Budowa kampusu Akademii Muzycznej. W tym roku pieniędzy z budżetu państwa nie będzie
Dodano: 03.06.2019 | 10:47Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Budowa kampusu Akademii Muzycznej na Bielawach ma rozpocząć się w 2020 roku. O ile znajdą się na nią środki w budżecie państwa.
Fot. Plus3 Architekci
Nie ma możliwości przekazania w tym roku pieniędzy na budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej – to wniosek z pisma Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która odpowiedziała bydgoskim radnym na ich apel sprzed kilku miesięcy. Nie ma po pierwsze dlatego, że o środki z rezerwy budżetu państwa musiałoby zawnioskować ministerstwo kultury, które obecnie pracuje nad uchwałą w sprawie wpisania inwestycji do planu wieloletniego. A po drugie, bo sama uczelnia przesunęła już termin budowy na lata 2020-2023.
Zobacz również:
Prof. Jerzy Kaszuba: Budowę kampusu Akademii Muzycznej musi być widać z Warszawy
Radni Bydgoszczy w minionych miesiącach aż dwukrotnie apelowali o znalezienie środków na budowę kampusu na Bielawach. Pod koniec lutego – po informacjach premiera Mateusza Morawieckiego o bardzo dobrej kondycji finansowej państwa i dwa miesiące później, gdy w dość kuriozalnych okolicznościach zmieniono i przegłosowano treść apelu, która trafiła nie tylko na biurko szefa rządu, ale również marszałka Piotra Całbeckiego.
Na ten pierwszy odpowiedziała niedawno kancelaria premiera. Radni chcieli bowiem, aby środki na rozpoczęcie budowy znalazły się już w tym roku. Jak wyjaśnia Paweł Szrot, zastępca szefa KPRM, wymagałoby to zwolnienia puli z rezerwy ogólnej pozostającej do dyspozycji premiera. Tyle że odbywa się to na wniosek „właściwego ministra lub innego dysponenta części budżetowej”, a co więcej – pieniądze musiałyby być wydane do końca roku. „Brak jest możliwości wystawienia promesy na ewentualne dofinansowanie zadania w latach przyszłych” – dodaje Szrot. I zaznacza, że sama Akademia Muzyczna przesunęła już termin inwestycji na lata 2020-2023. A to wszystko sprawia, że sfinansowanie – rzecz jasna, częściowe – budowy kampusu z rezerwy ogólnej staje się niemożliwe.
Jak wiadomo, nie jest możliwe również sfinansowanie inwestycji wyłącznie z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński kilkakrotnie podkreślał, że powodem jest skokowy wzrost kosztów – z początkowych 100 milionów złotych do blisko 300 mln zł (aktualny kosztorys). Dlatego też za maksymalnie kilka tygodni ma być gotowy projekt uchwały rady ministrów, która miałaby przyznać pieniądze w ramach wieloletniego planu finansowego państwa. Materiały do jej przygotowania przekazała w marcu sama Akademia Muzyczna.
Budowa kampusu na Bielawach (działkę przekazało uczelni kilka lat temu miasto; projekt za blisko 6 mln zł sfinansowano z budżetu państwa) została w 2014 roku wpisana do kontraktu terytorialnego, umowy między rządem a samorządem dotyczącej kluczowych inwestycji dla regionu. Jest to jednak dokument ramowy i jego zapisy nie obligują żadnej ze stron, o czym pisaliśmy obszernie TUTAJ.
Obecnie Akademia Muzyczna funkcjonuje w kilku budynkach na terenie miasta, między innymi przy ulicy Słowackiego, Staszica czy na osiedlu Leśnym.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022
Skoro ATR ma swój campus, MEDYK ma swój campus to dlaczego MUZYK nie może mieć swojego… Co jest nie tak z rządem Rzeczypospolitej, nagle środków zabrakło,a na zjebany pomnik nikomu niepotrzebny i wyjebane w kosmos dla tragicznie zmarłego niekochanego prezydenta to kasa jest? Zmarły ma grób, a uczniowie szkoły, mojemu tacie nikt z rządu Kaczyńskiego nie postawił pomnika, bo co bo był tylko elektrykiem? Był moim tatą i teraz rządam od rządu wyjebane go w kosmos pomnika… Może w centralnej Warszawie, niech każdy wie, że mój tato też nie żyje… Szkoła muzyczna, studia muzyczne to cześć bardzo ważna dla życia… Czytaj więcej »