[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski wynalazek doceniony w Japonii. Terapia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Dodano: 06.07.2022 | 09:45

Na zdjęciu: Stanowisko terapeutyczne i pacjent w czasie ćwiczeń. Terapię prowadzi mgr Magdalena Liberacka-Dwojak, psycholog z zespołu badawczego GRYDSEN LAB i doktorantka UKW.

Fot. Mat. prasowe

W Japonii doceniono bydgoską innowacyjną psychologiczną metodę terapii seniorów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. GRYDSEN został wysoko oceniony przez jury.

Podczas międzynarodowej wystawy innowacji Japan Design, Idea and Invention Expo, która odbyłą się w dniach 1-3 lipca 2022 roku, jury przyznało złoty medal wynalazkowi bydgoskiej firmy GRYDSEN LAB. Nagrodzona innowacja jest terapeutycznym i psychologicznym narzędziem do terapii seniorów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

GRYDSEN LAB jest start-upem założonym w 2018 roku przez bydgoskich naukowców z Wyższej Szkoły Gospodarki, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Oferuje on narzędzie terapeutyczne z wykorzystaniem VR, które ma naukowo potwierdzoną skuteczność.

Wynalazek ma przeciwdziałać postępom zaburzeń otępiennych u starszych osób, jak np. choroba Alzheimera. Tego typu procesów nie da się odwrócić, ale można je spowolnić przy wykorzystaniu odpowiednich technik terapeutycznych i diagnostycznych. Terapia pozwala osobom w podeszłym wieku utrzymać dobrą kondycję fizyczną i poznawczą oraz utrzymuje dobry poziom psychicznego dobrostanu.

W marcu 2022 roku zakończyły się badania na ochotnikach, a już od maja narzędzie jest dostępne na polskim rynku. Planowane jest wydanie urządzenia w wersji angielskiej, niemieckiej i francuskiej jeszcze w tym roku. Tymczasem GRYDSEN LAB już pracuje nad kolejnymi projektami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments