Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Drzewo Roku 2023 oznaczone. To fordoński Dąb Napoleona

Dodano: 22.03.2024 | 22:32

Na zdjęciu: 22 marca przedstawiciele MODrzewia, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UMB oraz mieszkańcy Fordonu odsłonili tabliczkę informującą o tym, że Dąb Napoleona na osiedlu Tatrzańskim w Fordonie jest Bydgoskim Drzewem Roku 2023.

Fot. MODrzew

Na początku wiosny Dąb Napoleona – legendarne fordońskie drzewo – zostało oficjalnie oznaczony tytułem Bydgoskiego Drzewa Roku 2023 w plebiscycie stowarzyszenia MODrzew. Pomnik przyrody został zgłoszony przez dwie osoby – wśród nich jest nasz dziennikarz Błażej Bembnista.

Plebiscyt Bydgoskie Drzewo Roku organizowany przez stowarzyszenie MODrzew odbył się już po raz trzeci – po raz drugi patronat nad nim objął prezydent Rafał Bruski. Tak jak we wcześniejszych edycjach, mieszkańcy wybierali najciekawszy okaz spośród 10 propozycji wybranych przez specjalną komisję. Zwycięzcą plebiscytu okazał się fordoński pomnik przyrody, nazywanym Dębem Napoleona lub Wisielcem. Znajduje się on na wzgórzu wchodzącym w skład Zbocza Fordońskiego, położonym przy osiedlu Tatrzańskim. Okaz uzyskał rekordową liczbę 932 głosów.

Fordoniacy zrobili kampanię promującą. Ich wysiłki zaprocentowały i to malowniczo położone drzewo otrzymało ten tytuł – mówiła wówczas Emilia Czekała, wiceprzewodnicząca MODrzewia. Po kilku miesiącach, w pierwszych godzinach astronomicznej wiosny – a dokładnie w piątkowe południe (22 marca) jeden z symboli Fordonu oficjalnie otrzymał tabliczkę informującą o tytule nadanym przez mieszkańców. Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślali jego wyjątkowość. – W jego cieniu można podziwiać panoramę Fordonu i Doliny Dolnej Wisły – podkreśla jego przewodnicząca Marzena Błaszczyk. Dąb wyróżnia się także charakterystyczną, poszarpaną przez wiatry koroną.


CZYTAJ TAKŻE: Pięć lat PROpozycji. Wspólnie ożywiają fordońską kulturę


Legendarność dębu tworzą wydarzenia z różnych epok. Według ustaleń bydgoskiego archeologa Roberta Grochowskiego, dąb rośnie w miejscu dawnej fortecy rycerskiej typu motte, która zapewne należała ona do dziedzica majątku znajdującego się na zboczu. Swoją cesarską nazwę zawdzięcza fordońskiej legendzie, wedle której Napoleon Bonaparte obserwował pod jego koroną przejście wojsk przez Wisłę w 1812 roku, podczas wyprawy na Moskwę. W 2011 roku dąb zyskał też nazwę „Jeremi” – tak bowiem określany jest w uchwale ustanawiającej go pomnikiem przyrody.  Swoje imię otrzymał na cześć Jeremiego Przybory – poety, autora tekstów niezapomnianych piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, który spędził dzieciństwo w leżącym nieopodal majątku i do końca życia zachował duży sentyment dla tej okolicy.

Przyznanie tytułu Bydgoskiego Drzewo Roku 2023 Dębowi Napoleona ma szczególne znaczenie – w zeszłym roku minęło bowiem 50 lat od przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. W tym roku, kiedy to na jego szerokim pniu znalazła się tabliczka informująca o wygranej w plebiscycie, mija 600 lat od nadania praw miejskich Fordonowi. Piękny okaz na Tatrzańskim jest szczególny z uwagi na swoje położenie, kształt i symbolikę historyczną – to świadek czasów średniowiecznych, nadziei związanych z wyprawą Napoleona na Moskwę czy obserwator dzieciństwa wybitnego polskiego artysty. Dziś spogląda na zmieniający się Fordon, lecz on i jego otoczenie nie chce zostać całkowicie zabudowany. Tak jak wielu mieszkańców liczę, że bydgoscy urzędnicy – zwłaszcza MPU – po pierwsze wsłuchają się w społeczny głos, a po drugie wprowadzą zapisy, które ochronią zieleń na Górkach Fordońskich i utworzą nowe parki, np. przy Galerii Fordon – podkreśla nasz redaktor Błażej Bembnista, który wraz z innym mieszkańcem zgłosił Dąb Napoleona do plebiscytu MODrzewia.

ZOBACZ: Poznaj fordońskie legendy i dowiedz się, dlaczego ten dąb nazywany jest Dębem Napoleona [WIDEO]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments