Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie biurowce przyciągną wielkie firmy? Ekspercki raport podkreśla atuty miasta

Dodano: 03.06.2020 | 13:07

Na zdjęciu: W ostatnich latach w Bydgoszczy wybudowano prawie 30 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Fot. mat. prasowe

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield przygotowała raport dotyczący dwunastu alternatywnych lokalizacji dla najemców z sektora usług dla biznesu w Polsce. W raporcie wzięto pod uwagę Bydgoszcz – według twórców opracowania, atutami miasta są nowe powierzchnie biurowe, zaplecze akademickie i specjalizacja w usługach IT.

Cushman & Wakefield to wiodącą na świecie firma doradcza, której klientami są najemcy i właściciele nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą: zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych czy wyceny.

W ostatnich dniach Cushman & Wakefield zaprezentowała raport „Rynek biurowy w Polsce 2020. Alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora usług dla biznesu (BSS)”. Twórcy raportu skupili się na analizie rynku biurowego w 12 miastach średniej wielkości: Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Kielcach, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Toruniu oraz Zielonej Górze. Analitycy Cushman & Wakefield podkreślają, że w głównych ośrodkach następuje wysycenie sektora usług wspólnych, dlatego firmy coraz śmielej przyglądają się alternatywnym lokalizacjom – takim jak Bydgoszcz.

Jak wygląda rynek powierzchni biurowej w Bydgoszczy?

Firma doradcza przeanalizowała Bydgoszcz m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Eksperci przedstawili także dane związane z demografią, edukacją oraz gospodarką. Z raportu wynika, że całkowite zasoby powierzchni biurowej w Bydgoszczy to 100 tysięcy mkw., z czego dostępnych dla najemców jest aktualnie 6,6 tysięcy mkw. W budowie znajduje się obecnie 15 tysięcy mkw., a w planach jest jeszcze realizacja 40 tysięcy mkw. Wśród powierzchni w budowie wyróżniono budynek Preludium o powierzchni 5500 mkw przy ulicy Ogińskiego oraz kolejny budynek Biznes Parku, w którym na najemców czeka 4500 mkw.

Raport wyróżnia też ważne dane odnośnie kosztów wynajmu powierzchni biurowej. Według Cushman & Wakefield, stawki czynszu w Bydgoszczy wahają się między 35 a 55 złotych za mkw. na miesiąc, a wysokość kosztów eksploatacyjnych – od 11 do 14 złotych za miesiąc.

W raporcie firma zaprezentowała 27 lokalizacji budynków biurowych na terenie Bydgoszczy – istniejących, w budowie i planowanych. Brakuje jednak wśród nich kilku inwestycji: Logistic & Business Park przy Toruńskiej 151, powstającego biurowca przy Chodkiewicza 53 czy planowanych: Kwadrat Office (przebudowa budynku przy ulicy Poznańskiej miała ruszyć w 2018 roku, lecz do tej pory nie rozpoczęto żadnych prac) czy drugiego biurowca Preludium.

biura bydgoszcz mapa

Atuty miasta

Według prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Edyty Wiwatowskiej, czynnikami przyciągającymi inwestorów do miasta są silne zaplecze akademickie (około 25 tysięcy studentów i ponad 7 tysięcy absolwentów rocznie) i poprawa połączeń komunikacyjnych z resztą Polski.

 Bydgoszcz to przede wszystkim miasto z wielkim potencjałem do rozwoju. Wraz z otaczającą aglomeracją umożliwia dostęp do blisko milionowej populacji, co w połączeniu z silnym zapleczem akademickim zapewnia dobrą perspektywę dla rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu. Widać to doskonale w liczbach – obecnie w sektorze pracuje prawie 10 tysięcy wykwalifikowanych specjalistów – w większości biegle posługujących się językami obcymi, dodatkowo wspieranych przez coraz liczniejsze grono osób z zagranicy, które właśnie w Bydgoszczy upatrują miejsce rozwoju swojej kariery zawodowej – podkreśla Wiwatowska.

Bydgoskie biurowce przyciągną wielkie firmy? Ekspercki raport podkreśla atuty miasta

Zobacz również:

Panattoni zakończyło budowę kolejnych magazynów w Bydgoszczy

Miasto nad Brdą i Wisłą charakteryzuje silna specjalizacja w kierunku usług IT, z którymi związane jest ponad 80% kadry zatrudnionej w sektorze usług wspólnych. Prezes BARR podkreśla, że jest to zdecydowany atut Bydgoszczy, ale miasto stwarza doskonałe warunki także dla rozwoju usług finansowo-księgowych, dla których dostępność kadry potwierdzają niezależne raporty HR. – Lokalizacja jest również atrakcyjna w ujęciu kosztowym prowadzenia biznesu, a usługi świadczone przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego pozwalają inwestorom szybko zidentyfikować kluczowe przewagi konkurencyjne naszego miasta – dodaje Wiwatowska.

Wzrost znaczenia Bydgoszczy na biurowej mapie Polski to efekt działań lokalnych inwestorów, dzięki którym rynek wzbogacił się o ponad 30 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w najwyższym standardzie, ulokowanej w centrum miasta, z dostępem do komunikacji publicznej i licznych udogodnień w postaci zaplecza gastronomicznego czy usługowego w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Do takich inwestycji można zaliczyć biurowiec Immobile K3 na Placu Kościeleckich czy Arkada Business Park.

– Wybór przez deweloperów lokalizacji na nowe budynki, które zlokalizowane są głównie w centrum miasta, jest zasługą ciągłego rozwoju infrastruktury, zaplecza kulturalnego oraz zapewnienia najlepszych warunków do życia z zachowaniem zasady work-life balance mówi Katarzyna Ciszewska, Junior Negotiator w Cushman & Wakefield.

Eksperci firmy prognozują, że miasta takiej jak Bydgoszcz będą przyciągać do siebie nowych najemców. Ich liczba będzie zależała m.in. od zasobu powierzchni biurowych, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast. Tu Bydgoszcz nadal ma spory potencjał, który musi zacząć wykorzystywać. Spośród 12 analizowanych miast, większą powierzchnię biurową ma Rzeszów (127 tysięcy mkw.), natomiast Kielce mają już w tej chwili 85 tysięcy mkw. i planują kolejne inwestycje. Realizacja nowych powierzchni biurowych będzie niezbędna do tego, by przyciągać najemców i awansować do grupy miast posiadających powierzchnię przekraczającą 100 tysięcy mkw.


CZYTAJ TAKŻE: Budowa Nowego Portu ma ruszyć jesienią


W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii Cushman & Wakefield przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska, która jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych, powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant Cushman & Wakefield.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lechoslaw
Lechoslaw
4 lat temu

Hmmm…. Bydgoszcz w lidze miast średnich średnich … no cóż na 8 co do wielkosci miasto w Polsce to trochę mało.

James
James
4 lat temu

A drugi biurowiec przy Fordońskiej powstanie?