Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 31 • L 30
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
25C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaBudynki UTP w centrum miasta czekają na kupca. A w Fordonie uczelnia szykuje nową inwestycje
utp kordeckiego
22.02.2019 | 20:21

Budynki UTP w centrum miasta czekają na kupca. A w Fordonie uczelnia szykuje nową inwestycje

Na zdjęciu: Budynek przy ulicy Kordeckiego wciąż czeka na nowego właściciela.

Fot. Błażej Bembnista

Sześć budynków w centrum miasta, należących do UTP, miało znaleźć nowego właściciela. Na razie próby zainteresowania potencjalnych kupców nie okazały się udane, ale uczelnia różnymi sposobami poszukuje chętnych na przejęcie obiektów. Jednocześnie uniwersytet przygotowuje się do budowy nowego budynku w Fordonie.

Przypomnijmy: Obiekty Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ulicy Kordeckiego, Świętej Trójcy i Kruszwickiej, po przeniesieniu znajdujących się tam wydziałów do kampusu w Fordonie, miały zostać przejęte przez samorząd województwa. W wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL rektor uczelni prof. Tomasz Topoliński przyznał jednak, że urząd marszałkowski odstąpił od tych planów.

Budynki miały rzeczywiście zostać przejęte przez zarząd, lecz w wyniku różnych obliczeń służb marszałkowskich ostatecznie uznano, że marszałek wspomoże zaistnienie nowego obiektu w Fordonie, ale na dziś nie jest gotów nabyć nieruchomości przy Kordeckiego – mówił w grudniu 2017 roku rektor. Jednocześnie oznajmił, że uczelnia przygotowywała się do ich sprzedaży. Próba znalezienia nowego właściciela okazała się nieudana, ale UTP wciąż próbuje zainteresować obiektami potencjalnych kupców.

Obiekty przy ulicy Kordeckiego są nadal przeznaczone do sprzedaży – informuje rzecznik uniwersytetu dr Franciszek Bromberek. I wylicza podjęte przez uczelnie działania, wśród których znalazło się regularne umieszczanie ogłoszeń w prasie czy publikacja informacji w Monitorze Urzędowym. – Systematycznie ponawiane są informacje o przeznaczeniu obiektów do sprzedaży w instytucjach takich jak: deweloperzy, banki, instytucje wojska czy Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego – podkreśla rzecznik. Jednocześnie dowiadujemy się, że jeden z budynków przy ulicy Kordeckiego jest dzierżawiony.

Jednocześnie UTP przygotowuje się do budowy nowego budynku dydaktycznego, który ma stanąć za Auditorium Novum. W styczniu uczelnia otrzymała pozwolenie na budowę, a wcześniej wyłoniła firmę projektowa.  Nowy obiekt będzie miał trzy kondygnacje naziemne (możliwe jest dobudowanie kolejnej) oraz jedną podziemną. Projekt zakładania stworzenie segmentów A i B, co umożliwi dowolne kształtowanie przestrzeni dydaktycznej w zależności od potrzeb uczelni. W części B planowana jest sala wykładowa na 400 osób, którą będzie można podzielić na dwa lub cztery mniejsze pomieszczenia.

Obecnie posiadamy projekt budowlany. Projektanci przygotowują projekt wykonawczy. Następnym etapem będzie poszukiwanie wykonawcy – obowiązuje nas droga przetargowa. Zatem po otrzymaniu kompletu dokumentacji ogłoszony zostanie przetarg – mówi Bromberek.

Środki na sfinansowanie inwestycji pochodzą z budżetu ministerstwa nauki (w kwietniu ubiegłego roku minister Jarosław Gowin podczas pobytu w Bydgoszczy uroczyście podpisał umowę przekazania dotacji ministerialnej, której kwota opiewa na 30 milionów złotych), wkładu własnego uczelni oraz ze środków samorządu województwa. Łączne dofinansowanie inwestycji z budżetu województwa w latach 2018 – 2020 ma wynieść 9,1 milionów złotych – wcześniej marszałek Piotr Całbecki obiecywał jednak, że UTP ma otrzymać dotacje w wysokości trzech milionów złotych rocznie, a łączne wsparcie inwestycji miałoby wynieść około 11 milionów złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
irek
irek
2 lat temu

Całbecki obiecywał, ale Toruń ma tyle potrzeb…

Kamil
Kamil
2 lat temu

Ostatnio przeczytałem że niedaleko ze planowane jest wybudowanie budynku IPN, może warto by bylo połączyć te dwa fakty. Wg mnie będzie bardzo ciężko znaleźć inwestora dla tego typu budynku, duże sale i korytarze ciężko zaadaptowac na biura. Hotele, gastronomia, handel i deweloperzy tez raczej nie będą zainteresowane nieruchomością, co najwyżej atrakcyjną działką. W artykule dosyć lakonicznie wspomniano o wojsku, jednak rozumiem ze brak zainteresowania może wynikać z funkcjonalnosci budynku. Odległość pomiędzy budynkami UTP I IPN nie będzie duża, zatem moze warto pomyśleć nad zainteresowanem inwestora budynku IPN ta nieruchomością. Puste budynki sa niepotrzebnym obciążeniem finansowym pokrywanym z podatków. Poza tym… Czytaj więcej »

Powiązane treści