Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie uczelnie w rankingu Perspektywy 2023. Politechnika awansowała, spadek UKW

Dodano: 29.06.2023 | 10:29

Na zdjęciu: Władze Politechniki Bydgoskiej mogą cieszyć się z awansu w rankingu Perspektywy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Awans Politechniki Bydgoskiej, spadek Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, stabilna pozycja dawnej KPSW – obecnie Akademii Kujawsko-Pomorskiej. To najważniejsze informacje płynące z rankingu Perspektywy 2023: najbardziej znanego zestawienia porównującego potencjał polskich uczelni.

Ranking „Perspektyw” to przygotowane już po raz 24. zestawienie polskich uniwersytetów, politechnik i innych szkół wyższych. Uwzględnia on 30 wskaźników zgrupowanych w kryteria. Według tegorocznego notowania, najlepszymi uczelniami w Polsce są ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Wśród uczelni niepublicznych na pierwszym miejscu po raz kolejny znajduje się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim jest najlepszą publiczną uczelnią zawodowa.

Ranking Perspektywy 2023. Jak wypadły bydgoskie szkoły wyższe?

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – zaznacza Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych. Jak na tej „fotografii” wyszły bydgoskie uczelnie?

Politechnika Bydgoska awansowała – w zeszłym roku ( i tak jak w poprzednich latach) uplasowała się na miejscach 61-70, a w tym zajmuje już pozycje 54-61. Dodajmy, że od 2024 roku PBŚ zamierza uruchomić wydział medyczny.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego spadł w rankingu – w zeszłym roku, tak jak Politechnika, uplasował się na miejscach od 61 do 70. Teraz spadł na pozycje 71-82. Dodajmy, że we wcześniejszych zestawieniach „Perspektyw” także zajmował lokatę w siódmej dziesiątce. Niestety UKW znalazł się na ostatnim miejscu na liście polskich uniwersytetów.

W zestawieniu szkół akademickich znalazła się także prywatna Akademia Kujawsko-Pomorska (dawna Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa) – twórcy rankingu ulokowali ją na pozycji 90+. Według rankingu Perspektywy AKP wciąż jest najlepszą bydgoską uczelnią niepubliczną, która w tym roku zajęła 18. miejsce (ex aequo z Uniwersytetem WSB Merito w Gdańsku). 28. pozycję razem okupują natomiast Wyższa Szkoła Gospodarki i Bydgoska Szkoła Wyższa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: TOP10 liceów ogólnokształcących w Bydgoszczy. Którą szkołę najlepiej wybrać?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Wstyd. I nie ma się co dziwić że bydgoszczanie wolą studiować na prestiżowym uniwersytecie w Toruniu.

fdfcx
fdfcx
11 miesięcy temu

„Kierunek lekarski na Akademii Śląskiej jest tworem sztucznym, powołanym do życia wyłącznie w celu wzbogacenia się uczelni” – napisali studenci m.in. do Ministerstwa Zdrowia i izb lekarskich. Opisują problemy z zaliczeniami i zajęciami. – Ostrzegaliśmy, że tak będzie – słyszymy w Naczelnej Radzie Lekarskiej. Czy rektor Politechniki Bydgoskiej wkalkulował ryzyko ? Bo teraz na studia na Politechnikę Bydgoską przyjeżdża głównie młodzież z biedniejszych rodzin z małych miasteczek i wsi z regionu, i oni mają małą wiedzę o świecie i niskie wymagania. Taki student medycyny to się przykładał do matury, statystycznie pochodzi z zamożniejszego domu, i na te studia przyjadą do… Czytaj więcej »