Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PiS rozpoczyna akcję Bydgoszcz Wybiera. To mieszkańcy mają wskazać zadania do wniosku o rządowe wsparcie

Dodano: 24.07.2023 | 15:38

Na zdjęciu: Politycy PiS zaprezentowali sześć propozycji, które mają wybrać bydgoszczanie w ramach kolejnego "plebiscytu inwestycyjnego". To rewitalizacja nabrzeży Brdy, odnowienie Kanału Bydgoskiego, modernizacja stadionu Polonii, rozbudowa Nakielskiej, utwardzanie gruntówek czy odbudowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku

Fot. BB

Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z ministrem Łukaszem Schreiberem i posłem Tomaszem Latosem rozpoczynają akcję Bydgoszcz Wybiera. Ich zdaniem to mieszkańcy powinni wybrać inwestycje, które prezydent Rafał Bruski powinien wpisać we wniosku o dofinansowanie w ramach kolejnej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przedstawiciele PiS proponują m.in. odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku czy przebudowę ulicy Nakielskiej.

19 lipca premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W jego ramach samorządy mogą ubiegać się o dotację na inwestycje: każda gmina, każdy powiat i każde województwo może złożyć trzy wnioski, a ich nabór trwa do 16 sierpnia. Bydgoszcz, tak jak i inne jednostki samorządu terytorialnego, będzie ubiegać się o dofinansowania na zadania w kwotach 2, 8 i 30 milionów złotych.

W ramach PIS ratusz otrzymał dofinansowanie na rewitalizację nabrzeża Brdy (trwa przetarg dot. odcinka Krakowska – Most Pomorski) czy modernizację zajezdni tramwajowej (tu również postępowanie wciąż trwa). Jednak zdaniem ministra Łukasza Schreibera, to mieszkańcy Bydgoszczy powinni wybrać inwestycje, na które miasto powinno otrzymać dofinansowanie. Jak podkreślił podczas poniedziałkowej (24 lipca) konferencji prasowej pod bydgoskim ratuszem, mieszkańcy obecnie mają problem z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, na co trafiają rządowe środki.

Postanowiliśmy, by tym razem zapytać się bydgoszczan, jakie inwestycje powinny być realizowane. Przygotowaliśmy wstępną listę sześciu propozycji – ogłosił członek Rady Ministrów. To rewitalizacja nabrzeży Brdy, odnowienie Kanału Bydgoskiego, modernizacja stadionu Polonii, rozbudowa Nakielskiej, utwardzanie gruntówek czy odbudowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Pomysły wydają się być znajome, gdyż pojawiły się w miejskim plebiscycie inwestycyjnym, który dwa lata temu zorganizował ratusz.


CZYTAJ WIĘCEJ: Szczegóły wyników konsultacji inwestycyjnych: Górą bulwary nad Brdą i Nakielska, jest też kilka niespodzianek


Jak tę zbieżność wyjaśniają przedstawiciele PiS? – Chcemy, by prezydent przekuł ten plebiscyt w czyn. On wyszedł z czymś, co naszym zdaniem było akcją pijarową. Miała ona ugasić pożar, który prezydent sam wzniecił. Niech teraz zrealizuje to, co obiecał. Mieszkańcy wskazali, jakich inwestycji chcą. Do poprzednich edycji programu złożono i tak propozycje, które nijak pasowały do tego, o czym wcześniej mówił prezydent – tłumaczył radny Paweł Bokiej. Spośród „plebiscytowych” zadań, władze Bydgoszczy ubiegały się o dofinansowanie na bulwary (jak piszemy wyżej zostało ono przyznane), a także na budowę kąpielisk na terenach nadrzecznych oraz rewitalizację śluz i brzegów Starego Kanału Bydgoskiego – na te zadania Bydgoszcz nie otrzymała ani jednej rządowej złotówki.

Schreiber dodał natomiast, że o tych zadaniach mówi się od wielu lat i miasto jest gotowe do ich realizacji. – O odbudowie Zachodniej Pierzei prezydent Bruski mówił podczas kampanii w 2010 roku. W 2023 roku może warto zainteresować się tym pomysłem – mówił minister i dodał, że inwestycje wybrane przez bydgoszczan w plebiscycie Rafała Bruskiego „nie są realizowane”.

Zachęcamy pana prezydenta i radnych rządzącej koalicji, by zastanowili się nad tymi propozycjami, których realizacja jest oczekiwana przez mieszkańców Bydgoszczy i była deklarowana przez prezydenta – stwierdził poseł Tomasz Latos.

Bydgoszcz Wybiera. Jak ma wyglądać plebiscyt PiS?

Jak wskazał przewodniczący lokalnych struktur PiS Tomasz Rega, plebiscyt to dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość jest merytoryczną opozycją i chce współuczestniczyć w rządzeniu Bydgoszczą. Plan Schreibera i innych przedstawicieli partii zakłada uruchomienie strony internetowej BydgoszczWybiera.pl – na niej, poza wymienionymi na konferencji sześcioma pomysłami, mają znaleźć się również te zgłoszone przez samych mieszkańców.

Liczymy, że do piątku także sam pan prezydent i inne kluby w radzie miasta oraz wszelkie stowarzyszenia, rady osiedli czy ruchy miejskie wyjdą ze swoimi propozycjami. Za tydzień zostanie uruchomiona strona BydgoszczWybiera.pl i to na niej bydgoszczanie będą mogli oddać swój głos – wyjaśniał radny Bokiej. Efektem wyborów ma być wskazanie inwestycji, które powinny znaleźć się we wniosku o rządowe dotacje. – Liczymy na współpracę z Rafałem Bruskim oraz innymi radnymi. Nie zamykamy się na żadną inicjatywę – zapewnił. Działacze PiS dodają, że w ramach „konsultacji” chcą też zbierać opinie mieszkańców m.in. na targowiskach. – Wydaje się, że dyskusja nad tymi projektami powinna być dobrym standardem. Zabrakło jej przy poprzednich edycjach. Nie były one konsultowane nawet z radnymi – dodał Schreiber.

