Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoskie tramwaje wśród najszybszych w Polsce. Czy to efekt niskiej częstotliwości kursów?
07.05.2021 | 13:30

Bydgoskie tramwaje wśród najszybszych w Polsce. Czy to efekt niskiej częstotliwości kursów?

Na zdjęciu: Linia nr 1 jest jedną z najwolniejszych linii tramwajowych w mieście - jej prędkość w szczycie wynosi 16,2 km/h.

Fot. Jakub Soboczyński

Bydgoszcz zajęła drugie miejsce w rankingu miast, w których tramwaje osiągają najwyższe prędkości. Dane zaprezentowano w raporcie „Prędkości komunikacyjne tramwajów w wybranych polskich miastach” autorstwa portalu Puls Miasta. 

Puls Gdańska poddał analizie 12 z 15 istniejących systemów tramwajowych w kraju: Gdańsk, Szczecin, Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań, Warszawę, Łódź, Wrocław, Górnośląski Okręg Przemysłowy i Kraków. – Z uwagi na trwający szeroki zakres prac modernizacyjnych i radykalnie zmniejszoną skalę funkcjonowania sieci, w naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego i Torunia – informują Krzysztof Kalkowski i Emil Włuka, dziennikarze portalu i autorzy opracowania. I dodają, że w rankingu uwzględnionych zostało 168 linii tramwajowych; nie wzięto pod uwagę połączeń kursujących jedynie w weekendy oraz linii nocnych.
Tematem raportu jest prędkość komunikacyjna tramwajów w polskich miastach. Jest to stosunek drogi, którą pokonuje tramwaj do całkowitego czasu jazdy z uwzględnieniem czasów postoju na przystankach pośrednich. – W raporcie prezentujemy prędkość teoretyczną, zakładaną przez organizatorów transportu zbiorowego w rozkładzie jazdy. Dane o długościach linii tramwajowych zostały pozyskane od organizatorów transportu w każdym z miast. Czasy przejazdu zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych rozkładów jazdy ważnych w marcu 2021 – czytamy w opracowaniu.

Zobacz również:

W sobotę Fordon bez tramwajów

W raporcie zaprezentowano trzy rodzaje prędkości komunikacyjnych: szczytową – dotyczy kursów realizowanych w szczycie komunikacyjnym (w dzień powszedni po godzinie 15:00), pozaszczytową – dotyczy kursów realizowanych poza szczytem komunikacyjnym (w dzień powszedni po godzinie 21:00) i ogólną – średnia z dwóch powyższych prędkości.

W rankingu miast, w których tramwaje kursują najszybciej Bydgoszcz zajęła drugie miejsce – tramwaje kursują z średnią prędkością 20,5 km/h. Pierwsze miejsce przypadło Poznaniowi ze średnią prędkością 20,8 km/h, a na najniższym miejscu na podium uplasował się Szczecin (20,3 km/h). Najszybszymi liniami w Bydgoszczy (i wśród 10 najszybszych w Polsce) są: linia nr 5 (25,2 km/h) i linia nr 7 (24 km/h). Najwolniejszymi są linie nr 1 (jej prędkość w szczycie wynosi 16,2 km/h) i 11 (średnia prędkość 16,4 km/h).

Autorzy rankingu zauważają, że z wyjątkiem linii 5 i 7, kursujących w wąskich szczytach komunikacyjnych co 10 minut, wszystkie linie przez cały dzień kursują z niską jak na tramwaj częstotliwością co 20 minut. – W weekendy częstotliwość na wszystkich liniach jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 30 minut, co jest niespotykane w innych miastach podobnej wielkości – nie ukrywają dziennikarze „Pulsu Gdańska”.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 miesięcy temu

Byłoby pierwsze miejsce, gdyby tory od przystanku Bydgoszcz Wschód do Akademickiej były ułożone prosto a nie po łuku.

Powiązane treści