Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz jak ze świątecznej bajki. W centrum miasta stanie koło młyńskie i zimowy pałac!

Dodano: 20.11.2019 | 15:02
jarmark świąteczny Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Tak z lotu ptaka ma prezentować się tegoroczny jarmark świąteczny, który stanie zarówno na ulicy Mostowej, jak i na placu Teatralnym.

Fot. mat. UM Bydgoszczy

Tegoroczny jarmark świąteczny w ścisłym centrum Bydgoszczy rozrośnie się w stosunku do ubiegłorocznej edycji. I to dosłownie, bo obejmie nie tylko ulicę Mostową, ale także pobliski plac Teatralny. Początek – w mikołajki, 6 grudnia.

Miasto, które jest organizatorem jarmarku, postanowiło znacząco rozszerzyć w tym roku liczbę atrakcji. I dlatego trudno wskazać jego punkt główny, bowiem przez ponad dwa tygodnie w Śródmieściu będzie można zjeść świąteczne specjały, zaopatrzyć się w pamiątki, pokręcić na karuzeli, a także uczestniczyć w licznych występach artystycznych.

Najbardziej spektakularnym elementem jarmarku będzie z pewnością ponad 30-metrowe koło młyńskie, które stanie na placu Teatralnym. Tuż obok stanie kryształowy pałac, w którym znajdzie się labirynt luster. „Dla najmłodszych przygotowaliśmy mały rollercoaster, kulę śnieżną oraz gry zręcznościowe” – informuje bydgoski ratusz. Należy jednak dodać, że wstęp na te atrakcje będzie biletowany, a więc – dodatkowo płatny.

To jednak nie koniec propozycji bożonarodzeniowych. Podobnie jak w ubiegłym roku na Mostowej pojawią się wystawcy, którzy zaoferują wyroby kulinarne oraz rękodzieło. Miasto zapewnia, że na jarmarku „unosić się będzie aromat tradycyjnego grzańca, korzennych pierników i innych świątecznych potraw”. Menu będzie zresztą znacznie dłuższe i obejmie ponadto: gorącą czekoladę, barszcz czerwony i pierogi, a także wędzone ryby i miody. Podczas jarmarku będzie można zaopatrzyć się również w bombki, ozdoby i inne rękodzieło. Jak zwykle na ul. Mostowej i w jej sąsiedztwie pojawią się świecące dekoracje, w tym anielskie skrzydła.

Nowością podczas przedświątecznego wydarzenia będzie tzw. bydgoski domek. Jak wyjaśniają organizatorzy codziennie inna organizacja będzie zapraszać bydgoszczan do zakupów własnych wyrobów. Goście jarmarku mają także zyskać możliwość przygotowania potraw świątecznych pod okiem szefa Chaty Kujawskiej – Wojciecha Grześkowiaka. Posłuchają także porad na temat samodzielnego przygotowania dekoracji.

Podobnie jak w ubiegłym roku przy skrzyżowaniu ulicy Mostowej z Grodzką stanie scena, z której popłynie świąteczna muzyka. Będzie ona towarzyszyła gościom jarmarku codziennie (od poniedziałku do piątku od godziny 16:00, w weekendy – już od 14:00). Na szczególne uwzględnienie zasługują koncerty: Chóru Akademickiego UKW pod dyrekcją prof. Bernarda Mendlika (13 grudnia), zaplanowany dzień później występ Magdy Steczkowskiej oraz koncert zespołu Future Folk (20 grudnia). Na scenie pojawią się także Żuki, kapela Cynamony, wystąpią również muzycy z bydgoskiej Akademii Muzycznej, a jazzową oprawę zapewni kwartet Doctor Jazz. Dla dzieci przygotowano także specjalne spektakle oraz pokaz rzeźb lodowych. Część atrakcji zaplanowano także na barce Lemara na Rybim Rynku. Lista proponowanych wydarzeń poniżej.

Jarmark świąteczny potrwa do niedzieli, 22 grudnia.

Koncerty świąteczne:
13.12, godz. 19.00 – Chór Akademicki UKW pod dyrekcją prof. Bernarda Mendlika
14.12, godz. 17.00 – Magda Steczkowska ze specjalnym świątecznym koncertem
20.12, godz. 18.15 – Zespół Future Folk

Bajeczne atrakcje dla najmłodszych
14 i 15 grudnia zapraszamy na spektakle „Mikołajki ze śnieżnej bajki”, „Grincz, a co z Mikołajem?” oraz specjalnie z myślą o najmłodszych koncert sióstr Wajs: Agnieszki i Patrycji, które zaśpiewają autorskie piosenki skomponowane dla dzieci. Ich występ to ponad godzina zabawy, a wesołe piosenki dzieci będą nucić długo po koncercie. Na dzieci czekać będą animatorzy w strojach elfów i gwiazdora, którzy zachęcać będą do zabawy. Atrakcją będą także bajkowe rzeźby lodowe.

Spektakle dla dzieci:
14.12, godz. 14.30 – bajki dla dzieci – „Mikołajki ze Śnieżniej Bajki”
15.12, godz. 14.00 – FUNimki
15.12, godz. 15.30 – „Grincz, a co z Mikołajem?”
15.12, godz. 17.15 – koncert Siostry Wajs & Stonoga

Rzeźby lodowe:
6.12, godz.14.30 – 19.30 – postaci Anny i Elsy z bajki „Kraina lodu”
14.12, godz. 14.30 – 19.30 – Królowa Lodu stojąca przy tronie lodowym

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Yansik
Yansik
4 lat temu

No i spoko

Ewa
Ewa
4 lat temu

Fajnie,że coś tak ciekawego świątecznie zawita do naszej Bydgoszczy gratulacje dla pomysłodawców!tak trzymać!

Krzych
Krzych
4 lat temu

Rozpierdol

napewnoniefejk
napewnoniefejk
4 lat temu

w sumie spoko że coś takiego robią, mieszkam nieopodal, więc jak mi wolne pozwoli to na pewno czekne sobie co tam świszczy.

Karolina
Karolina
4 lat temu

Jestem mile zaskoczona i oczywiście pojawię się z rodzinką .