Bydgoszcz wybuduje biogazownię. To kolejna wielka inwestycja ProNatury
Dodano: 26.03.2024 | 15:20Na zdjęciu: Przykładowy wygląd biogazowni.
Fot. Wikimedia Commons
Bydgoszcz skutecznie rozwiąże problem zagospodarowania odpadów – zamieni je w ekologiczny gaz i nawóz. Przy ulicy Prądocińskiej, obok DK10 powstanie biogazownia. Inwestycja realizowana przez spółkę ProNatura jest realizowana we współpracy z gminami Metropolii Bydgoszcz. Na budowę instalacji pozyskano wysokie dofinansowanie europejskie.
Biogazownia to zakład produkujący biogaz z odpadów roślinnych czy organicznych (na przykład z przemysłu spożywczego). To jednak nie wszystko – w wyniku procesu biofermentacji może produkować kompost o właściwościach nawozowych dla roślin. Bydgoska biogazownia powstanie przy ulicy Prądocińskiej – z dala od zabudowy mieszkaniowej, przy drodze krajowej nr 10. Inwestycję realizować będzie spółka ProNatura.
Biogazownia będzie w stanie przerobić rocznie do 60 tysięcy ton odpadów bio. Na realizację zadania o wartości około 126 milionów złotych miasto wykorzysta dotację z Funduszu Modernizacyjnego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości blisko 60 milionów i pożyczkę z funduszu wynoszącą 63 miliony. Uzupełnieniem będą też środki własne ProNatury w kwocie 3,3 miliona złotych.
Wstępnie zakończenie całej inwestycji planowane jest na przełomie 2025/26 roku. Spółka ProNatura przygotowuje się do przetargów, które pozwolą zlecić prace projektowo-budowlane.
Prezes Oponeo chce wybudować muzeum motoryzacji, szkołę i 30 budynków mieszkalnych [KLIKNIJ I ZOBACZ WIZUALIZACJE]
– Nasz system gospodarki odpadami powoli się dopełnia. Od kilku lat działa nasza spalarnia odpadów, a nie tak dawno otwieraliśmy sortownię. Nadeszła pora na frakcję zieloną, czyli bio. Dzięki biogazowni uzyskamy gaz, energię i nawóz – powiedział na dzisiejszej (26 marca) konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dodał także, że celem inwestycji jest zagospodarowanie odpadów z terenu miasta, ale też sąsiednich gmin ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
Jak powiedział wiceprezes ProNatury Jarosław Bańkowski, spółka od ponad 10 lat konsekwentnie i odpowiedzialnie inwestuje w to, by Bydgoszcz i okolice stały się samowystarczalne w zakresie gospodarki odpadami. – Po wybudowaniu biogazowni będziemy ogólnopolskim liderem w zakresie kompleksowości systemu. Instalacja w ciągu roku będzie przerabiać 45 tysięcy ton odpadów z możliwością jej rozbudowy tak, by przetwarzała 60 tysięcy ton – wymieniał prezes.
Poza gazem i nawozem, bydgoska biogazownia będzie także wytwarzała energię elektryczną o wartości 8 gigawatogodzin rocznie i tyle samo energii cieplnej. Będzie ona dostarczać również 15 tysięcy ton ekologicznego nawozu. Na jakim etapie jest inwestycja?
– Powstała koncepcja techniczno-technologiczna, a potem program funkcjonalno-użytkowy. Uzyskaliśmy decyzję środowiskową poprzedzona raportem oddziaływania na środowisko. Wydano też decyzję lokalizacyjną. Podpisaliśmy też listy intencyjne z gminami. Przed nami przetargi i proces projektowo-budowlany. Na przełomie 2026 i 2027 roku instalacja zostanie przekazana ProNaturze – dodał Bańkowski.
Reprezentujący gminę Białe Błota wójt Dariusz Fundator stwierdził, że współpraca w zakresie gospodarki odpadami zbliża samorządy wchodzące w skład Metropolii Bydgoszcz. – Biogazownia – tak jak spalarnia – przyniesie stabilizację cenowa na wiele lat i kontrolę nad odpadami – powiedział. Wiceburmistrz Solca Kujawskiego Barbara Białkowska przyznała, że bioodpady stanowią 1/4 odpadów komunalnych w gminie. – Biogazownia pozwoli nam zaoszczędzić – dodała.
Jak przekazuje biuro prasowe magistratu, brak biogazowni wiązałby się z brakiem możliwości właściwego zagospodarowania frakcji i stale wzrastającej ilości bioodpadów zbieranych selektywnie na terenie Bydgoszczy i gmin ościennych, a także przeciążeniem istniejących instalacji kompostujących i niekontrolowanym pozbywaniem się odbieranych odpadów komunalnych. – To w konsekwencji negatywnie wpłynęłoby na środowisko naturalne – emisja metanu i dwutlenku węgla do atmosfery w związku z tlenowym kompostowaniem – dodaje ratusz.
Przypomnijmy, że z początkiem roku przy ul. Prądocińskiej otwarta została jedna z najnowocześniejszych sortowni w Polsce. To druga, po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, największa inwestycja bydgoskiej ProNatury.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024