Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bulwary nad Brdą. Odcinek wzdłuż Jagiellońskiej zostanie odnowiony

Dodano: 25.11.2023 | 10:29

Na zdjęciu: Za kilkanaście miesięcy nabrzeże Brdy między ulicą Krakowską a Żabią zostanie wzmocnione i będzie posiadało infrastrukturę pieszo-rowerową.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Firma Strabag odnowi kolejny odcinek bulwarów nad Brdą. Za kilkanaście miesięcy nabrzeże między ulicą Krakowską a Żabią zostanie wzmocnione i będzie posiadało infrastrukturę pieszo-rowerową. To kolejny w ostatnim czasie – po placu Wolności i Wielkiej Pętli Fordonu – bydgoski kontrakt polskiego oddziału spółki.

Planowane od lat przystosowanie ważnego odcinka nabrzeża Brdy do współczesnych oczekiwań i ich zabezpieczenie przed ich zalewaniem za kilkanaście miesięcy dojdzie wreszcie do skutku. Po dwóch nieudanych przetargach, tym razem ratusz wyłonił wykonawcę inwestycji obejmującej fragment między ulicą Krakowską a okolicami mostu Pomorskiego. Do postępowania zgłosiło się trzech wykonawców: Kormost (przeprowadził prace na odcinku most Bernardyński – Urocza), Melbud (znany z budowy nabrzeża w Starym Fordonie) oraz Strabag.

Po wrześniowym otwarciu ofert najlepszą pozycję miał Melbud – grudziądzka spółka zaproponowała, że zrealizuje zadanie za 40,6 miliona złotych, Strabag zaoferował 49,7 miliona, a Kormost aż 62 miliony. Budżet miasta na ten cel określono jednak na 33 miliony, stąd urzędnicy poprosili firmy o złożenie ofert dodatkowych. Po tym kroku okazało się, że z ceny najbardziej udało się zejść Strabagowi, który przedstawił kwotę 35,3 miliona złotych (nowa propozycja Melbudu był o 1,7 miliona droższa). I to właśnie polski oddział międzynarodowej firmy wykona kolejny odcinek nabrzeża rzeki przepływającej przez Bydgoszcz.

Przed rozstrzygnięciem przetargu konieczne było zwiększeniu budżetu inwestycji o dodatkowe dwa miliony złotych Na taką zmianę w budżecie zgodziła się wcześniej Rada Miasta. Wkrótce podpisana zostanie umowa z wykonawcą – podkreśla ratusz. Dodajmy, że znaczną część zadania pokryje 30-milionowa dotacja z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (nazywana przez urząd „środkami zewnętrznymi”).

Inwestycja obejmie wykonanie – w podobnym standardzie co odcinek most Bernardyński – Urocza – fragmentu między ulicą Krakowską a Żabią, a także rewitalizację Wyspy św. Barbary Odtworzymy na niej zieleń i będzie można na nią jedynie dopłynąć. Unikniemy w ten sposób tłumów, które zniszczyłyby klimat wyspy – wyjaśniał wiceprezydent Michał Sztybel. Wykonane zostanie też umocnienie nabrzeża, które – zwłaszcza na odcinku obok Media Markt – jest regularnie zalewane. Przy Brdzie powstanie asfaltowa droga rowerowa, a także odnowiona ścieżka dla pieszych; zamontowane zostaną również nowe latarnie. Na wybranych odcinkach powstaną miejsca do cumowania łodzi, tarasy widokowe czy schody terenowe.

Prace rozpoczną się za kilkanaście miesięcy – najpierw konieczne będzie wykonanie dokumentacji projektowej. Ratusz dodaje, że po podpisaniu umowy Strabag będzie miał 30 miesięcy na realizację całości zadania. Bydgoszczanie liczą, że w odróżnieniu od etapu realizowanego przez Kormost, fachowcy z innej spółki wykonają inwestycję bez licznych wpadek. O fuszerkach pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Bulwary nad Brdą. Teraz czas na odcinek „bartodziejski”

Tuż przed wyborami parlamentarnymi rząd PiS przyznał Bydgoszczy 40-milionową dotację na wszystkie złożone wnioski w ramach ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Nie wpłynęło to na sytuację partii, która po ośmiu latach oddaje władze, lecz wśród miejskich zadań ujętych we wniosku była kontynuacja rewitalizacji nabrzeży; tym razem na odcinku od mostu Pomorskiego do mostów Kazimierza Wielkiego. Tak jak i w wypadku wyżej opisywanego etapu, kwota wynosi 30 milionów złotych.

Kompletujemy dokumenty niezbędne do ogłoszenia w pierwszej połowie przyszłego roku przetargu na rewitalizację nabrzeża pomiędzy ul. Żabią i Kazimierza Wielkiego. Zależy nam na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów – podkreśla prezydent Rafał Bruski. Dodajmy, że w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oczyszczono fragment przyszłych bulwarów, przez co już teraz są one dostępne dla mieszkańców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
6 miesięcy temu

A od Uroczej do Krakowskiej to kiedy?

Roman
Roman
6 miesięcy temu

Wyspa św. Barbary – na nią jedynie można dopłynąć , popatrzeć z mostu lub przeciwnego brzegu tzn. od strony Placu Teatralnego. Warto przypomnieć dlaczego od lat nie jest możliwe by tam wejść. Najbliższy brzeg znajduje się od strony południowej – od Starego Rynku. Tym skrawkiem ziemi zarządza biskup bydgoski , choć nie rozumiem – pas ziemi wzdłuż linii brzegowej akwenów wodnych w Polsce należy do państwa – jeśli dobrze wiem – 3 metry. Skąd więc ten wyjątek ?. Za ten skrawek terenu tj. dojście do wyspy biskupstwo kilka lat temu zażądało bajońskiej kwoty. Było o tym głośno w mediach. Resztę… Czytaj więcej »