Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoska Prawica chce odkorkować miasto. Jakie ma pomysły?

Dodano: 12.03.2024 | 20:09

Na zdjęciu: Podczas wtorkowej (12 marca) konferencji prasowej kandydat na prezydenta Łukasz Schreiber zapowiedział "odkorkowanie Bydgoszczy" i przedstawił pomysły, jak chciałby to zrobić.

Fot. mat. Bydgoskiej Prawicy

Przedłużenie Twardzickiego, kładka nad Kanałem Bydgoskim, nowy most na Brdzie, ale też obiecywane przez Rafała Bruskiego przebudowy Nakielskiej czy „wuzetki” – to pomysły Bydgoskiej Prawicy Łukasza Schreibera na odkorkowanie miasta. Koalicja Obywatelska zarzuca byłemu ministrowi, że był członkiem rządu, który zablokował przyznanie Bydgoszczy 600 milionów złotych m.in. na inwestycje drogowe.

Sztab Bydgoskiej Prawicy nieprzypadkowo zorganizował wtorkową konferencję przy ulicy Jagiellońskiej (obok Pałacu Młodzieży) w popołudniowym szczycie. To o tej porze jezdnia w stronę ronda Jagiellonów jest zawsze zakorkowana. Kandydat na prezydenta Łukasz Schreiber zapowiedział zatem „odkorkowanie Bydgoszczy” i przedstawił pomysły, jak chciałby to zrobić.

Wszyscy chcemy, aby w Śródmieściu i okolicach Starego Miasta powstało jak najwięcej deptaków i była to strefa przyjazna pieszym. Żeby to osiągnąć, trzeba poprawić jakość komunikacji miejskiej, lepiej planować inwestycje drogowe i podjąć odważne decyzje – zadeklarował poseł PiS. Tymi odważnymi decyzjami mają być inwestycje drogowe. Schreiber wymienił jedną – i to faktycznie spoza katalogu tych zapowiadanych przez obecne władze.

To alternatywne połączenie Fordonu z resztą Bydgoszczy. Ja pisałem o tym 10 lat temu, kiedy kandydowałem do rady miasta – dodał. Miałoby być to zastąpienie wąskiej trasy ulicami Pod Skarpą i Zamczysko przedłużeniem ulicy Twardzickiego przez osiedle Eskulapa i fragment Lasu Gdańskiego aż do Armii Krajowej. To wizja znana od lat, ale przez 13 lat prezydent Rafał Bruski nie poczynił kroków ku jej realizacji.

Pozostałe deklaracje są dobrze znane mieszkańcom, gdyż obecny prezydent mówił o nich wielokrotnie. Prace budowlane wciąż jednak nie ruszyły. – Są takie godziny, w których najszybszą trasą z Brdyujścia na Miedzyń jest S5 przez Białe Błota. To musimy zmienić – zaczął radny Marcin Lewandowski. Zmianę ma przynieść rozbudowa trasy W-Z (obecnie trwają prace projektowe dla odcinka Łęczycka – Lelewela). Bydgoska Prawica popiera ten projekt, lecz jak przekonywał kandydat z nr 8 na śródmiejsko-bartodziejskiej liście do rady miasta powinien się on odbywać „jak najmniejszym kosztem społecznym i środowiskowym, z poszanowaniem głosu społeczników”.

Po Lewandowskim głos zabrał Szymon Róg. Radny z Miedzynia wspomniał rzecz jasna o drugiej ważnej i dotąd niespełnionej obietnicy Bruskiego, czyli przebudowie ulicy Nakielskiej. – To najbardziej palący problem infrastrukturalny Bydgoszczy – powiedział. Potem wymieniał deklaracje prezydenta w sprawie rozbudowy i padające daty zakończenia inwestycji. – Teraz jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, prace nad nią potrwają wiele miesięcy. Budowa przesunęła się o kolejne lata, a Nakielska krwawi – opisywał kandydat z pierwszego miejsca na liście Bydgoskiej Prawicy Łukasza Schreibera z okręgu obejmującego zachodnią część miasta.

Róg podkreślił też, że Miedzyń, Prądy, Flisy czy Osowa Góra potrzebują też nowej przeprawy nad Kanałem Bydgoskim. – Proponujemy kładkę pieszo-rowerową, która jest jedną z obietnic prezydenta Rafała Bruskiego – zaznaczył. Przypomniał też, jak wspólnie z Wojciechem Bulandą złożyli poprawki do budżetu o wpisanie tej inwestycji do budżetu. – Wówczas prezydent zaproponował, byśmy zdjęli te wnioski z porządku obrad, a on dołoży wszelkich starań, by środki się znalazły. Niestety dotąd się nie znalazły – przyznał radny klubu PiS.

Nowy most przez Brdę. „Skróciłby drogę do parku przemysłowego”

Lider fordońskiej listy BP Wojciech Bielawa przypomniał, że za kilka lat konieczna będzie budowa nowej przeprawy nad linią kolejową do Torunia, który zastąpi niedawno naprawiane Wiadukty Warszawskie. – Są one tykającą bombą zegarową – dodał. Stąd też proponuje przebudowę Węzła Wschodniego – należy jednak dodać, że obecnie trwają już prace projektowe dotyczące przebudowy wiaduktów, jak i połączenia Fordońskiej z Kamienną. Nieporuszanym dotąd szerzej pomysłem jest jednak realizacja nowego mostu przez Brdę.

To połączenie ulicy Witebskiej z Toruńską. Przeprawa odciążyłaby ulicę Sporną i skróciłaby drogę mieszkańców Fordonu pracujących w parku przemysłowym – objaśniał. Most miałby powstać mniej więcej w rejonie skrzyżowania Toruńską z Hutniczą. Pozostałe propozycje drogowe dla największego osiedla Bydgoszczy mamy poznać w piątek.


PRZECZYTAJ WYWIAD Z ŁUKASZEM SCHREIBEREM: „W naszym mieście króluje dziś niedasizm”


Zapytaliśmy Łukasza Schreibera o to, czy poza znanymi już od lat propozycjami inwestycji drogowych przedstawi „coś jeszcze”, czyli zadanie nie będące jeszcze w żadnych założeniach miasta. – To ambitny, ale realny program na kadencję. Nie odkrywamy tutaj Ameryki, ale nie sztuką jest przedstawiać pomysły, które nie są w realizacji – tłumaczył. Jak dodał, nie chce on np. wprowadzać strefy czystego transportu.

Na konferencję rywali zareagował sztab Koalicji Obywatelskiej. – Poseł PiS Łukasz Schreiber zapomina o 600 milionach złotych, które Bydgoszcz straciła z powodu polityki jego rządu. Wykorzystamy gigantyczne środki europejskie z KPO, które przez ponad dwa lata zostały wstrzymane przez rząd PiS. Posiadając wiedzę i doświadczenie jako Miasto, jesteśmy gotowi wykorzystać te fundusze efektywnie. Razem z podstawowym budżetem UE zrealizujemy inwestycje o wartości co najmniej miliarda złotych – oświadczył Jakub Mikołajczak, przewodniczący Komisji Budżetu i Polityki Finansowej Rady Miasta.

Kandydat KO z okręgu obejmującego centrum miasta, Leśne i Bartodzieje zadeklarował, że miasto przebuduje rondo Jagiellonów „uwzględniając potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz uwzględniając postulaty mieszkańców”. – Przebudujemy również ulicę Nakielską. Dzięki zaangażowaniu miasta, znaczną część prac uda się sfinansować z funduszy Unii Europejskiej. Wcześniej było to niemożliwe z budżetu UE, a poprzedni rząd odmówił miastu dofinansowania – skomentował radny.