Bydgoszcz
23C
Słonecznie
59% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 24 • L 22
28C
Nd
26C
Pon
23C
Wt
24C
Sr
24C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBydgoski rynek logistyczno-magazynowy zyskuje na znaczeniu
Waimea Logistic Park Bydgoszcz
22.03.2021 | 16:01

Bydgoski rynek logistyczno-magazynowy zyskuje na znaczeniu

Na zdjęciu: Waimea Logistic Park Bydgoszcz ma nowego właściciela.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoszcz przyciąga uwagę funduszy inwestycyjnych jako dobra lokalizacja do lokowania kapitału w parki logistyczno-magazynowe. Dowodem na to jest zmiana właściciela Waimea Logistic Park Bydgoszcz.

W ostatnich latach miernikiem rozwoju gospodarczego miasta są kolejne inwestycje w postaci nowoczesnych parków logistycznych. Jak informuje Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, obecnie dostępnych jest ponad 420 tysięcy mkw. powierzchni magazynowej, a w realizacji i planach jest ponad 320 tysięcy mkw powierzchni. Dodatkowo w gminach ościennych planuje się w najbliższym czasie budowę ponad 430 tysięcy mkw. nowych hal. Będą to obiekty o wysokim standardzie i doskonale skomunikowane z powstającą infrastrukturą drogową.

– Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pod kątem inwestycji kapitałowych, co dodatkowo zachęca deweloperów powierzchni magazynowo-logistycznych do realizacji kolejnych projektów. Nasza lokalizacja zyskuje na wartości i jest doceniana przez międzynarodowe fundusze inwestycyjne

– zauważa BARR. Dowodem na to jest zakupienie przez południowoafrykański fundusz Fortress REIT Waimea Logistic Park Bydgoszcz (nazwa wywodzi się od dewelopera Waimea Holding, pierwotnie realizującego inwestycje), którego właścicielem było Griffin Property Finance. Waimea Logistic Park Bydgoszcz to 48 300 mkw. istniejącej powierzchni magazynowej z możliwością ekspansji do całkowitej powierzchni 91 tysięcy mkw. Jeden z największych parków magazynowych w mieście znajduje się w rejonie ulicy Chemicznej i Mokrej. – Dla nabywcy jest to pierwsza bezpośrednia akwizycja w Polsce – podkreśla BARR.

Kolejnym przykładem obrazującym zainteresowanie międzynarodowych funduszy inwestycyjnych Bydgoszczą jest finansowanie przez czeskiego Accolade inwestycji Panattoni Park Bydgoszcz I, zrealizowanej na przekształconych terenach byłych zakładów chemicznych. Jak podaje Puls Biznesu, Accolade konsekwentnie realizuje swoją strategię inwestowania w projekty logistyczno-produkcyjne i zapowiada kolejne inwestycje. – Eksperci zgodnie podkreślają, że niszowe dotąd lokalizacje są coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Bliskość dróg ekspresowych oraz autostrad, większa dostępność wykwalifikowanej kadry oraz niższe koszty pracy to atuty takich ośrodków jak Bydgoszcz – przekazuje agencja.

Potencjał Bydgoszczy zaczęły dostrzegać także kolejne firmy. Od kilku lat inwestycje na terenie Bydgoszczy planowała polska spółka 7R. Według aktualnych informacji, spółka zamierza zrealizować sporej wielkości park magazynowy na terenach dawnego Zachemu – konkretnie przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Petersona. Warto dodać, że inwestycja na obszarze dawnych zakładów chemicznych nie jest jedyną, jaką planuje 7R w rejonie Bydgoszczy. Firma chce też wybudować 7R Park Bydgoszcz II w Pawłówku, w rejonie węzła drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Zachód.

Wśród inwestorów, którzy wybudują nowe magazyny w Bydgoszczy będzie też znany gigant handlowy – Zalando. Spółka powiązana z właścicielem jednego z największych sklepów internetowych w Europie pracuje nad adaptacją 30-hektarowego terenu inwestycyjnego, położonego tuż za zakładem Metalkas przy ulicy Hutnicznej, tuż przy granicy z terenem po dawnym Zachemie. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści