Bydgoszcz
20C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNE
H 21 • L 17
18C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
18C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeLosy finansowania kampusu Akademii Muzycznej rozstrzygną się w połowie roku. Ministerstwo odpowiada na apel radnych [WIDEO]
Akademia Muzyczna Bydgoszcz
30.04.2019 | 10:34

Losy finansowania kampusu Akademii Muzycznej rozstrzygną się w połowie roku. Ministerstwo odpowiada na apel radnych [WIDEO]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Kampus Akademii Muzycznej powstanie na działce pomiędzy ulicami: Chodkiewicza oraz Kamienną.

Fot. Plus3 Architekci

W połowie roku ma być gotowy projekt uchwały rady ministrów, która ma umożliwić wpisanie środków na budowę kampusu Akademii Muzycznej do wieloletniego planu finansowego państwa. Dokument zakłada, że pierwsze środki miałyby być przekazane w 2020 roku. Na życzenie samej uczelni.

Tak wynika z odpowiedzi wiceministra kultury Jarosława Sellina, która w ubiegłym tygodniu trafiła do biura rady miasta. Przypomnijmy, że w lutym radni zaapelowali do wicepremiera Piotra Glińskiego o zapewnienie centralnego finansowania dla tej inwestycji. Kwota, którą rząd musiałby zabezpieczyć, wynosi obecnie około 290 milionów złotych. To blisko trzy razy więcej niż kilka lat temu, gdy projekt budowy kampusu na Bielawach wpisywano do kontraktu terytorialnego. Skokowy wzrost kosztów realizacji inwestycji spowodowały zmiany na rynku budowlanym, stąd też niezbędne były korekty kosztorysu przeprowadzone przez samą akademię.

Wzrost kosztów spowodował zresztą, że ministerstwo kultury systematycznie podkreśla, że nie jest w stanie sfinansować inwestycji z własnego budżetu. A taki był pierwotny plan zapisany we wspomnianym kontrakcie terytorialnym. Tyle że – jak informowaliśmy już w lutym – zapisy też nie są wiążące dla żadnej ze stron (ani samorządowej, ani rządowej). Dlatego też, jeśli kampus ma powstać, konieczne jest wpisanie zadania do wieloletniego planu finansowego państwa. Z pisma podpisanego przez wiceministra Sellina wynika, że prace nad tą uchwałą – w oparciu o dokumentację zgromadzoną i przekazaną w połowie marca przez Akademię Muzyczną – mają zakończyć się „na przełomie drugiego i trzeciego kwartału”.

Rada miasta chciała, aby pieniądze dla akademii znalazły się jeszcze w tegorocznym budżecie, ale resort kultury odpowiada, że sama uczelnia zawnioskowała o przesunięcie terminu realizacji na lata 2020-2023. Działki pod budowę kampusu przekazało kilka lat temu miasto, do tej pory wykonano tam część wycinek, a także przeprowadzono konkurs, który wyłonił wykonawcę koncepcji i projektu. Odpowiada za nie pracownia Plus3 Architekci, która w ostatnich tygodniach systematycznie prezentuje efektowne trójwymiarowe wizualizacje wnętrz części kampusu (jedną z nich prezentujemy poniżej).

W bydgoskiej Akademii Muzycznej uczy się obecnie kilkuset studentów w budynkach zlokalizowanych jednak w kilku miejscach miasta – między innymi przy ulicy Słowackiego, Staszica czy na osiedlu Leśnym. Absolwentami uczelni są między innymi Krzysztof Herdzin oraz Rafał Blechacz. Uczelnia kształci również sporą grupę studentów z zagranicy. W 2024 roku Akademia Muzyczna będzie obchodziła swoje 50-lecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści