[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Armaty na Wyspie Młyńskiej i drzewa przed ratuszem. Zobacz, jak wyglądała Bydgoszcz 40 lat temu [WIDEO]

Dodano: 01.08.2022 | 10:17

Na zdjęciu:

Fot.

W serwisie YouTube można znaleźć unikatowe nagranie, zarejestrowane przez jednego z bydgoszczan w lutym 1981 roku. Przedstawia ono Stare Miasto i Wyspę Młyńską – możemy na nim zobaczyć m.in. teren obecnego parkingu wielopoziomowego przy Wałach Jagiellońskich, drzewa przed ratuszem czy słynne armaty na Wyspie Młyńskiej.

Według opisu, film został zarejestrowany 21 lutego 1981 roku – na miesiąc przed Bydgoskim Marcem, w czasie śnieżnej zimy. Na pierwszych ujęciach widzimy teren dzisiejszego parkingu wielopoziomowego przy Wałach Jagiellońskich i kamienice przy ulicy Pod Blankami. Potem autor pokazuje ulicę Jezuicką i Farną, a następnie skwer między płytą Starego Rynku a ratuszem, na którym do lat 90. rosło sporo drzew.

Potem widać kilka ujęć bydgoskiej katedry, w tym orła znajdującego się na rynnie umieszczonej po południowej stronie sakralnej budowli. Orzeł był jedynym śladem polskości, który przetrwał drugą wojnę światową – Niemcy podczas usuwania symboli narodowych przeoczyli godło, które w okresie okupacji stało się tajną relikwią tożsamości narodowej.

Bydgoszcz 1981. Zobacz niezwykłe nagranie z wydarzeń marcowych

Po krótkiej przebitce na budynek urzędu wojewódzkiego od strony ulicy Konarskiego przenosimy się nad Brdę, w rejon ówczesnej ulicy Marchlewskiego (dziś Stary Port). Na rzece widać zimujące barki i budynki, w miejscu których kilkanaście lat później powstały „nowe spichrze” projektu duetu Bulanda i Mucha. Ciekawe jest także ujęcie dawnej pętli autobusowej przy placu Kościeleckich (obecnie w jej miejscu znajduje się biurowiec Immobile K3), a także kolejki klientów przy hali targowej.

Później autor pokazuje ulicę Zaułek i ponownie katedrę, lecz tym razem widzimy jej wnętrze. Później widzimy budowaną Operę Nova, a na końcu filmu dłuższe ujęcia z Wyspy Młyńskiej. W rejonie Młynów Rothera widać charakterystyczne armaty, które przez lata stały na obszarze Wyspy.

CZYTAJ TAKŻE: Konkurs nr 480. Jak powstała kosmiczna wizja budowy Nowego Fordonu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments