Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBudowa drogi dla rowerów pod Bydgoszczą wstrzymana. Konieczny będzie wybór nowego wykonawcy
droga rowerowa bożenkowo
05.10.2021 | 09:53

Budowa drogi dla rowerów pod Bydgoszczą wstrzymana. Konieczny będzie wybór nowego wykonawcy

Na zdjęciu: Tak w lipcu wyglądała budowa drogi dla rowerów w rejonie Bożenkowa. Od tego czasu prace nie posunęły się do przodu.

Fot. Adam Dziura

Rozpoczęta w marcu tego roku budowa drogi dla rowerów wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 od skrzyżowania z trasą Bydgoszcz – Koronowo do Bożenkowa stoi w miejscu. Jak się okazało, z powodu problemów wykonawcy – firmy InoPlant – realizujący inwestycje Powiat Bydgoski musi wybrać nową firmę budowlaną.

Budowa drogi rowerowej z Tryszczyna do Bożenkowa to zapowiadana od kilku lat inwestycja, która miała ułatwić komunikację pomiędzy kilkoma gminami powiatu bydgoskiego. W ramach zadania zaplanowano dwa odcinki dróg rowerowych o szerokości dwóch metrów. Pierwszy fragment o nawierzchni z betonu asfaltowego zacznie się na skrzyżowaniu z dawną drogą krajową nr 25 (przy restauracji) do mostu nad Brdą. – Drugi odcinek przebiegający przez las od mostu nad Brdą (skrzyżowania z droga do Domu Pomocy Społecznej) do węzła Maksymilianowo otrzyma na przeważającej części nawierzchnię mineralną – podawał Zarząd Dróg Wojewódzkich. Łączna długość nowej trasy to ponad 6 kilometrów, a koszt prac wyceniono na prawie dwa miliony złotych.

Budowa drogi dla rowerów pod Bydgoszczą wstrzymana. Konieczny będzie wybór nowego wykonawcy

Zobacz również:

Więcej o drodze dla rowerów Tryszczyn - Bożenkowo

Budowę drogi dla rowerów realizuje powiat bydgoski przy wsparciu środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja, która miała zakończyć się kilka dni temu – a konkretnie 30 września – od kilku miesięcy stoi jednak w miejscu. Dlaczego? Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg Powiatowych, powodem są problemy wykonawcy, czyli wybranej w przetargu firmy Inoplant. W marcu zmarł bowiem jej prezes.

Drogowcy ze starostwa powiatowego podkreślają, że dotychczasowy wykonawca nie jest w stanie kontynuować prac i konieczny będzie wybór nowej firmy, poprzedzony inwentaryzacją dokonanych już robót. Oznacza to ponowny przetarg. – Rowerzyści muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zadanie zostanie dokończone w 2022 roku – słyszymy w Zarządzie Dróg Powiatowych.

Znacznie sprawniej poszły natomiast zapowiadane prace drogowe, realizowane na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jak przekazał rzecznik prasowy instytucji Michał Sitarek, zgodnie z terminem odnowiono nawierzchnię na dwóch odcinkach DW 244: od skrzyżowania z dawną  DK nr 25 do mostu nad Brdą oraz na kilometrowym odcinku przez las w sąsiedztwie węzła Maksymilianowo o łącznej długości 1,7 kilometra.

Za przebudowę odcinka od dawnej drogi krajowej nr 25 do mostu nad Brdą odpowiadała  firma Drogomex. Inwestycja pochłonęła 555 tysięcy złotych. Natomiast w Bożenkowie (odcinek leśny w stronę węzła Maksymilianowo) prace wykonał Zakład Drogowo-Budowlany Rogowo za kwotę 724 tysięcy złotych. Prace polegały m.in. na frezowaniu starej nawierzchni, ułożeniu nowych warstw bitumicznych oraz wbudowaniu siatki przeciwspękaniowej, która wzmocniła konstrukcję jezdni. Na koniec odnowione zostało oznakowanie poziome. Oba zadania są objęte 5-letnią gwarancją – wyjaśnia Sitarek. I dodaje, że w tym roku ZDW podpisało również umowę na opracowanie projektu przebudowy mostu nad Brdą.
Nowa dokumentacja będzie uwzględniała m.in. poszerzenie przeprawy i dostosowanie jej do potrzeb pieszych i rowerzystów. Dokumentację wykonuje spółka Socha. To zadanie pochłonie ponad 100 tysięcy złotych – uzupełnia rzecznik prasowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
7 miesięcy temu

2km w Legnowie nie mogly sie doczekac 30lat chodnika i elementow zapewniajacych bezpieczenstwo, Legnowo jest pomijane a podatki placimy nadal!!!a tu prosze kasa na 6km chodnika w lesie jest!!!!przejade sie niebawem do naszego urzedu zapytac czy my nalezymy do Bydgoszczy czy do Rumunii!!! 😉