Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 12 • L 11
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoszcz będzie promowana na międzynarodowej konferencji. W Krakowie AWZ i BBGK Architekci opowiedzą o Nowym Porcie
26.11.2019 | 13:32

Bydgoszcz będzie promowana na międzynarodowej konferencji. W Krakowie AWZ i BBGK Architekci opowiedzą o Nowym Porcie

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądać kompleks Nowy Port.

Fot. AWZ

Bydgoszcz będzie jednym z tematów europejskiej konferencji Element Urban Talks, która odbędzie się w najbliższy weekend w Krakowie. Wydarzenie otworzy bowiem prezentacja projektu architektonicznego kompleksu Nowy Port, który powstanie przy ulicy Focha. O zmianie, jaka niebawem zajdzie w sercu Bydgoszczy opowiedzą jeden z autorów koncepcji Nowego Portu Jan Belina-Brzozowski z BBGK Architekci oraz wiceprezes zarządu AWZ Deweloper Anna Wydrzyńska.

Element Urban Talks to konferencja łącząca architektów, projektantów, aktywistów miejskich, kuratorów sztuki i podmioty branży kreatywnej i budowlanej z całej Europy. Tematem przewodnim najbliższej, trzeciej edycji konferencji jest odpowiedzialność. W tym roku festiwal otworzą BBGK Architekci – autorzy projektu „Nowy Port” w sercu Bydgoszczy.

Panel podzielony został na trzy części: Odpowiedzialność za przeszłość, Odpowiedzialność za teraźniejszość i Odpowiedzialność za przyszłość. Architekci odpowiedzą m.in. na pytania: Jak projektować i budować miasta, mając na uwadze różne problemy, z którymi borykają się dziś społeczeństwa? Czy projektanci faktycznie mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych i na czym polega idea odpowiedzialnego projektowania? Jak opowiadać o martyrologii używając współczesnego języka architektury? Czym jest zrównoważone miasto? Czy kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i inne modele mieszkaniowe mogą rozwiązać obecne problemy, a także jak je pogodzić z realiami gospodarki wolnorynkowej?

Zobacz również:

Nowy Port - nowe życie dla Środmieścia. Wizualizacje kompleksu

Panel poświęcony teraźniejszości poprowadzi Jan Belina-Brzozowski, prezes zarządu BBGK Architekci. Jego gościem będzie m.in. Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu AWZ Deweloper. Prelegenci zaprezentują Bydgoszcz oraz projekt Nowy Port, który wraz z innymi planowanymi w śródmieściu inwestycjami, zmieni miasto nie do poznania. Anna Wydrzyńska opowie o odpowiedzialności w tworzeniu miasta z punktu widzenia dewelopera, a także o wpływie inwestycji deweloperskich na przestrzeń miast, potrzeby istniejącej społeczności i nowych mieszkańców oraz o tym, czy można i czy warto budować odpowiedzialnie. Na przykładzie Nowego Portu, Jan Belina-Brzozowski i Anna Wydrzyńska udowodnią, że społecznie odpowiedzialne projektowanie jest możliwe i pokażą, jak idee przekuwać w rzeczywiste działania.

Koncepcja Nowego Portu została zaprezentowana pod koniec maja. Na terenie dawnej Bydgoskiej Fabryki Narzędzi powstanie kompleks mieszkaniowo-usługowy. Na dwuhektarowym obszarze pomiędzy Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego powstanie kilkanaście budynków, w tym trzy o wysokości ponad 30 metrów. Nowoprojektowany kwartał będzie miał trzy osie komunikacyjne. Przez środek przebiegać będzie nowa aleja, łącząca Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod koronami drzew poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. W założeniach nowa ulica ma być przestrzenią dla luksusowych butików i punktach usługowych. Na jej zakończeniu od ulicy Focha BBGK Architekci zaplanowali plac, którego tłem będzie budynek Opery Nova. Warto dodać, że sama Focha zyska pierzeje, dzięki czemu wygląd ulicy będzie bardziej spójny.

Równolegle do Focha, nowy kwartał przecinać będzie przyjazny pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Połączy on nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego. Nowy deptak ma być przestrzenią publiczną, stanowiącą miejsce spotkań i integracji bydgoszczan. Prace nad inwestycją powinny ruszyć w przyszłym roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści