Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Budżet Obywatelski 2019: Rusza głosowanie

Dodano: 01.10.2019 | 12:24

Na zdjęciu: Do głosowania na projekty BBO ma zachęcać specjalny autobus, który będzie pojawiał się przez cały październik na bydgoskich osiedlach.

Fot. BB

Od dziś do 31 października mieszkańcy Bydgoszczy mogą głosować na projekty w ramach kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku po raz pierwszy będzie można wybrać małe projekty społeczne czyli zadania, które nie są inwestycjami.

W tym roku na zadania BBO przeznaczono kwotę 16 milionów złotych. Jak stwierdził zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel, na tle innych miast to bardzo wysoka suma. Dodał jednak, że na podstawie analizy doświadczeń innych miast, wyzwaniem dla Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego będzie obniżenie zainteresowanie programem.

Widać, że w niektórych miastach liczba głosujących mieszkańców spada ze względu na to, że projekty się powtarzają, ograniczona jest liczba potrzeb, którą można realizować w ramach tych projektów. To jest wyzwanie dla nas. Chcemy znaleźć takie rozwiązanie, aby w Bydgoszczy nie nastąpiła taka tendencja i zaangażowanie mieszkańców było przynajmniej na takim samym poziomie, jak nie większe – zapewniał Sztybel.

Nowością w tegorocznej edycji BBO są małe projekty społeczne. To zadania „miękkie”, obejmujące działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sportu, sztuki, ekologii czy kultury. Jeden projekt nie może przekroczyć wartości 46 830 złotych. – Pula była dziesięciokrotnie wyższa, dlatego co najmniej 10 projektów będzie wybranych i przeznaczonych do realizacji – mówił koordynator BBO Jacek Rosół. Wśród 53 zgłoszonych zadań w ramach tego działu budżetu obywatelskiego znalazły się m.in. bydgoskie obchody Dnia Bez Samochodu, wycieczki po górkach fordońskich, festyny osiedlowe, Ogólnopolski Zlot Brodaczy czy festiwal Zero Waste. – Projekty są skierowane głównie do młodzieży i seniorów – podkreślał przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Mikołaj Gabinecki.

Edycja 2019 jest też kolejną, w której poddano pod głosowanie projekty ponadosiedlowe. Teraz bydgoszczanie mają do wyboru 10 zadań, których maksymalna kwota wynosi 1,7 miliona złotych. Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się m.in. budowa pierwszego etapu Wielkiej Pętli Fordonu, czyli trasy rekreacyjnej dla biegaczy, rolkarzy i rowerzystów, rewitalizacja kolejnego odcinka Starego Kanału Bydgoskiego czy remont obiektów sportowych TKKF Świt przy ulicy Nakielskiej.

Przed nami głosowanie i liczenie głosów – bardzo ważny etap, który wzbudza u mieszkańców brak zaufania. Przyjrzymy się temu, zobaczymy jak to działa – deklarował Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon i członek zespołu roboczego ds. BBO Rady Partycypacji Społecznej.

W głosowaniu może wziąć udział każdy bydgoszczanin, który ukończył 16. rok życia. By głos był ważny, należy jednocześnie zagłosować na:

– projekty (tylko na jednym wybranym osiedlu) do kwoty przeznaczonej na jedno wybrane osiedle
– jeden projekt ponadosiedlowy
– jeden mały projekt społeczny

Warto dodać, że w wypadku pomyłki w jednym z trzech bloków głosowania na zadania (np. oddanie dwóch głosów na projekty ponadosiedlowe) nieważny będzie tylko głos, oddany w danej rubryce, a nie cała karta do głosowania. Wybór projektów BBO, które zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta, potrwa do 31 października. Aby zagłosować, konieczne jest podanie numeru PESEL oraz adresu email bądź numeru telefonu, a także złożenie podpisu. Głosowanie elektroniczne odbywa się na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo, a urny na papierowe karty są ustawione w ratuszu i jego oddziałach, a także szkołach i innych placówkach oświatowych.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments