Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz zacieśnia współpracę komunikacyjną z Osielskiem i Dobrczem. Będą nowe linie autobusowe

Dodano: 13.07.2018 | 12:34
linia 93 Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | napisz do autora: e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Linia nr 93 została uruchomiona wiosną 2014 roku. W marcu jej trasę wydłużono w przypadku części kursów z Niw do Wilcza.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Po wakacjach szykują się nowości w organizacji komunikacji łączącej Bydgoszcz z ościennymi gminami. Od 1 września na trasy wyjadą dwie linie, które wzmocnią istniejące już połączenia z miejscowościami na terenie Osielska oraz Dobrcza. A to nie koniec planowanych zmian.

ZOBACZ TAKŻE: Rozkład jazdy ZDMiKP w Bydgoszczy. Komunikacja miejska oraz międzygminna

Funkcjonujące od wiosny 2014 roku porozumienie trójstronne między bydgoskim Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej a wójtami wspomnianych gmin: Osielsko oraz Dobrcz dopisze pod koniec lata nowy rozdział. W jego ramach na drogach pojawią się linie nr 97 oraz 98. – Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy. A jej rozszerzenie traktujemy jako inwestycję na przyszłość – mówi nam wójt Dobrcza Krzysztof Szala.

Obie nowe linie swój bieg będą zaczynały w Fordonie – pierwsza na osiedlu Tatrzańskim, druga – na Przylesiu. Linia 97 połączy największą bydgoską dzielnicę z miejscowościami gminy Dobrcz – Strzelcami Górnymi oraz Dolnymi (już obsługiwanymi od czerwca 2016 roku wskutek powstania linii nr 95), a dalej – z Gądeczem, Włókami, Trzęsaczem, Złą Wsią i docelowo Kozielcem. Z kolei linia nr 98 przejedzie przez górny taras Fordonu, następnie skieruje się ulicami Osielska: Leśną, Centralną oraz Słoneczną, aby dotrzeć do drogi wojewódzkiej nr 244 i pogranicza Żołędowa i Maksymilianowa. W tej ostatniej miejscowości ma kończyć się część kursów linii 98. Pozostałe dotrą aż do Bożenkowa.

Na linii 97 przewidziano pięć kursów w dni powszednie oraz trzy w dni wolne oraz święta. W przypadku linii 98 w dni robocze kursów będzie dwukrotnie więcej niż na linii 97, identyczna będzie za to liczba połączeń w dni wolne. – W naszym wypadku może jeszcze dojść do niewielkich zmian w terminie rozpoczęcia funkcjonowania linii. Wszystko z uwagi na toczące się prace na ulicy Leśnej. Może to być kwestia na przykład dwóch tygodnia i wówczas 15 września zainaugurujemy kursowanie linii 98. Mamy jednak zapewnienie wykonawcy remontu, że prace zostaną zakończone w wakacje – wyjaśnia Adam Biegański, odpowiedzialny za tematykę drogowo-komunikacyjną w Urzędzie Gminy Osielsko.

Podpisanie porozumienia umożliwiającego uruchomienie nowych linii nastąpi prawdopodobnie w sierpniu. Ich tegoroczny koszt (jak również pozostałych zmian w komunikacji międzygminnej na północ od Bydgoszczy) ma wynieść blisko 400 tysięcy złotych. W większości zostanie sfinansowany z budżetów Osielska oraz Dobrcza. Szacuje się, że jedynie nieco ponad 30 tysięcy złotych pokryją wpływy z biletów. – Liczymy jednak, że mieszkańcy przyzwyczają się do nowych linii. Z linii nr 95 jesteśmy zadowoleni. Ostatnio byłem na spotkaniu w Strzelcach Górnych i nie słyszałem żadnych uwag co do jej funkcjonowania – przekonuje wójt Szala.

Pojawienie się dwóch nowych linii będzie niejedyną zmianą w komunikacji międzygminnej na obszarze Osielska oraz Dobrcza. Od początku września większa liczba kursów linii nr 93 dotrze do Wilcza (autobusy jeżdżą tam od końca marca, wcześniej wszystkie połączenia kończyły się w Niwach), z kolei na linii nr 94 zadysponowane zostaną dodatkowe wjazdy kieszeniowe w głąb Maksymilianowa. Ta ostatnia linia zostanie również wydłużona w przypadku części kursów do Nekli.

Od 1 września łączna liczba linii międzygminnych wzrośnie do dziewięciu – najdłużej funkcjonującą jest linia nr 92 (obecnie Błonie – Murowaniec / Łochowo). Gminę Białe Błota obsługują także linie nr 91 (Błonie – Przyłęki; od maja 2014 r.) oraz 96 (Błonie – Przyłęki przez Trzciniec; od czerwca ubiegłego roku). Linie nr 93, 94 (inauguracja w 2014 r.), 95 (od 2016 r.), a także nowe 97 i 98 będą kursowały na terenach Osielska i Dobrcza. Od 2015 roku funkcjonuje również sezonowa linia nr 99 z placu Kościeleckich do Nowej Wsi Wielkiej, zabierając pasażerów między innymi do Chmielnik. Jej ostatnie kursy zaplanowano na 2 września.