Bydgoszcz kusi inwestorów z branży logistycznej i magazynowej. Raport przedstawia atuty miasta
Dodano: 17.10.2019 | 14:31Na zdjęciu: Hale magazynowe powstają w rejonie dawnego Zachemu.
Fot. JS
Bydgoszcz to coraz bardziej atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów z branży magazynowej i logistycznej – podkreślają twórcy raportu „Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce”, przygotowanego przez firmy JLL, Hillwood i Manpower.
W analizie, która objęła 34 ośrodki z miastami powyżej 100 tysięcy mieszkańców wraz z otaczającymi je powiatami, Bydgoszcz uzyskała wysokie oceny atrakcyjności – to siódme miasto na liście 10 najciekawszych spośród nowych lokalizacji. Warto przy tym podkreślić, że różnice w rankingu między miastami z pierwszej dziesiątki były niewielkie. Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego jest najwyżej oceniane za rynek pracy i kompetencje regionalne. Jest to też jeden z trzech najbardziej dojrzałych rynków wśród nowych lokalizacji (po Krakowie i Kielcach). Już teraz w ramach jednego parku magazynowego można tu wynająć moduły o powierzchni 10 000 mkw. Miasto ma też ofertę dla najemców szukających mniejszych powierzchni poniżej 5 000 mkw.
– Konsekwentnie wzmacniamy naszą ofertę, dbając o zapewnienie dobrze skomunikowanych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych. W ostatnim czasie, z pomocą Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, z powodzeniem zakończyliśmy proces komercjalizacji ponad 30-hektarowego terenu należącego do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, na którym docelowo powstanie ok. 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Obecnie przystępujemy do prac nad komercjalizacją kolejnego, ponad 80-hektarowego obszaru. Poniesione nakłady inwestycyjne na uzbrojenie 280-hektarowego terenu na obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zaowocowały ulokowaniem na tym terenie ponad 140 firm i stworzeniem 4000 miejsc pracy – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Obecnie w Bydgoszczy trwają dwie ważne inwestycje dla branży magazynowej – budowa nowej hali Panattoni przy ulicy Dachtery i Chemicznej oraz pobliskich hal w ramach Waimea Logistic Park. Pod względem dostępności odpowiednich terenów inwestycyjnych Bydgoszcz plasuje się w ścisłej czołówce polskich miast – lepszy wynik spośród wszystkich lokalizacji analizowanych w raporcie uzyskała tylko Łódź.

Zobacz również:
Powstaje kładka pomiędzy Czyżkówkiem a Jachcicami. Prace wchodzą w kluczowy etap
Innym istotnym atutem Bydgoszczy jest dostępność pracowników. Według danych Manpower, rekrutacja stuosobowej załogi zakładu produkcyjnego w Bydgoszczy zajmuje 50 dni. Miasto wyróżnia się również wysoką liczbą uczniów szkół zawodowych, które kształcą pracowników wykwalifikowanych, szczególnie pożądanych przez firmy produkcyjne. Pod tym względem Bydgoszcz dorównuje takim miastom jak Kraków, Poznań i Warszawa. Uczniowie szkół technicznych i zawodowych stanowią bowiem ponad połowę ogólnej liczby uczniów szkół średnich w mieście.
Z raportu wynika, że korzystna dla rozwoju usług logistycznych i drobnej produkcji w mieście i jego okolicach jest średnia stawka godzinowa brutto dla pracownika produkcji, która wynosi około 14 zł. Kluczowe znaczenie dla deweloperów przemysłowych ma też stan infrastruktury w bezpośrednim otoczeniu miasta. Zdaniem ekspertów, pozycja Bydgoszczy i Kujaw wzmocni się po wybudowaniu drogi S5 i planowanej S10.
– Coraz więcej działających w Polsce firm potrzebuje nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych poza głównymi lokalizacjami logistycznymi. Rozwój infrastruktury drogowej przyczynia się do powstawania nowych centrów logistycznych w mniejszych lokalizacjach – uważa Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska, globalnego dewelopera nieruchomości komercyjnych z 30-letnim doświadczeniem w Europie i Ameryce Północnej. Michalak podkreśla, że Hillwood już wcześniej dostrzegł biznesowy potencjał Bydgoszczy i okolic, o czym świadczą planowane powierzchnie magazynowe w tym regionie.
Według raportu „Small town, big deal” takie miasta jak Bydgoszcz stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji. Istotną rolę odgrywa też dobry klimat inwestycyjny.
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025
- Ostatnie godziny konsultacji regulaminu BBO. Weź udział - 20 kwietnia 2025
- Policjanci zatrzymali złodzieja relikwii - 19 kwietnia 2025