące/dekoracyjne, które ze względu na znikomą ilość podszerstka nie są przystosowane do niskich temperatur. Podszerstek to warstwa futra położona najbliżej skóry, która zapewnia ochronę przed wodą i temperaturą. Psy w typie ras takich jak maltańczyki, shih tzu czy yorkshire teriery posiadają śladowe ilości podszerstka. Natomiast większe, pozornie silniejsze psy takie jak boksery, buldogi angielskie oraz francuskie, rhodesiany oraz dogi de bordeaux nie posiadają go w ogóle. Trzymanie ich przy budzie może zostać uznane za znęcanie się nad zwierzętami, zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że mróz potrafi zabić. Dbajmy o nasze zwierzęta, które często dla nas pracują przez całe swoje życie Nie pozwólmy, aby piękna zima, za którą tęskniliśmy, okazała się ostatnią dla naszego psa mieszkającego w dziurawej, nieocieplonej budzie.

0 0 votes
Article Rating
Daria Pilewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments