Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 0
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz VR Dance Project: Wirtualna Bydgoszcz z efektem WOW! [ZDJĘCIA]
BydgoszczVRDanceProject_Promo4
12.12.2017 | 19:29

Bydgoszcz VR Dance Project: Wirtualna Bydgoszcz z efektem WOW! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu:

Fot. Stanisław Gazda

12 grudnia w bydgoskim salonie wirtualnej rzeczywistości The Unreal VR odbył się pierwszy, oficjalny pokaz filmu „Bydgoszcz VR Dance Project”, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości. Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Film, w lokalu na rogu kamienicy przy Wełnianym Rynku 11, obejrzeć można zakładając specjalne okulary VR. Nakręcony jest  kamerą do zdjęć 360 stopni, zatem obracając się całym ciałem możemy podążać za bohaterami, co nie oznacza, że ruchy głowy nie przynoszą efektu – wówczas, jak w realu, za sprawą gogli HTC ViP i Oculus, widzimy we wszystkich kierunkach zastaną rzeczywistość w czasie, gdy tancerze wykonują swój taniec, powoli giną nam z oczu.

Efekt WOW jest gwarantowany. Wrażenia są tak realistyczne, że osoby cierpiące na klaustrofobię lub lęk wysokości, mogą poczuć się przez chwilę niekomfortowo. A gdyby jeszcze do tego dodać efekt 3D, co jest zresztą możliwe – nie wychodząc z lokalu można znaleźć się w dowolnym miejscu świata i odbierać bodźce wzrokowe graniczące z realizmem.

Reżyserem filmu jest związany z regionem kujawsko-pomorskim reżyser, scenarzysta i operator Andrzej Cichocki, laureat Srebrnej Kijanki na bydgoskim festiwalu Camerimage za film „Las cieni”.

„Bydgoszcz VR Dance Project”, to eksperymentalny film taneczny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości, w którym tancerze wykonują specjalnie przygotowaną choreografię w otoczeniu najpiękniejszych zabytków Bydgoszczy. – W naszym filmie takie miejsca jak Stary Rynek, Katedra Bydgoska, Wyspa Młyńska czy Opera Nova, zamienią się w scenografię baletowego spektaklu. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i spojrzeć na miasto od zupełnie innej strony – mówi reżyser Andrzej Cichocki.

Choreografię do filmu wraz z Andrzejem Cichockim przygotowała tancerka i choreografka Anna Hop, związana m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, autorka choreografii do filmów i spektakli („Pupa” „Karnawał Zwierząt” „Bajki Ci opowiem”). Partneruje jej Daniel Agudo Gallardo, występujący m.in. na deskach włoskiego Balletto del Sud w Lecce, obecnie członek zespołu baletu Opery Wrocławskiej.

Producentem filmu jest studio CinematicVR, mające na swoim koncie ponad 60 produkcji zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości, w tym filmy dla HBO Polska, TVN czy Amnesty International.

Film dostępny jest w salonie The Unreal VR, ale wkrótce pojawi się także w portalach społecznościowych, albowiem jego ideą jest promocja piękna Bydgoszczy. Na komputerze, wrażeń takich, jak po założeniu gogli nie będzie, ale zbliżony efekt będzie można uzyskać przy pomocy telefonu komórkowego.

W salonie wirtualnej rzeczywistości The Unreal VR odbyć możemy nie tylko tę darmową i wyjątkową wędrówkę po roztańczonej Bydgoszczy, ale także poznać możliwości gogli i wrażeń z wirtualnej rzeczywistości, zaprzęgniętych dla potrzeb przemysłu rozrywkowego. W lokalu, zakładając gogle można poczuć się więc jak kierowca rajdowy, gangster wpaść w samo centrum horroru lub głębię oceanu, albo też wylądować na Marsie…

 


Powiązane treści