Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wykonawcę czwartego kręgu Opery Nova

Dodano: 24.11.2022 | 16:09

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać rozbudowana Opera Nova.

Fot. WAPA Pracownia Architektury

Opera Nova wybrała wykonawcę budowy czwartego kręgu oraz podziemnego garażu. Za prace odpowiadać będzie znana w Bydgoszczy firma Budimex. Inwestycja pochłonie niemal 120 milionów złotych brutto – koszty będą pokryte z budżetu miasta, jak i samorządu województwa.

Zapowiadana od kilku lat rozbudowa Opery Nova ma niebawem dojść do skutku. W ogłoszonym w czerwcu przetargu wystartowały trzy firmy – 19 września poznaliśmy ich propozycje cenowe. Najtańszy okazał się Budimex (oferta opiewa na 116 milionów złotych brutto), nieco więcej, bo na 122 miliony prace wyceniło konsorcjum spółek bydgoskiego Alstalu. Najdroższą propozycję przedstawiło konsorcjum Erbudu i Ebud-Przemysłówki (158 milionów). Propozycje Budimexu i Alstalu mieściły się w budżecie, wynoszącym 125 milionów złotych brutto.

Jak podkreśla urząd miasta, zamówienie podzielono na dwie części, które mogą być realizowane w dwóch niezależnych etapach. – Pierwszy etap stanowi czwarty krąg Opery, który technologicznie, funkcjonalnie i użytkowo połączony jest z obiektem głównym. Drugi etap stanowi dwupoziomowy garaż podziemny z placem miejskim w jego górnej części. Garaż dostępny będzie z obiektu głównego oraz z czwartego kręgu, może również działać niezależnie – przekazuje biuro prasowe magistratu.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Naprzeciwko Opery Nova rośnie prestiżowe osiedle mieszkaniowe. Powstaną tam też biura


Dziś (24 listopada) Opera Nova za najkorzystniejszą uznała propozycję Budimexu. Znana polska firma, podobnie jak jej konkurenci, zadeklarowała wykonanie inwestycji z siedmioletnią gwarancją i zakończenie budowy garażu 120 dni przed terminem. Decydującym czynnikiem okazała się zatem cena. – W przypadku braku odwołań, jeszcze w tym roku możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą – deklarują urzędnicy.

Budimex zrealizował i realizuje szereg innych dużych inwestycji w Bydgoszczy. Wśród nich są budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej, rewitalizacja gmachu Młynów Rothera czy rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Firma wybudowała też nowy obiekt dydaktyczny dla Politechniki Bydgoskiej, a obecnie stawia dla uczelni Akademickie Centrum Sportu.

Czwarty krąg Opery Nova. Co się w nim znajdzie?

Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że czwarty krąg Opery Nova pomieści między innymi salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali (na widowni będzie mogło zasiąść 485 osób), salę kinową na ponad 200 miejsc, przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku głównego Opery, przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych oraz miejsce na gastronomię i zaplecze techniczne. Na dachu ma powstać taras widokowy z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Drugą część inwestycji jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Będzie on połączony z nowym kręgiem oraz istniejącym budynkiem głównym bydgoskiej opery. Zaparkuje w nim 228 pojazdów. – Na jego dachu zaplanowano zieleń, a wokół także dosadzenie drzew – obiecują urzędnicy.

Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Miasto zobowiązało się do pokrycia połowy kosztów związanych z tą inwestycją – drugą część sfinansuje samorząd województwa. Czwarty krąg ma być gotowy za 2,5 roku.

Przeczytaj również o zbliżającym się otwarciu nowego sklepu sieci Action w Bydgoszczy [KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Miasto w ruinie, a oni czwarty krąg budują!. Będzie to krąg do piekła tego miasta!.

obywatel kraju IV świata
obywatel kraju IV świata
1 rok temu

I tradycyjnie kolejne dziesiątki milionów dopłacą w ramach zwiększenia zakresu prac, pomimo iż zakres przetargowy będzie wykonany w 80% 😀

jan
jan
1 rok temu

Czy to będzie najdłużej budowana opera na świecie?