Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski „Elektronik” z halą sportową. Sukces technikum przyśpieszył decyzję prezydenta

Dodano: 12.01.2017 | 15:39

Zapowiedź budowy nowej hali to prezent za osiągnięcia placówki.

Na zdjęciu: Miejsce, w którym miałaby powstać hala.

Fot. JW

Władze Zespołu Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy od kilku lat starają się o to, by na terenie szkoły powstała nowa hala sportowa. W związku z sukcesem Technikum Elektronicznego w najnowszym rankingu miesięcznika „Perspektywy”, prezydent Rafał Bruski zadeklarował, że obiekt już wkrótce zostanie wybudowany. Jednak decyzja w dużej mierze zależy od Rady Miasta.

CZYTAJ TEŻ: Perspektywy 2017: „Elektronik” najlepszy w Polsce. Jak wypadły inne bydgoskie szkoły?

Hala sportowa znacznie usprawniłaby funkcjonowanie szkoły oraz umożliwiła organizacje zajęć dodatkowych dla uczniów wielu bydgoskich placówek. Obecnie w budynku szkoły znajduje się mała sala gimnastyczna, w której w tym samym czasie zajęcia może mieć sześćdziesięciu uczniów. Duża liczba klas nie pozwala na realizację pozalekcyjnych zajęć sportowych. Kompleks sportowy służyłby przede wszystkim szkole oraz mieszkańcom internatu funkcjonującego przy „Elektroniku”, wśród których znajduje się wielu mieszkańców regionu uczących się także w innych instytucjach znajdujących się w pobliżu.

Planowany obiekt służyłby nie tylko celom sportowym, ale również widowiskowym. – Budynek szkoły został wybudowany w 1968, więc nie ma w nim auli. Podczas przygotowania koncepcji auli forsowaliśmy, by była tam odpowiednia wykładzina i wózki do przewożenia, by można wykorzystać halę na uroczystości szkolne. Aktualnie przy większych uroczystościach wynajmujemy sale w innych budynkach, lecz są to małe pomieszczenia na 300-400 osób. Nigdy nie jesteśmy w stanie pomieścić 800 osób, a w hali byłoby to możliwe – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy Roman Wojciechowski, który podkreśla, że szkoła zabiegając o nową przestrzeń zwraca uwagę na to, by pomieszczenie było wielofunkcyjne i spełniało różne oczekiwania społeczności lokalnej.

Obiekt miałby powstać na terenie za internatem szkoły, który formalnie należy do miasta, a jego zarządcom jest dyrektor placówki. Szkoła nie posiada w swoim budżecie środków na realizację tak dużej inwestycji. Budowa hali sportowej to koszt około 10 mln zł. Zabieganie o środki od miasta rozpoczęło się 3-4 lata temu. Rozmowy na temat budowy hali rozpoczęły się podczas kadencji poprzedniego prezydenta Bydgoszczy. Dwa lata temu miasto zarezerwowało środki na wykonanie wstępnej dokumentacji projektowej oraz budowlanej. Taką dokumentację już udało się przygotować. W 2015 roku powstał wstępny projekt hali sportowej, lecz na pewno zostanie on zmieniony, ze względu na zastrzeżenie architekta miejskiego dotyczące wyglądu elewacji zewnętrznej. – Obiekt ma nawiązywać do charakteru ulicy Wyczółkowskiego – mówi dyrektor szkoły. Starania o uzyskanie zgody na budowę również już są prowadzone, lecz dokument nie zostanie wydany dopóki spadkobierca jednego z budynków znajdujących się obok planowanego miejsca budowy nie zostanie poinformowany o inwestycji.

ZOBACZ TAKŻE: Dodatkowe zajęcia dla uczniów techników. Z korzyścią nie tylko dla nich

Przygotowywanie dokumentacji przetargowej i wyłonienie wykonawcy możliwe będzie dopiero po wpisaniu budowy nowej hali w plan inwestycyjny. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas środowej wizyty w Zespole Szkół Elektronicznych zapowiedział, że zwróci się w tej sprawie do Rady Miasta Bydgoszczy, która musi podjąć odpowiednią uchwałę. – Wydatki inwestycyjne na edukację to ważny element w budżecie Bydgoszczy. Chcemy, aby nasze dzieci i młodzież uczyły się w jak najlepszych warunkach. W 2015 r. przy Zespole Szkół Elektronicznych wybudowaliśmy nowoczesne boisko z poliuretanową nawierzchnią, które zastąpiło stare, betonowe. O halę sportową szkoła zabiega już od pewnego czasu i uważam, że będzie to doskonała nagroda za osiągane przez placówkę wyniki. Dlatego zwrócę się do Rady Miasta o podjęcie uchwały w sprawie poprawki do budżetu i wpisaniu w plan inwestycyjny nowej hali dla „Elektronika”. Realizacja tego zadania możliwa jest w latach 2017-2018 – mówił prezydent.

Decyzja ma zapaść podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta zaplanowanego na 25 stycznia. Prawdopodobnie uczestniczyć w nim będą przedstawiciele szkoły, którzy opowiedzą o sukcesach placówki, by w ten sposób przekonać radnych do przesunięcia środków i rozpoczęcia budowy. Jeśli udzielą oni poparcia w tej kwestii, to hala powinna być gotowa w 2018 roku, czyli roku jubileuszu 50-lecia bydgoskiego „Elektronika”. – Mam nadzieję, że ta sprawa uzyska szybki priorytet realizacji. Prezydent obiecał, że na 50-lecie szkoły hala powinna być otwarta. Jednak jestem realistą, a to tylko półtora roku – komentuje dyrektor szkoły.