Bydgoszczanie zabrali głos w sprawie Myślęcinka. Znamy wyniki konsultacji
Dodano: 27.01.2020 | 10:58Na zdjęciu: Bydgoszczanie nie chcą większych zmian w Myślęcinku, ale zwracają uwagę na konieczność budowy nowych alejek spacerowych.
Fot. Szymon Makowski
Miasto podsumowało konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Myślęcinka. Większość mieszkańców opowiada się za pozostawieniem dotychczasowego charakteru parku, ale w ankietach padło wiele wskazówek dotyczących poprawy infrastruktury LPKiW.
W październiku i listopadzie bydgoszczanie mogli wziąć udział w konsultacjach dotyczących określenia charakteru Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Zostały one przeprowadzone ze względu na trwające prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Konsultacje odbyły się w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”, przy wsparciu ekspertów z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Liderem projektu ze strony zespołu wspierającego była Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W ramach badania w jedną z sobót uruchomiono specjalny punkt konsultacyjny na terenie Myślęcinka, a także zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Tradycyjna ankieta konsultacyjna w wersji elektronicznej posiadała natomiast interaktywną mapę, na której można było wskazać m.in. postulowane inwestycje.
W konsultacjach wzięło udział 616 osób. Zdecydowana większość z nich (584) wypełniło ankietę za pośrednictwem strony internetowej. Uczestnicy badania przyznali, że najchętniej odwiedzają Myślęcinek w weekendy (511 głosów), ale wielu ankietowanych korzysta z parku w ramach codziennej rekreacji (349 głosów). Jak czytamy w raporcie po konsultacjach, mieszkańcy nie chcą zmiany obecnych założeń LPKiW.
Zdaniem mieszkańców, park powinien być miejscem o charakterze naturalnym, terenem zieleni, oazą ciszy i wypoczynku (47%), ale również miejscem, gdzie tereny o charakterze naturalnym i tereny zagospodarowane pod atrakcje występują w podobnych proporcjach (45%). Łącznie 92% ankietowanych opowiada się za parkiem o charakterze naturalnym, zielonym, krajobrazowym, gdzie można wypocząć w ciszy, ale także gdzie występują obszary zagospodarowane, w których można spędzać czas na różnego typu aktywnościach.
– zapisano w dokumencie. Według badania, najchętniej odwiedzaną częścią Myślęcinka jest obszar wokół zbiorników wodnych wraz z polaną Różopole i ogrodem zoologicznym.
W trakcie konsultacji mieszkańcy wyrazili też szereg oczekiwań odnośnie zmian na terenie parku. Jednym z najczęściej pojawiających się zagadnień jest zwiększenie liczby ścieżek pieszych i rowerowych, po których mogliby poruszać się także rolkarze. Jak wskazali ankietowani, najpopularniejsze trasy rekreacyjne – czyli ulica Hippiczna i ciąg od pętli autobusowej do Różopola – są bardzo zatłoczone, stąd też konieczna jest budowa nowych ścieżek i separacja pieszych, rowerzystów i osób jeżdżących na rolkach. Warto dodać, że zarówno miasto, jak i LPKiW postulowały zmianę charakteru Hippicznej z drogi publicznej na drogę wewnętrzną.
Zdaniem bydgoszczan, nowe drogi służące rekreacji miałyby powstać głównie na terenach leśnych po obu stronach ulicy Hipicznej. Postuluje się także tworzenie tras służących szybkiemu przemieszczaniu się pomiędzy różnymi częściami parku. Ponadto, spora grupa uczestników konsultacji (293 osoby) wskazała, że sporą uciążliwością dla korzystających z Myślęcinka jest ruch samochodowy na terenie wewnątrz parku – uczestnicy warsztatów zaproponowali eliminację ruchu samochodowego z terenu parku za wyjątkiem zimowego parkingu terenowego obsługującego stok narciarski. 114 ankietowanych podkreśliło, że Leśny Park ma słabe połączenie komunikacją miejską z resztą miasta.
Zobacz również:
Czy przy Lesie Gdańskim znów wyrośnie las reklam?
Badanie miało też na celu poznanie propozycji nowych atrakcji, które miałyby powstać w Myślęcinku. Jeśli chodzi o aspekt komunikacyjny, sporo osób wskazało na konieczność stworzenia wypożyczalni rowerów i hulajnóg elektrycznych, a także na stworzenie nowego rozwiązania umożliwiającego przewóz większej liczby osób po obszarze parku – wśród opinii mieszkańców można zauważyć krytykę obecnej namiastki kolejki wąskotorowej, a także postulaty jej odbudowy (także w wariancie zeroemisyjnym) – choć jak czytamy w raporcie, ten pomysł ma swoich przeciwników.
Na terenie LPKiW bydgoszczanie widzą też miejsce na stworzenie otwartego kąpieliska, palmiarnię, ogród społeczny czy wieże widokową. Pojawiły się też postulaty nasadzeń drzew owocowych, rozbudowy istniejącej infrastruktury sportowej, poszerzenia oferty gastronomicznej czy adaptacji ruin starego browaru. W wielu ankietach pojawiły się jednak postulaty, aby niczego w parku nie zmieniać, a jedynie położyć nacisk na rewitalizację istniejących atrakcji i poprawę jakości infrastruktury parku. Tu jednymi z koronnych postulatów jest poprawa oświetlenia parkowych alejek i najczęściej uczęszczanych obszarów, takich jak Różopole, wakepark, stawy przy restauracji parkowej czy miasteczko ruchu rowerowego. Liczne głosy opowiadają się także za zwiększeniem liczby ławek, koszy na śmieci i toalet.
Podczas konsultacji zauważono również, że przearanżowania wymagają strefy wejściowe do parku wraz z lokalizacją parkingów. Podkreślano, że konieczne jest zapewnienie łatwiejszego dostępu do Myślęcinka od strony wschodniej. Uwagę na to zwracała dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska – w trakcie kwietniowej sesji rady miasta mówiła, że jednym z wyzwań na etapie sporządzania planu będzie ukształtowanie stref wejściowych do LPKiW – zarówno od ulicy Gdańskiej, jak i pętli tramwajowej Las Gdański.
Wyniki ankiet, jak i wnioski z warsztatów będą wykorzystane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w trakcie trwających prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. – W szczególności uwzględnione będą dążenia do zachowania krajobrazowego charakteru parku i ochrona wartości przyrodniczych oraz umacnianie funkcji rekreacyjnej i sportowej – zapewnia ratusz. Uwagi dotyczące obecnego funkcjonowania LPKiW oraz propozycje wykraczające poza kwestie planu miejscowego zostaną natomiast przekazane do zarządcy Myślęcinka, celem ich analizy i wykorzystania w bieżącej działalności dla poprawy funkcjonowania i zagospodarowania parku.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024