Kiedy kolejna edycja Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla miast? Schreiber odpowiada

W ostatnich miesiącach Bydgoszcz otrzymała 30 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wymogiem programu było złożenie wniosku na zadania, które posiadają dokumentację projektową – stąd też wskazano m.in. przebudowę ulic na Starym Mieście czy wyczekiwaną modernizację ulicy Kromera. Część ze zgłoszonych inwestycji już się rozpoczęła bądź jest w fazie przygotowań. Kiedy ZDMiKP będzie mogło ponownie liczyć na dotację, która może znacząco przyspieszyć np. utwardzanie gruntówek?

Nie chcę tego rozstrzygać z całą pewnością, ale kolejna edycja Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg odbędzie się najpewniej w 2024 roku – odpowiedział minister-członek Rady Ministrów.

CZYTAJ TAKŻE: Rybi Rynek do remontu. Będzie perła czy niewykorzystany potencjał?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rysio
Rysio
10 miesięcy temu

A ja jako szary obywatel którego i tak nikt nie slucha stawiam na trasę w-z BEZKOLIZYJNA
Tunele mosty żadnych swiatel i takie tam
Ale kto by mnie słuchał to tylko takie moje małe marzenia
Nie pozdrawiam PoPisu ***** *** i ***** **

Zdzisław
Zdzisław
10 miesięcy temu

A ja proponuję aby za te pieniądze PiS i spółka zajęli się odpadami z Nitrochemu.

zzz
zzz
10 miesięcy temu

Łaskawy Pan, najpierw zabrał pieniądze samorządom, a teraz trzeba klękać przed władzą centralną xD. Oni naprawdę odtwarzają PRL. Tfu na nich.
A jeżeli ktoś myśli, że „rząd ma swoje pieniądze”: to jest dzbanem. Mają to co nam zabrali, ewentualnie to na co nas zadłużyli, w czym obecne rządy się zresztą specjalizują. Uwielbiam te ich gadanie, że poprzednicy „nie znaleźli pieniędzy”. No nie, bo nie chcieli aż tak przyszłych pokoleń zadłużać xD.
Szkoda strzępić na nich języka.

zzz
zzz
10 miesięcy temu

a co do samych pomysłów to większość to bzdury i mały kaliber. Nadbrzeża? Niekończąca się historia. Kanał Bydgoski? Serio? Dla kogo? Wisła wysycha, prawdopodobnie to sprawi, że pomysł portu intermoderalnego nie wypali, barek nie ma, więc dla kogo? Dla kajaków? Już teraz wielki problem jest te śluzy otwierać… Stadion Polonii, no faktycznie super projekt, jakby wazniejszych nie było. Nakielska i gruntówki spoko, bo to jest coś z czego mieszkańcy faktycznie skorzystają, ale znów, to powinny robić samorządy i by na to miały hajs, jakby im PiS nie zabrał. Zachodnia Pierzeja? Idiotyczny pomysł stawiania makiet niczym na planach westernów xD. Zresztą… Czytaj więcej »

Adam
Adam
10 miesięcy temu

Wznowienie budowy przeplawki na BRDZIE kolo Kosciola Farnego ,co jest kluczowe dla zycia ryb w rzece Brdzie !!!

Mietek
Mietek
10 miesięcy temu

Te chłopaczki chyba sami nie wierzą, że ktoś będzie głosował. Teraz w wakacje. Pomysł samobójców. Ale będzie tak: zbiorą jakieś tam głosy. Bruski zloży swoje projekty. I na koniec te gamonie powiedzą że nie dadzą kasy bo ludzie chcieli co innego. Konkurs robiony przez Pisowców. Oszustwo.

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
10 miesięcy temu

W czapkę sobie wsadźcie te wasze mikro propozycje inwestycyjne pomijające największą dzielnicę Bydgoszczy.
Wschodnia Obwodnica Bydgoszczy powinna być wybudowana za rządowe pieniądze i powinien to być projekt priorytetowy!

Anżej
Anżej
10 miesięcy temu

Wymyślaja jakieś niestworzone rzeczy za nasze pieniądze, Najlepszy projekt_znikajcie na zawsze, zł…, kł…

julek
julek
10 miesięcy temu

a tak wyglądają złodzieje , okradający naród

stary dziad
stary dziad
10 miesięcy temu

W Nitrochemie jest audyt Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tam będzie jatka. P.o.prezesa Nitrochemu złożył do prokuratury doniesienie na byłego prezesa. Członek zarządu Nitrochemu rzucił papierami, bo nie chce być umoczony w gangsterkę. Były prezes Nitrochemu, czyli Krzysztof K. – człowiek Kownackiego – ma na zdjęciach czarny prostokącik na oczach. Krzysztof K. był też wiceprezesem w grudziądzkich Wojskowych Zakładach Uzbrojenia – czyli powinien mieć DWA prostokąciki, ha,ha !! Drugi człowiek Kownackiego – Szymon D., obecnie w WZL – za swoje przekręty dostanie minimum 8 lat. Chyba że pójdzie w świadka koronnego, to wtedy były wiceminister, pachoł Antoniego, będzie Bartoszem K. Oczywiście Z… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
10 miesięcy temu

ja proponuje zeby zabrali ze sobą te sztalugi kupili farbki i zaczęli malować obrazki bo za chwile pójdą w niepamięć i nigdzie nie znajda roboty . A kysz ….do dziury